25.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Bakan Tüfenkci, Kahramanmaraş’ta STK temsilcileriyle biraraya geldi

Bakan Tüfenkci, Kahramanmaraş’ta STK temsilcileriyle biraraya geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kahramanmaraş'taki temasları kapsamında sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi.
Bakan Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, Türkiye'nin istikametini ancak milli iradenin çizeceğini vurguladı. Bakan Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Türkiye'de hiçbirşey eskisi gibi olmayacak' sözünü anımsatarak,  "İstikameti, ne bir Moody's çizecek veya bir başka derecelendirme kuruluşu çizecek , istikameti o gün o meydanları dolduran bu aziz millet çizecek. Sizlerin önüne çıkan engelleri bir bir kaldıracağız teşvikse teşvik ihracatsa ihracat üretimse üretim her ne gerekiyorsa birlikte yapacağız." dedi.

Bakan Tüfenkci, FETÖ ve diğer terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceklerini ve intikam duygusuyla hareket etmeden hukuk içerisinde herşeyi çözeceklerinin altını çizdi. "Hak hukuk çiğnemeden adalet terazisinden şaşmadan gerçekten bir cerrah titizliği ile bunların hesap vermelerini sağlayacağız" diyen Bakan Tüfenkci,  kurunun yanında yaşın da yanmasına izin vermeyeceklerini kaydetti. 

Bakan Tüfenkci sözlerini şöyle sürdürdü:
"Başbakanımızın da ifade ettiği gibi biz 17-25 Aralık'tan sonra bu yapıyla irtibatını koparmayanların üzerine elbette ki gideceğiz ve gitmeyede devam edeceğiz. Bizim derdimiz kişilerle şirketlerle de değil. Biz şirketlerin bu milletin malı olduğuna inanıyoruz. Ve dolayısıyla bu şirketlerin hayatiyetinin devam etmesi için daha önce atanan kayyumları iptal ederek, TMSF ye devrettik. Neden devrettik? Daha profesyonel ekipler tarafından yönetilsin diye devrettik. Bunlar zamanı  gelince birer birer satılacak ve Türkiye Ekonomisine kazandırılmış olacak." 

Bakan Tüfenkci, birilerinin kendini mağdur gibi gösterdiğini ancak en büyük mağdurun millet ve devlet olduğunu söyledi. 15 Temmuz'da milletin ve devletin yurtdışındaki itibarının ve ticaretin hedef alındığını belirten Bakan Tüfenkci, ticaretin ve ekonominin milletin de desteğiyle kısa sürede toparlandığını kaydetti.

Bakan Tüfenkci konuşmasına şöyle devam etti:
"Sabaha kadar meydanlarda nöbet tutanlar meydanlarda göğüslerini kurşunlara siper edenler 16 Temmuz sabahı dükkanlarını açtı. Fabrikalarını iş yerlerini açtı, normal bir ticaretin yapılmasını sağladı. İthalat, ihracat ve para transferini  gerçekleştirdi. Dolayısıyla ekonomide bir aksama gerçekleşmesin diye gece gündüz çalıştılar. 16 temmuzda 2.5 milyar dolar tasarrufunu döviz karşısında TL düşmesin diye piyasaya enjekte etti. Dolayısıyla bu millet hem ekonomiye hemde demokrasiye sahip çıktı.  Bakınız yine birkaç ile yine yanlışlar yapılmış olabilir, bu yanlışların düzeltilmesi için gerekli mekanizmaları gerek valiliklerde gerek Başbakanlıkla oluşturduk.  Buralarda itiraz mekanizmalarını sınırlıda tutmadık sürede koymadık ne zaman ben mağdur oldum diyen varsa başvurup tekrar terar inceleyebilir ve o yanlışlıkları düzeltebiliriz." diye konuştu.  

Gümrükte FETÖ imamının eşyalarını kaçırmaya çalışırlarken yakaladık

Bakan Tüfenkci, FETÖ’ye mensup bir ülke imamının eşyalarını Derince Limanı'ndan ingiltere'ye konteyner içerisinde kaçırılmaya çalışılırken yakalandığını bildirdi. Bakan Tüfenkci, "Gümrüklerimizin titiz çalışması neticesinde gümrük muhafaza ekiplerimizce baktık ki bu yapıya mensup bir adamın eşyalarını İngiltere'ye kaçırmaya çalışıyorlar. Baktığınız zaman dökümanlar örgütsel dökümanlar, eski eşyalar, bu örgüte ait planlar, toplantı yerleri yakaladık. Baktığın zaman belki bu insanı tanıyanlar belki masum diyebilir ama örgütün tam göbeğinde dolasıyla o yüzden zor diyoruz. Adamların rengi yok kokusu yok kalıbı yok her kalıba girebilen insanlar." şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci, Türkiye ekonomisi ne zaman hızlanmaya başlasa birilerinin terör örgütlerini devreye soktuğunu söyledi. Bütün bunlara inat biz büyümeye devam edeceğiz diye Bakan Tüfenkci, "2023'de ilk 10 ekonominin arasına gireceğiz. Biz bunu söylerken ekonomide ne yaptığımızı ve nasıl hareket ettiğimizi biliyoruz. Biz bu yola sizlerle çıktık sizlerle birlikte yürümeye devam edeceğiz. Gerek Kahramanmaraş'ın gerek Türkiye'nin sorunlarını çözüm önerilerini sizlerden duymak istiyoruz. Sizleri dinlemek için burdayız." dedi.

Büyükşehir yasasında değişiklik yapabiliriz

Bakan Tüfenkci, daha sonra beraberindekilerle birlikte Kahramanmaraş Belediye'sini ziyaret etti. Bakan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada önümüzdeki günlerde büyükşehirlerin gelirlerini artırmak amacıyla Büyükşehir yasasında değişiklik yapabileceklerini sözlerine ekledi.
tufenkci_maras

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ