29.05.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Borcu olanlara büyük avantajlar sağlayan Vergi Affı, 25 Kasım’da sona eriyor

Borcu olanlara büyük avantajlar sağlayan Vergi Affı, 25 Kasım’da sona eriyor

BORÇ YAPILANDIRMADA SON HAFTA

  • Emlak vergisinden, ilan reklam vergisine, su borcundan çevre temizlik vergisine kadar her türlü borca bağlı faiz, gecikme faizi ve gecikme zammı silinerek, yeniden yapılandırma fırsatı sunan Vergi Affı, 25 Kasım Cuma günü sona eriyor.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin Kanun kapsamında, vatandaşların kamuya ait borçları ile ilgili olarak büyük avantajlar sağlanıyor. 25 Kasım Cuma günü sona erecek olan Vergi Affı’nda borcu olan mükelleflerin mutlaka yararlanmaları istendi.

Eylül ayında yürürlüğe giren Vergi Affı, Belediye vergi alacaklarını da kapsıyor. Bu bağlamda yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer Belediyelere borcu bulunan vatandaşların Vergi Affı’ndan yararlanarak, bu fırsatı değerlendirmeleri istendi.

Hangi borçları kapsıyor?

  • 6736 sayılı Vergi Affı Kanunu, Belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, diğer bütün borçları kapsıyor. 30 Haziran 2016 tarihi ve öncesinde beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, yine aynı tarih itibariyle tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları ile ödenmemiş bulunan asli ve fer’i (sözleşmelerde düzenlenen her türlü ceza ve zamlar dahil) amme alacaklarını kapsıyor.

  • Emlak, Çevre Temizlik, İlan ve Reklam ile Eğlence vergisi de bu kapsamda olup, bu vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme,

  • 6183 sayılı kanun kapsamında takip edilen diğer belediye gelirlerine ait ikincil alacaklar,

  • 2464 sayılı kanunun 97. Maddesine göre tahsili gereken ücret alacakları ile bunlara bağlı fer’i alacaklar,

  • 5393 sayılı Belediye Kanunu kapsamında bulunan su, atık su ve katı atık ücreti alacakları ile bunlara bağlı fer’i alacaklar,

  • Büyükşehir Belediyelerinin 2872 sayılı Çevre Kanunun ilgili maddesi gereği katı atık ücreti alacakları ile bunlara bağlı fer’i alacakları,

  • Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdarelerinin ödenmemiş bulunan su ve atık su bedeli alacakları ile bu alacaklara bağlı faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakları da aynı kanun kapsamında affa giriyor.

Ayrıca taksit imkanı

Vergi Affı’ndan faydalanmak isteyen mükelleflerin ceza ve faiz silinmesinin yanı sıra ayrıca taksit imkanı da getiriliyor. Eylül ayı sonuna kadar vergi affından yararlanmak isteyen mükelleflerin ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte borçlarını ödeme imkanı bulunuyor.

Borcu bulunan ve bugüne kadar yapılandırmayan vatandaşlar için çok büyük avantajlar getiren Vergi Affı’ndan faydalanmak isteyen vatandaşların bir an önce ilgili birimlere giderek borçlarını yapılandırmaları istendi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ