19.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

1.5 milyon dolarlık iPhone vurgununa 10 yıl hapis!

1.5 milyon dolarlık iPhone vurgununa 10 yıl hapis!

Foxconn’un eski üst düzey yöneticilerinden biri, tam 1.56 milyon dolar değerindeki Apple iPhone akıllı telefonu çalıp sattı. Öte yandan kendisi için hikaye hiç de iyi bitmeyecek gibi gözüküyor.

Apple, iPhone üretimini ABD’ye mi taşıyor?

ABD’de yeni başkanın belirlenmesi ile birlikte firmalar büyük değişiklikler için hazırlık yapmaya…

5,700 çalıntı iPhone akıllı telefonu, 1.56 milyon dolara sattı!

Haberlere göre, test bölümünde çalışan Tsai, yetkilerini kullanarak sekiz çalışanına binlerce iPhone 5 ve iPhone 5S akıllı telefonun imha edilmesi gerektiği talimatını verdi. Toplamda 1.56 milyon dolar değerindeki 5,700 akıllı telefonu bu sayede çalmayı başaran eski yönetici, bu telefonları 2013-2014 yılları arasında Shenzhen’deki mağazalara sattı.

Dünyanın en büyük elektronik üreticisi olmasının yanı sıra, Apple’ın bir numaralı iPhone tedarikçisi olan Foxconn, bu yılın başlarında gerçekleştirdiği bir iç denetimde ortaya çıkan durum sonrasındaysa Tsai’yi Tayvan’a çağırmış ve yetkililere teslim etmiş. Sorguya çekilen eski yetkili ise kefaletle serbest bırakılmış. Şu anda emanete hıyanet suçundan en fazla 10 yıl süreyle hapsi istenilen Tsai, davasının sonuçlanmasını bekliyor.

Daha önce de 2014 yılında beş Foxconn çalışanın da tedarikçilerden toplamda 5 milyon dolar rüşvet alarak, ekipmanların güvenlik kontrollerinden geçmesini sağladığı ve ekipman satın aldığı ortaya çıkmıştı. Bu beş çalışanın yine emanete hıyanet suçlamasıyla yargılandığı ve geçtiğimiz ay, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı belirtiliyor.

:: Foxconn’da yaşanan bu olaylar sizce şirketin imajını zedeler mi?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK :

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ