19.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Defne yüz güldürüyor

Defne yüz güldürüyor

​Bölge Müdürlüğümüz M.Kemalpaşa Orman İşletme Müdürlüğü Yeniköy Orman İşletme Şefliği sınırları dahilin de 1.879 Ha lık alanda defne envanteri yapılmıştır.

Yeniköy İşletme Şefliği sınırları dahilinde bulunan Kurşunlu Köyünde 2014 yılında ORKÖY kredisi de kullandırılarak yapılan defne kurutma tesisinde yöreden toplanan defne sürgünleri kurutularak pazara arz ediliyor. Defne kurutma tesisinde köyde yaşayan bay ve özellikle bayanlar istihdam edilmek suretiyle  hem ev hem de köy ekonomisine katkıda bulunuluyor.

Defne sahalarından yılda 500 (beş yüz) ton yaş defne toplanarak köyde bulunan Kooperatife ait Defne kurutma tesisinde kurutularak 100 (yüz) ton kuru defne elde edilerek satışa hazır hale getirilmektedir.

Bu yılda yapılan Defne hasadı köylünün yüzünü güldürüyor. Defne hasadından  çalışan orman köylüleri bu sayede hem kendilerine hem de köy ekonomisine önemli gelir elde sağladıklarını ifade etmektedirler. Köy halkı bu yıl üretimin iyi olduğunu ve pazarlamasında da herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını bildirdiler. Kendilerine bu imkanı sağlayan Orman teşkilatına teşekkür ettiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ