fbpx
22.02.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Ay boyunca yaşanan siyasi gelişmeler MTM

Ay boyunca yaşanan siyasi gelişmeler MTM

16 Nisan halk oylamasının ardından “evet” oyunun çıkmasıyla belirlenen 3 madde hemen hayata geçirildi. Bu maddelerden biri de partili cumhurbaşkanı döneminin başlamasıydı. Değişikliğin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen törenle AK Parti’ye üye oldu. Diğer yandan tarihi karar niteliğinde olan, AKPM’nin Türkiye’yi siyasi denetim sürecine alması, gündeme damga vuran olaylar arasındaydı. Medya Takip Merkezi (MTM), Nisan ayında siyasi gelişmelerin medyadaki nabzını tuttu. İşte araştırmanın tüm detayları…

 

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı medya raporuna göre, Nisan ayında siyaset gündeminde öne çıkan başlıklar belli oldu. Rapora göre, uzun süredir Türkiye’nin gündeminde yer alan “referandum” 450 bin 839 haberle medyanın da gündemine oturdu. Referandum seçimlerinde “evet” sonucunun çıkmasının ardından anayasal düzenlemelere geçildi. Anayasa değişikliği ile birlikte bazı değişiklikler hemen hayata geçerken, büyük çoğunluğu ise Kasım 2019 tarihinde yapılacak ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecek.

 

Partili Cumhurbaşkanı dönemi başladı

Seçimlerin ardından 18 maddelik teklifin 3 maddesi hemen yürürlüğe girdi. Bu düzenlemelerin biri, partili cumhurbaşkanı dönemi maddesiydi. Anayasanın 101. maddesi değiştirilerek “cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişkisi kesilir” ifadesi kaldırılmasının sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde yapılan törenle kurucusu olduğu AK Parti’ye yeniden üye oldu.

 

Anayasal değişiklikle HSYK artık HSK olarak anılacak

Anayasa değişikliği ile hemen hayata geçirilecek bir diğer düzenleme ise HSYK Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısıyla ilgili oldu. Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun adı “Hâkimler ve Savcılar Kurulu” olarak değişti. Yeni düzenleme ile üye sayısı 23’ten 13’e indirildi. Daire sayısı da 3’ten 2’ye düşecek ve HSK’da Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı, kurulun doğal üyesi olarak sayılacak. 4 üyeyi Cumhurbaşkanı seçerken, 7 üye ise meclis tarafından belirlenecek. Üyeler 4 yıllık süre için seçilecek, ancak süresi bittiğinde tekrar seçilebilecek. Anayasa mahkemesindeki 2 askeri üyenin görevine son verilecek, üye sayısı 17’den 15’e indirilecek. MTM’nin raporuna göre, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 66 bin 113 habere konu edildi.

 

Askeri Yargıtay ve AYİM kaldırıldı

Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler kaldırıldı. Yürürlük tarihinden itibaren dört ay içinde, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin askeri hâkim sınıfından Başkan, Başsavcı, İkinci Başkan ve üyeleriyle diğer askeri hâkimler (yedek subaylar hariç) tercihleri ve kazanılmış hakları dikkate alınarak, Hâkimler ve Savcılar Kurulunca adli veya idari yargıda hâkim veya savcı olarak atanabilecekler. MTM’nin raporuna göre, Nisan ayı boyunca Askeri Yargıtay Başkanlığı, 2 bin 175 habere konu olurken AYİM ise, bin 713 haberle yer aldı.

 

AKPM, Türkiye’yi siyasi denetim sürecine aldı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Türkiye’nin yeniden denetim sürecine alınmasına karar verildi. Türkiye’nin 2018’e kadar denetim sürecine alınmasını öngören oylamada 113 üye kabul, 45 üye ret oyu verirken, 12 üye çekimser kaldı. Tarihi karar niteliğinde olan oylamada 11 AKP’li, dört CHP’li, iki HDP’li ve bir MHP’li üye bulunuyor. Rapora göre, AKPM 15 bin 915 habere konu edildi.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ