25.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Ağbaba : TÜİK’e göre genç nüfusumuzun %21,3’ü işsizlikle boğuşmaktadır.

Ağbaba : TÜİK’e göre genç nüfusumuzun %21,3’ü işsizlikle boğuşmaktadır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli AĞBABA, TÜİK’in açıkladığı işsizlik verileri üzerine yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Ağbaba’nın açıklaması şu şekilde;
“Bugün TÜİK’in açıkladığı verilere göre işsizlik %10,7 olarak belirlenmiştir. Ancak gerçek işsizlik rakamları bunun çok daha üzerindedir. 3 buçuk milyon civarında olduğu ifade edilen işsiz sayısı, iş aramaktan ümidini kesenler de eklendiğinde 5 buçuk milyonu aşmakta ve %16,7’ye ulaşmaktadır. Gençlerimizin işsizlik sorunu da artarak büyümekte, TÜİK’e göre genç nüfusumuzun %21,3’ü işsizlikle boğuşmaktadır.
Hükümetin işsizliği düşürmek için başlattığı sözde istihdam seferberliğinin başarısızlığı da, iktidar sahiplerinin aksi yöndeki tüm açıklamalarına rağmen bir kez daha gözler önüne serilmiştir. İŞKUR üzerinden kısa süreli sözleşmeli işler de işsizliğe çare olmamış, sadece sorunu ötelemeye yaramıştır. İŞKUR aracılığıyla açılan Toplum Yararına Programlara yapılan başvurular da durumun vahametini ortaya koymaktadır. Sadece Ekim ayı içerisinde, Iğdır’da açılan 204 kişilik kontenjana 2.790 kişi, Çorum’da 307 kişilik kontenjana 3.300 kişi, Kilis’te açılan 183 kişilik kontenjana 4.400 kişi, Elazığ’da 420 kişilik kontenjana 5.764 kişi başvurmuştur. Bir yandan yurttaşlarımız bir umutla iş ararken, bir yandan da AKP Genel Başkanı konuşmalarında “işin çokluğundan ama milletin iş beğenmediğinden” bahsetmektedir. Bir sene bile sürmeyecek birkaç aylık işlere dahi kontenjanın 24 katı başvuru gelirken bu değerlendirmenin yapılması, iktidar partisinin ekonominin iplerini elinden nasıl kaçırdığını ve toplumdaki derin problemi anlayamadığını açıkça göstermektedir. Dolayısıyla işsizliği düşüremeyen iktidar, “iş çok ama beğenen yok” söylemine sarılmaktadır.
Ayrıca geçtiğimiz hafta açıkladığımız “Uzun Çalışma ve Etkileri Raporu”nda da yer alan bir hususun altı bir kez daha çizilmelidir. Haftalık yasal çalışma süresi 45 saat olmasına karşın ülkemizde emekçilerin %39’u haftada 50 saati aşkın çalışmaktadır. İşverenlerin illegal olarak emekçileri yasal sürenin üzerinde çalıştırmaları, işsizliğin artmasının nedenlerinden biridir. Normal şartlar altında birkaç kişinin yapacağı işler “karlılık” gerekçesiyle bir kişiye yaptırılmaktadır. Bu nedenle de işsizlik, sözde seferberlik ilanlarına rağmen düşmemektedir. Bu bariz gerçek ortadayken, gerekli denetimlerin yapılmayışı ve önlemlerin alınmayışı işsizlik değirmenine su taşıyan bir etken olmaktadır.
Tüm bu veriler, AKP’nin Türkiye’yi yönetme kabiliyetinin kalmadığını açıkça kanıtlamaktadır. Tüm dünya ile kavga halinde olan, Türkiye’yi artarak büyüyen bir borçlanma girdabına sokan, ekonomide tehlike sinyalleri çalarken tüm yükü halkın sırtına yüklemeye çalışan AKP’nin vadesi dolmuştur. CHP iktidarında ekonomimizi derinden etkileyen ve düşmanlık üzerine inşa edilmiş kavgacı dış politikaya son verilecek, ekonominin çarkları yeniden hızla dönmeye başlayacak, emekçilerin kazanılmış haklarında geriye gidiş duracak, asgari ücret insanca yaşanabilecek seviyeye getirilecek, sendikal haklar geliştirilecek, işsizlik hızla düşürülecektir. Yaşanabilir bir Türkiye, CHP iktidarı ile gerçek olacaktır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ