13.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Başkan Gürkan, “Biz tarımın, hayvancılığın gelişmesi, büyük gayret gösteriyoruz”

Başkan Gürkan, “Biz tarımın, hayvancılığın gelişmesi, büyük gayret gösteriyoruz”

BAŞKAN GÜRKAN:“TARIMIN VE HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN BÜYÜK GAYRET GÖSTERİYORUZ”

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Yunus Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri makamında kabul ederek bir süre görüştü. Burada tarım ve hayvancılığın önemine değinen Başkan Gürkan, “Biz tarımın, hayvancılığın gelişmesi, ürünlerimizin daha kaliteli olması noktasında ve kayısımızın dünya pazarında hak ettiği yeri alması noktasında büyük gayret gösteriyoruz” dedi.

Malatya’ya tarım ve hayvancılık adına yapılan yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür eden Kılıç, Başkan Gürkan’ın her zaman çiftçinin ve üreticinin yanında olarak destek verdiğini belirtti.

KILIÇ, “BUGÜNE KADAR GÖRMEDİĞİMİZ DESTEKLERİ SELAHATTİN BAŞKANIMIZDAN GÖRDÜK”

Malatya’da tarım ve hayvancılık adına Başkan Gürkan’ın birçok yatırım yaptığını belirten Kılıç, “Malatya’mıza tarım ile alakalı yapılan yatırımlardan dolayı Sayın Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a müteşekkiriz. Biz Ziraat Odaları Birliği olarak, Malatya’mızdaki kayısının değer kazanması için yapılan Lisanslı Depo bizi ilgilendiriyor, Dünya Kayısı ve Ticaret Merkezi bizi ilgilendiriyor Buğday Pazarı bizi ilgilendiriyor Fidancılar Sitesi bizi ilgilendiriyor köylerimize kadar gelen sıcak asfaltlar bizi ilgilendiriyor çiftçimize sulama için verilen boru destekleri bizi ilgilendiriyor üreticimize dağıtılan tohum ve fideler bizi ilgilendiriyor. Biz bugüne kadar görmediğimiz destekleri Selahattin Başkanımızdan gördük.

Bir afet bir felaket yaşadık. Malatya’mızın güzel şehrimizin herkesin gıpta ile baktığı şehrimizin büyük bir afet dolayısıyla yıkıldığını herkes biliyor. Burada bazı şeylerin başka yerlere çekmesine gerek yoktur. Biz Selahattin Gürkan Başkanımızın neler yaptığını biliyoruz nasıl çalıştığını biliyoruz Şehrül Emin olduğunu biliyoruz. Biz çiftçi olarak üreticiler olarak bu yatırımların devamı konusunda sürekli Başkanımızın yanında olacağımızı ifade ediyor, kendilerine tarıma verdikleri destek için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

GÜRKAN, “ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMESİ ÖNEMLİ BİR HADİSEDİR”

Her daim üreticilerin yanında olduğunu belirten Başkan Gürkan, “28. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Kurullarının başta ziraat odası başkanlarımıza ve ülkemizdeki ziraatla uğraşan çiftçi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Tabii ziraat önemli bir birimdir. Ülkemiz tarım ülkesidir. Malatya tarım şehridir. Dünya kayısı başkenti olan Malatya’da Dünya Kayısı ve Ticaret Merkezi olması gerekiyordu. Tarımla uğraşan bu memlekette ‘arasa’ diye tabir ettiğimiz buğday ve arpaların pazarlanması için olan bir ticaret merkezinin olması lazımdı. Fidanları yetiştiren ve fidanların pazarlanması için Fidancılar Sitesinin olması gerekiyordu. Bütün bunları muhafaza eden depoların yapılması gerekiyordu. Bunların hepsi yapıldı ve yapılıyor. Bütün bunların yanından bir taraftan sulama kanalları bir taraftan sulama için artezyenler bir taraftan da ekim ve dikim için tohum fidan gibi benzeri desteklerin vatandaşımıza verilmesi çok önemli bir hadisedir. Biz tarımın, hayvancılığın gelişmesi ve ürünlerimizin daha kaliteli olması noktasında ve kayısımızın dünya pazarında hak ettiği yeri alması noktasında hakikaten büyük gayret gösteriyoruz. Biz geldiğimizde dedik ki ‘kayısının dünya piyasasındaki değeri 5 milyar dolardır ve 5 milyar dolardan ne kadarını almamız lazım’ inşallah kayısının ürün olarak ambalaj olarak besin olarak türevlendirilip çeşitlendirilmesi halinde kayısıdan elde ettiğimiz gelir 2 milyar dolar rakamına kadar ulaşacaktır. Bu da Malatya’nın 10 kat daha zenginleşmesi anlamına gelecek. Dolayısıyla Malatya yaşadığı bu afeti de el ele vererek hep birlikte atlatacaktır. Birbirimize destek olacağız. Bu bir milli felakettir, milli felaketteler milli birlik ve beraberlikle üstesinde gelinir” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ