fbpx
25.02.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Bakan Tüfenkci: Referandumdan sonra Türkiye marka olacak

Bakan Tüfenkci: Referandumdan sonra Türkiye marka olacak

Bakan Tüfenkci, Türkiye’nin dünya ile rekabet edebilmesi için mutlaka siyasi istikrarın ve güvenin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Anayasa değişikliği tam da siyasi istikrarı yakalamak için yapılıyor. Referandum sonrasında Türkiye marka olacak " dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD)’nin düzenlediği 9. AVM Yatırımları Konferansı’na katıldı. Konferansın açılışında konuşan Bakan Tüfenkci, ekonomideki gelişmelere ve anayasa değişikliğine ilişkin referanduma değindi.

TBMM'den anayasa değişiklik paketi çıktıktan sonra dövizin gerilemeye başladığını anımsatan Bakan Tüfenkci, "İnşallah 16 Nisan'dan sonra da yakalanacak istikrarla birlikte dövizlerin daha da düşeceğini ve belli noktada stabil hale geleceğini görmek için kahin olmaya gerek yok." dedi.

Bakan Tüfenkci, "Türkiye'yi marka yapmak istiyorsak, marka değerini yükseltmek istiyorsak, Türkiye'yi dünyada rekabet edebilir ülkeler arasına sokmak istiyorsak mutlaka ve mutlaka siyasi istikrarı ve güveni yakalamamız lazım. Anayasa değişikliği tam da siyasi istikrarı yakalamak için yapılıyor. Referandum sonrasında Türkiye marka olacak”  diye konuştu.

Patinajdan çıkıp hızlanmamız lazım

Kısa aralıklarla hükümetlerin değişmesini önlemek, seçimlerle sürekli toplumu meşgul etmenin önüne geçmek ve ekonomik krizleri engellemek için anayasa değişikliğinin bir fırsat olduğunu dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Ben inanıyorum ki iş çevreleri, yatırımcılar bu anayasa değişikliğine her kesimden daha fazla sahip çıkacak. Parlamenter sistemle geldiğimiz nokta buralar. Üstelik de 14 yıl her alanda Türkiye'yi büyüten AK Parti iktidarı ile buralara gelebildik. Şimdi bir patinajdayız. Bundan kurtulabilmek için yeni bir sisteme geçmek lazım. Elimizdeki araç 90 kilometreden hızlı gitmiyor ama hızlanmamız lazım. Dünya başka yere gidiyor, Türkiye'nin koşması lazım. Bunun için biz cumhurbaşkanlığı hükümet modelini hayata geçirmek için milletin huzuruna bu değişikliği getirdik."

Evet çıkarsa yatırımcı önünü görebilecek      

Tüfenkci, kararın artık vatandaşta olduğunu belirterek, "evet" denilince hızın ve istikrarın yakalanacağını, "hayır" çıkması durumunda belirsizlik doğabileceğini bildirdi.

Referandumda "evet" çıktığında yatırımcının önünü görebileceğini ifade eden Tüfenkci, "5 yılda kurallar değişmeden yolunuza devam edebileceğiniz bir alanı açmış olursunuz. Önünü görebilen finans çevreleri yatırımcıyı destekleme konusunda her zamankinden daha iştahlı davranır." diye konuştu.

Bakan Tüfenkci şöyle devam etti:

“Biz meclisi güçlendirelim, meclis asli görevini, yasama görevini yapsın ve seçmeniyle daha fazla ilişki kurabilsin. Milletvekili sayısını neden 550’den 600’e çıkarıyorsunuz diyorlar. Türkiye’nin nüfusu artıyor. Yargıyı güçlendirmek istiyoruz. Hızlı kararlar alınsın istiyoruz. Yönetimi çift başlılıktan kurtararak kararların daha hızlı alınmasını istiyoruz. Bunun için anayasa değişikliğini sizlere getirmiş olduk. “

Tüfenkci, iş dünyası için istikrarın önemine değinerek, anayasa değişikliği ile bürokratik engellerin ortadan kalkacağını bildirdi.

Bizde AVM kültürü çok eskiye dayanır

Tüfenkci, perakende sektörünün öneminden bahsederek, sektörde 2015 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 700 bin işletme bulunduğunu, bu sayının tüm işletmelerin yüzde 26'sına tekabül ettiğini söyledi.

Özellikle AVM yatırımlarının muhataplarının perakendeciler olduğunu dile getiren Tüfenkci, AVM yatırımcıları ile perakendecilerin bir aile olduğunu, herhangi birinin ayağının tökezlemesi ile tüm ailenin zarar göreceğini aktardı.

Tüfenkci, AVM'leri de perakendecileri de esnafları da ihmal etmeyeceklerini kaydederek, Türklerde AVM kültürünün çok eski olduğunu, tarihte büyük han, alışveriş çarşısı ve kervansarayların inşa edildiğini anlattı.

Gelecek günlerde AVM'lerin önemini artırarak sürdüreceğini ifade eden Tüfenkci, insanların alışveriş yapma alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte perakende sektöründe de değişme yaşanacağını söyledi.

Tüfenkci, Türkiye'deki AVM sayısının 2016 itibarıyla 368'e ulaştığını belirterek, "Gelişmekte olan ve gelişen ülkelere baktığımızda Türkiye'de hala kiralanabilir alanlar olması gerektiğini ve bu sektörde boşluklar olduğunu görebiliriz. Evet İstanbul, Ankara, Denizli gibi bazı bölgelerde doygunluk olsa da diğer kentlerimizde bu alanda fırsatlar var." diye konuştu.

Türkiye’ye güvenen hiçbir yatırımcıyı mahcup etmedik

Tüfenkci, Türkiye'nin kendisine güvenen hiçbir yatırımcıyı mahcup etmediğinin altını çizerek, "Türkiye, dün olduğu gibi bugün de büyük fırsatlar içermektedir. İnşallah önümüzdeki dönemde hem AVM yatırımcısı hem de diğer alanlarda Türkiye'yi tercih eden, buraya gelmek isteyen birçok yatırımcıyı Türkiye'de ağırlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

Ülke ekonomisinin son yıllarda arz-talep anlamında olumlu gelişme gösterdiğini dile getiren Tüfenkci, perakende sektörünün bu büyümesinin sosyal ve ekonomik açıdan diğer sektörler üzerinde de birtakım etkileri olduğunu bildirdi.

Tüfenkci, AVM'lerin Anadolu illerinde de geniş bir istihdam ağı oluşturduğunu kaydederek, Türkiye'nin kendine güveneni mahcup etmediğini, Borsa İstanbul'un 26 ayın en yüksek değerine ulaştığını aktardı.

Perakende sektörüne çok ciddi destek verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, 2016'da 3 aylık SGK primlerinin 9 ay ertelendiğini, istihdam seferberliği kapsamında işe alınan işçinin tüm SGK giderlerini hükümet olarak karşıladıklarını vurguladı.

Tüfenkci, geçen yıl hem üretimi hem ticareti kolaylaştırmak adına önemli teşvik verdiklerini ve tedbir aldıklarını kaydederek, ancak bunun sahaya yansımadığını, söz konusu hususların bilinmediğini dile getirdi.

Bu kapsamda illerde hazırladıkları programlarla aldıkları kararları ilgili çevrelere tek tek anlatacaklarını dile getiren Tüfenkci, tüm kararları istişare ile almak istediklerini ifade etti.

Tüfenkci, esnafların AVM'lerin kendilerini bitirdiğine yönelik söylemlerinin olduğunu, AVM'lerin esnafları bitirmediğini belirterek, "Esnafı farklı anlamda, sektörel analizlerle değişen dünyaya ve ticaret şekline adapte etmemiz lazım." dedi.

AVM'leri esnafın alternatifi olarak görmediklerini vurgulayan Tüfenkci, esnafı büyütüp tüccar yaparak AVM'lerde yer almasını istediklerini bildirdi.

Tüfenkci, bu ve sonrasında gerçekleşecek toplantıdan çıkan sonuçların bakanlığa ulaştırılması ricasında bulunarak, "Bizler hükümet olarak sizlerin, üreticilerin, yatırımcıların yanındayız. Sizden gelen talepler çok değerli." dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ