20.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Yeşilyurt Belediye Başkanı Geçit, Ödüllü Kiraz Üreticilerini Ağırladı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Geçit, Ödüllü Kiraz Üreticilerini Ağırladı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit, “En İyi Kirazı Seçme” etkinliğinde dereceye giren kiraz üreticilerini makamında ağırladı. Etkinlik, coğrafi işaret tescilli Yeşilyurt Dalbastı Kirazı’nın tanıtımını yapmak, deprem sonrası üretimi teşvik etmek ve yerel üreticilere destek olmak amacıyla düzenlendi.

Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt Ziraat Odası ve Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle 13 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte dereceye giren üreticiler, Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit’i ziyaret ederek, kendisine teşekkürlerini iletti. Ziyarette hazır bulunan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ve Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Berktaş, kiraz üretiminin artırılmasına yönelik çalışmalara verdiği desteklerden dolayı Başkan Geçit’e şükranlarını sundular.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof. Dr. İlhan Geçit, Yeşilyurt’un marka değeri olan coğrafi işaret tescilli Yeşilyurt Dalbastı Kirazı’nın daha fazla üretilmesi ve çiftçilerin desteklenmesi konusuna büyük önem verdiklerini vurguladı.

Başkan Geçit, “En İyi Kirazı Seçme” etkinliğine katılan üreticileri tebrik ederek şunları söyledi: “İlçemiz, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra tarımsal ürünleriyle, yemekleriyle kendisine özgü zenginlikleri ve güzellikleri olan kadim bir ilçedir. Havasıyla, suyuyla, bereketli topraklarıyla, çalışkan insanlarıyla tarım kenti olan ilçemizin verimli topraklarında yetişen, en önemli marka değerlerimiz arasında yer alan coğrafi işaret tescilli Dalbastı Kirazımız, aroması, tadı ve kalibresiyle çok özel bir meyvedir. Bu eşsiz lezzetimizin daha fazla üretilmesi, üretim alanlarının genişlemesi ve üreticilerimizin teşvik edilmesi bizler için büyük önem taşımaktadır. Özellikle geçtiğimiz yıl yaşadığımız deprem felaketlerinden sonra kiraz üretiminde yaşanan azalmanın önüne geçmek ve bu ürünümüzün pazar payını artırmak, şehrimizin ve ilçemizin ekonomik hayatına büyük katkı sağlayacaktır.”

Başkan Geçit, Dalbastı Kirazı’nın yüksek kesimlerde yetiştiriciliğinin yapılarak piyasaya geç verilmesi ve rekabet gücünün artırılması gerektiğini belirterek, “Bürücek Yaylası ve Kozluk gibi yüksek rakımlı bölgelerimizde bu ürünün modelleme ve bahçeleme çalışmaları yapılacak, belediye olarak da her türlü desteği sağlayacağız” dedi.

İlçe Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenledikleri “En İyi Kirazı Seçme” etkinliğine katılan tüm üreticilere teşekkür eden Başkan Geçit, etkinlikte emeği geçen herkesi tebrik etti. Başkan Geçit, “Belediye olarak Yeşilyurt’u tarihi dokusuyla, lezzetli yemekleri ve tarımsal ürünleriyle bir bütün halinde ayağa kaldırmak için üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretin sonunda Başkan Geçit, etkinliğe katılan üreticilere hediyelerini takdim etti. Yeşilyurt İlçe Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz ise, kiraz üretiminin artırılmasına yönelik çalışmalara sağladığı katkılardan dolayı Başkan Geçit’e teşekkür plaketi verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ