fbpx
15.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Bülent Tüfenkci, Battalgazi Belediyesi tarafından İspendere İçmeleri’nde sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi.

Bülent Tüfenkci, Battalgazi Belediyesi tarafından İspendere İçmeleri’nde sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Battalgazi Belediyesi tarafından İspendere İçmeleri’nde sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Tüfenkci, İspendere İçmeleri projesinin hem sağlık turizmi açısından, hem de Malatya’nın yeni bir mesire alanına kavuşması bakımından önemli bir proje olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, beraberinde Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte Battalgazi Belediyesi tarafından İspendere İçmeleri’nde sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Tüfenkci, çalışmalar hakkında Başkan Gürkan’dan bilgiler aldı. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İspendere İçmeleri’ni üç aşamalı proje ile Malatya’nın ve bölgenin hizmetine sunacaklarını belirterek, “Burası İspendere diye tabir ettiğimiz bölgeye şifa dağıtan suyun çıktığı bir merkez. Bu merkezi asli görevine yönlendirmemiz gerekirdi. Bu anlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız ortak proje kapsamında buranın çevre düzenlemesi çalışmalarını başlattık. İkinci merhalede de Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Müdürlüğü ile bin 115 dönümlük alan içerisinde çalışmalar devam ediyor. Üçüncü etapta da DAP İdaresi, İnönü Üniversitesi, Battalgazi Belediyesi ile ortaklaşa yapacağımız proje ile buranın nekahet öncesi ve nekahet sonrası yani ameliyat öncesi ve sonrası hastaların dinlendiği ve şifa bulduğu bir merkez olması için çalışmalar yapıyoruz.  DAP İdaresi Başkan yardımcısının gelmesinin bir sebebi de budur. Yerinde bizzat çalışmaları görüp takip, incelemek, önümüzdeki süreçte yapılacak olan planlamaya esas olmak üzere rapor hazırlamak amacıyla burada bulunuyor. Bu merkezini şehrimize, bölgemize ve ülkemize hizmet edebilecek bir nitelikte ve kapasitede olması için çalışmaları yürütüyoruz. Başta sayın Bakanımıza, sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. İnşallah çalışmalar bittinde Malatya’ya yaraşır, yakışır bir mesire yeri ve şifa merkezi olur” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, güzel bir projenin hayata geçirileceğine dikkat çekerek, “İspendere Malatya’mız için önemli bir alan. Malatya yeşil ve kullanılabilir piknik alanları arasında gerek ilçe belediyelerimizin, gerek büyükşehir belediyemizin çalışmaları sonucu kişi başına düşen, Avrupa standartlarının da üzerinde bir il olacağız. Dolayısıyla İspendere de geçmişten bugüne marka bir bölge. Ancak yeterli bakım ve hizmetin olmaması Malatyalılar tarafından burası yeteri kadar kullanılamıyordu. Şu anda Battalgazi Belediyemizin hazırlamış olduğu projelerle çok güzel bir alan oluşturuluyor. Aynı zamanda alternatif bir alan oluyor aslında. Bu tür alternatif yerlerin geliştirilmesi, Malatya açısından hafta sonlarını geçirecek veya misafirlerin gezdirilebileceği, aynı zamanda şifa kaynağı bir su da var. Burası ileriye dönük daha da geliştirilebilecek çok nezih bir sayfiye, dinlenme alanı, piknik alanı. Güzel bir proje.  Bu yıl bitirilecek, ancak yatırımlar devam edecek. Emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’de, İspendere İçmeleri projesinin hem sağlık turizmi açısından, hem de Malatya’nın yeni bir mesire alanına kavuşması bakımından önemli bir proje olduğunu belirterek, “Bende Battalgazi Belediyemize bu projeden dolayı teşekkür ediyorum. Gerçekten Büyükşehir ile birlikte ilçe belediyelerimiz şehrimizin yaşanılabilirlik kalitesini arttırma adına çok çeşitli projelere imza atıyorlar. Şu anda bulunduğumuz İspendere projesi hem sağlık turizmi açısından, hem de Malatya’nın yeni bir mesire alanına kavuşması bakımından çok çok önemli. Bildiğiniz gibi İspendere bu projeyle birlikte bu bölgenin ayağa kalkmasına neden olacak projelerden birisi. Sağlık turizmi konusunda İnönü Üniversitemiz ile işbirliği içerisinde alternatif bir sağlık ve tıp noktasında da bir çalışmanın başlangıcı olacak. Buranın çevre düzenlenmesi ve ağaçlandırılmasıyla birlikte Malatya’mıza önemli bir kazanım olacak. Ben emeği geçen Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve ekibine teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje tamamlandığında da Malatyalı hemşehrilerimiz ve bölgemiz buradan istifade edecek. Bu vesile ile ilimize gelen insanlar hem şifa bulmuş olacaklar, hem ilimizi görmüş olacaklar, hem kültürümüzü tanımış olacakla,  hem de esnaf kardeşlerimize bir kazanç kapısı olacaktır” diye konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ