fbpx
22.02.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Başkan Dağ, Özgür Basın Herkesin Güvencesidir

Başkan Dağ, Özgür Basın Herkesin Güvencesidir

Anadolu Basın Birliği Malatya Şubesi Zeki Dağ, Özgür Basının Herkesin Güvencesi Olduğunu Söyledi.

Anadolu Basın Birliği Malatya Şubesi Zeki Dağ, Basın Bayramını Kutlayarak, Özgür Basının Herkesin Güvencesi Olduğunu Dile Getirerek Şöyle Dedi.

Başkan Dağ, 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür, ağır suçlardan biri sayılmıştır. Bu nedenle bugün ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Günümüzün en dinamik ve fedakarlık isteyen mesleklerinin başında gelen basın, teknolojideki hızlı gelişmelerin de etkisiyle geçmişten günümüze ülkemizin ve ilimizin gelişmesinde çok değerli katkılarda bulunmuştur.

Halkımıza doğru haber alma imkânı sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan basın kuruluşları, önemli bir toplumsal görev icra etmektedir. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Basın meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı ile hareket etmek, toplumda basına güvenin artmasını sağlamaktadır. Toplumsal değerlere saygılı, sorumluluk bilinci içinde, tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basın, demokratik toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencesidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün, “Basın, Milletin müşterek sesidir” ifadesi basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır. Ayrıca bu günleri fırsat bilerek, böylesine önemli bir görevi yerine getiren basın emekçilerinin çalışma şartları bakımından çok daha iyi, çok daha ileri bir seviyeye getirilmesi için neler yapılacağı da yeniden değerlendirilmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta ilimizde faaliyet gösteren basın çalışan gazeteci kardeşlerimin ve yine Ülkemizde, dünyada çalışan tüm basın çalışanların kardeşlerimizin bu önemli günlerini tebrik ediyorum.

Ülkemizin birliği için hep birlikte birlik içinde olalım. Yeter ki bizler birlik içinde olalım. Türk Milleti Asildir Büyüktür. Başkan Dağ,24 Temmuz Basın Bayramını kutluyorum.

 Zeki DAĞ

Anadolu Basın Birliği

Malatya Şube Başkanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ