25.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Battalgazi Mahalle Müzeleri Projesi, Uygulama Ödülüne Layık Görüldü

Battalgazi Mahalle Müzeleri Projesi, Uygulama Ödülüne Layık Görüldü

Battalgazi Mahalle Müzeleri Projesi, Uygulama Ödülüne Layık Görüldü

Tarihi Kentler Birliği tarafından 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın ödül töreni gerçekleştirildi. Bu kapsamda Tarihi Kentler Birliği tarafından Battalgazi Belediyesi Mahalle Müzesi Projesi ile uygulama ödülüne layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliği tarafından 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nın ödül töreni YAPEX Fuarı'nda yoğun katılımla gerçekleştirildi. Programa, Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, AK Parti Battalgazi Kadın Kolları Başkanı Şule Özkan, Battalgazi Belediye Meclis üyeleri, Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelirin başkanları, AK Parti teşkilat mensupları ve davetliler katıldı. Ödül töreninde Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ilk olarak Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi olarak Proje Ödülüne layık görülen belediyelere ödüllerini verdi. Başkan Gürkan, daha sonra Mahalle Müzeliri Projesi ile uygulama ödülüne layık görülen Battalgazi Belediyesi'nin ödülünü aldı. Başkan Gürkan'a ödülünü, Kütühya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu verdi. Ödül töreni sonrası değerlendirmede bulunan Başkan Gürkan, ödülü Battalgazi halkı adına aldıklarını belirterek, "Türk milleti olarak bu ödülü aldık. Neden millet olarak aldık? Çünkü mahalle müzelerindeki temel çıkışımız, milli birlik ve beraberliğin temelini oluşturma açısında, mahallelerin önemini ifade etmek istedik. Ülkemizde müzeler, zorla gezdiriliyormuş algısı oluşmuştu. Oysa ki insanlar müzelerde kendi geçmişini, kendi kimliklerini, kendi belleklerini, kendi hafızalarını görülebilecek bir yer olarak , kendilerinden bir parça orda görmeleri gerekir. Biz bunun için mahalle müzelerini hep önemsediğimizi her platformda dile getirdik. Bu anlamda da ilk mahalle müzesi uygulama ödülü, Tarihi Kentler Birliği tarafından belediyemize tevdi edildi. Bu ödülü almaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Tabi bu ödülü battalgazi halkı adına aldık. Ve bu ödülle birlikte Mahalle Müzeleri kavramını sadece Battalgazi, Malatya sınırları içerisinde değil,  Türkiye geneline teşmil edilmesi ve Türkiye'deki bütün mahallelerde mahallenin hafızasısının, belleğinin korunması, gelecek kuşaklara aktarılması ve mahallelik duygusunun oluşturulmasını temenni ediyoruz. Çünkü mahallelik duygusu, mahalleye ait olma olgusu olduğu zaman o memlekette milli birliğin temelini atmış olurzunuz" diyerek, ödül törenine katılan AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder'e, parti teşkilat mensuplarına, belediye meclis üyelerine ve belediye personeline teyekkür etti.

battalgazi_odul

AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder'de, alınan ödülün önemine vurgu yaparak, Başkan Gürkan'ın yaptığı başarılarla aldığı ödüllerden dolayı teşekkür etti. Güder, "Tarihi Kentler Birliği tarafından Battalgazi Belediye Başkanımıza bu ödülün verilmesi, AK Parti tişkilatları olarak göğsümüzü kabarttı. Biz başkanımızdan memnunuz. İnşallah daha güzel hizmetlere imza atarak, Battalgazimizi temsil noktasında güzel icraatler gerçekleştireceğine canı gönülden inanıyoruz" diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ