fbpx
20.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Ağbaba : AKP döneminde cezaevlerinin ölüm evlerine döndüğünü söyledi.

Ağbaba : AKP döneminde cezaevlerinin ölüm evlerine döndüğünü söyledi.

AĞBABA, “CEZAEVLERİ ÖLÜM EVİ OLDU”

HER YIL 215 KİŞİ CEZAEVLERİNDE HAYATINI KAYBEDİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, son 16 yıllık süreçte cezaevlerinde 3 Bin 432 tutuklu ve hükümlünün hayatını kaybettiğini belirterek, AKP döneminde cezaevlerinin ölüm evlerine döndüğünü söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlülerin durumlarının araştırılması, sağlıklarına kavuşması için gerekli işlemlerin başlatılması, bürokratik engellerin ortadan kaldırılması amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

HASTA MAHPUS SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Ağbaba tarafından meclis başkanlığına sunulan araştırma önergesi metninde hapishaneler sorununun AKP iktidarları ile birlikte her geçen gün çok daha içinden çıkılmaz hal aldığı, mevcut durumda hükümetin çözüm için ciddi bir politika üretmek niyetinde olmadığı belirtilerek , hapishanelerde yeterli sayıda doktor ve uzman doktorun bulunmaması, pek çok hapishanede haftada sadece iki yarım gün doktorun mahpusları muayene etmesi, bazı hasta mahpusların tetkik sonuçlarının ve raporlarının talep etmelerine rağmen kendilerine verilmemesi, mahpusların revirine çıkarılmamaları, periyodik muayeneleri olan mahpusların bu muayenelerinin yaptırılmaması, hastalara kesin tedavi uygulanmayıp, ağrıları azaltmaya yönelik geçici tedavi uygulanması, hastalığı nedeniyle kendi başına hayatını sürdüremeyecek durumdaki mahpusların infazın ertelenmesi başvurularının kabul edilmemesi gibi sebeplerle cezaevlerindeki hasta mahpusular sayısı her geçen gün artmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

1025 HASTA TUTUKLU VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yeme, içme, nefes alma dışında hiçbir yaşamsal aktivitesi olmayan hasta mahpusların tahliye edilmemesinin mevcut iktidarın hapishane politikasını ortaya koyan çarpıcı bir sonuç olduğunu kaydederek “Cezaevlerinde toplam 357’si ağır 1025 hasta mahpus bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı son 2 yılda ağır hastalığı nedeniyle ceza ertelemesi için başvuruda bulunan mahpus sayısını 171 olarak, ceza ertelemesi uygun görülen ancak henüz tahliye edilmeyen hasta mahpus sayısının 31’i kadın, 810’u erkek olmak üzere 841 olduğunu açıklamıştır. Henüz Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alamayanlar da dikkate alındığında hasta tutuklu ve hükümlü sayısının çok ciddi seviyelere ulaştığı ortaya çıkmaktadır” denildi.

16 YILDA 3 BİN 432 MAHKUM ÖLDÜ

Araştırma önergesinde “Adalet Bakanlığı tarafından ceza infaz kurumlarında “eceliyle hayatını kaybeden hükümlü ve tutuklu sayısı 2000-2011 yılları arasında 2024 kişidir. 2012 yılında 286, 2013 yılında 265, 2014 yılında 312, 2015 yılında 373, 2016 yılında 172 kişi hayatını kaybetmiştir. Verilen rakamlardan hareketle 2000-2016 yılları arasında 16 yıllık süreçte cezaevlerinde hayatını kaybeden tutuklu ve hükümlü sayısı 3 Bin 432 kişidir. Türkiye cezaevlerinde her yıl ortalama 215 kişi devletin koruması altındayken hayatını kaybetmektedir ” İfadelerine yer verildi.

SORUNLARI GÖRMEZDEN GELENLER, ÖLÜMLERE GÖZ YUMUYOR

Son beş yılda ağır hastalığı nedeniyle tahliye edilen mahpus sayısının 832’de kaldığını belirtilen Ağbaba, “2013 yılında 162, 2014 yılında 130, 2015 yılında 282, 2016 yılında 224, 2017 yılında da 34 mahkûm cezaevinden tahliye edilmiştir. Suçu ne olursa olsun tutuklu ve hükümlülerin, sağlıklarının, can güvenliklerinin devlet güvencesi altında olduğu yasalarla benimsenmiştir. Cezaevlerinde ortaya çıkan sorunlar hasta/ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin hayatlarını tehdit etmektedir. Sorunları görmezden gelmek, taleplere kulak tıkamak cezaevlerindeki hasta mahpusları ölüme terketmek anlamına gelmektedir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ