fbpx
20.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Ağbaba, Doğanşehir’den seslendi

Ağbaba, Doğanşehir’den seslendi

AĞBABA,HAYIR ÇALIŞMALARINA ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Ağbaba, Doğanşehir’den seslendi; “Anayasa değişikliği Türkiye’nin parlamenter demokrasisine büyük bir darbe vuracak. ‘Meclis güçlenecek’ diyorlar. ‘Millet kendi bakanlar kurulunu kendisi seçecek’ diyorlar. Maddelere bakıldığında bunun tam tersi olduğu görülecek”dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, referandum çalışmaları kapsamında Doğanşehir’e bağlı  Harapşehir,Kadılı,Küçüklü,Gövdeli,Bıçakçı,Kapıdere,Beğre ,Elmalı ve Söğüt’ü ziyaret etti.Mahalle sakinlerine Anayasa değişiklik maddelerini sayarak neden Hayır dediklerini anlattı.

MİLLETVEKİLLERİ BAKANLARI DENETLEYEMEYECEK

“16 Nisan’da yapılacak referandumla sadece anayasayı değil bir rejim değişikliğini oylayacağız”diyen Ağbaba, “Biz bu değişikliklerin Türkiye’nin parlamenter demokrasisine büyük bir darbe vuracağını savunuyoruz. ‘Meclis güçlenecek’ diyorlar. ‘Millet kendi bakanlar kurulunu kendisi seçecek’ diyorlar. Aslında maddelere bakıldığında bunun tam tersi olduğunu göreceksiniz. Bakanlar artık milletvekillerinden seçilmeyecek. TBMM’den bakan çıkmayacak. Sizin seçtiğiniz milletvekilleri Bakanları denetleyemeyecek.Artık bakanlar seçim döneminde gelip sizden oy istemeyecekler. Çünkü milletle işleri kalmayacak. Bakanı cumhurbaşkanı seçecek. Cumhurbaşkanı isterse yeni bir bakanlık kurabilir, bir bakanlığı kaldırabilir. Bakanlar Kurulunu millet seçiyormuş.Yersen.Milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar.”dedi.

BAŞKANLIKLA YÖNETİLEN ÜLKELERDE DAHA ÇOK DARBE OLUYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Evet çıkarsa artık darbe olmayacağı iddiasının da yanlış olduğunu ifade ederek ; “AK Partililer referandumda evet çıkarsa bir daha darbe olmayacağını söylüyorlar. Peki bu iddia ne kadar gerçekçi? Dünya’da ki örneklere bakıldığında başkanlıkla yönetilen ülkelerin darbelerden başını kaldıramadığı görülüyor. Başkanlığın en yoğun ve uzun zamandır uygulandığı ülkeler özellikle Güney Amerika’da yer alan ülkeler.Bu ülkelerde başkanlık sisteminin darbeleri engelleyecek bir sistem olması şöyle dursun, sistemin uygulandığı Latin Amerika ülkelerinde geçmişte arka arkaya darbeler yaşandı.Latin Amerika ülkelerinden Bolivya bu duruma en iyi örneklerden biri.Başkanlıkla yönetilen ülke darbeler ülkesi olmuş.Siyasi hayat devamlı kesintiye uğramış. Şimdiye kadar 180 defa askeri darbe yaşayan Bolivya’da ondan fazla anayasa yapılmış ve seksen Cumhurbaşkanı görev yapmış. Bolivya çeşitli savaşlarla komşuları olan Paraguay, Arjantin, Şili, Peru ve Brezilya’ya topraklarının yarısını kaybetmiş, denize çıkış kapısını ise Şili’ye kaptırmış.”dedi.

SAVAŞA GİRME YETKİSİ BİLE BİR KİŞİDE

Ağbaba konuşmasının devamında; “Bu seçim değil referandum. Tayyip Erdoğan’ı sevenler seçimlerde yine oyunu versin. Ama Dünya’daki örneklerine bakılınca bir kişinin tek adam olduğu yerlerde sonuçlar ortada. Bir kişiye bu kadar yetki verilirse o kişi kim olursa olsun bir süre sonra tek adam olur. Dünyada bunun yüzlerce örneği var. Biz diyoruz ki burada gaz var fren yok. Bir adama tüm yetkileri veriyorsunuz o Türkiye’deki her şeyi tek başına yapıyor. Örneğin savaşa girme kararını o seçilen insan verebilecek. Bu kadar yetki bir kişiye verilirse o adam hata yaparsa ülke hata yapmış olmaz mı? Olağanüstü hal yetkisi artık mecliste oylanmayacak başkan tek başına karar verebilir. Sıkıyönetime cumhurbaşkanı karar verebilir. Muhtar seçilirken yanında azaları da liste halinde gösteriyor. Vatandaş azalara bakıyor eğer yaramaz kişiyse o muhtara oy vermiyor. Bu sistemde muhtar seçiliyor ama azalar seçilmiyor. Muhtar ‘ben seçildim azaları kendim belirleyeceğim, önümüzdeki hafta açıklayacağım’ diyor.Köyde muhtarın bu yaptığını kabul etmeyen yurttaşlarımızın, 16 Nisan’da ki referandumda hayır diyeceklerine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ