fbpx
23.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Doç. Dr. Gökalp Öner, kanserde erken teşhisin önemi ve kansere yol açan genler hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Gökalp Öner, kanserde erken teşhisin önemi ve kansere yol açan genler hakkında bilgi verdi.

GENETİK TESTLER MEME VE YUMURTALIK KANSERİNDE ERKEN TANI SAĞLIYOR

 

Meme ve yumurtalık kanseri olmak üzere birçok kanser türünde genetik geçiş faktörü büyük önem taşıyor. Günümüzde hasarlı genler, yapılan bazı testler sayesinde tespit edilerek, kanser önlenebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Gökalp Öner, kanserde erken teşhisin önemi ve kansere yol açan genler hakkında bilgi verdi.

 

Kadınlar en çok meme kanserine yakalanıyor

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Hastalığın erken teşhis edilmesi tedavinin başarısı için çok önemlidir. Yumurtalık kanseri ise üreme organlarında en çok görülen ikinci kanserdir. Erken evrede herhangi bir belirti vermeyen yumurtalık kanseri, karın ağrısı ve karında şişlik şikayetleriyle kendini belli eder. Ülkemizde birçok kadının uzman hekime başvurduğunda ileri evre yumurtalık kanseri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ailesinde meme veya yumurtalık kanseri öyküsü olan kadınların genetik testleri yaptırması gerekmektedir.

 

Genetik mutasyon testi hayat kurtarır

Bazı kanser türlerinin önemli bir bölümünün genetik geçişli olduğu bilinmektedir. Ailesinde kanser olan bireylerin, kalıtsal kanser sendromlarına sahip olup olmadığının tespit edilmesi ise hayati önem taşımaktadır. Özellikle meme ve yumurtalık kanserinin genetik geçişi ve gen mutasyonları bilinen bir gerçektir. Meme kanseri olan kadınların BRCA gen mutasyonu (hasarlı gen) % 4, yumurtalık kanseri olanların ise % 24 oranındadır. Yani yumurtalık kanseri teşhisi konulan bir kadının, ileriki dönemde kızında ya da kız kardeşinde yumurtalık kanseri görülme riski yüksektir. Günümüzde kadınların bu geni taşıyıp taşımadığının bilinmesi için genetik mutasyon araştırılması yapılmakta ve erken teşhis sayesinde hayat kurtaracak önlemler alınabilmektedir.

 

Kadınlara genetik danışmanlık verilmeli

Yumurtalık kanserine yakalanan kadınlara mutlaka genetik danışmanlık verilmeli, BRCA gen mutasyonu olan kadınların 25-29 yaş arasında ise 6-12 ayda bir meme muayenesi yapılmalıdır. Bu kadınların yılda bir defa kontrastlı MRI çektirmesi, 30 yaş üzerinde ise yıllık mamografi ve MRI takibini ihmal etmemesi önerilmektedir. Ayrıca genetik olarak BRCA gen mutasyonu olan kadınların BRCA-1 gen mutasyonu varsa 35-40, BRCA-2 gen mutasyonu varsa 40-45 yaş arasında yumurtalık ve meme kanserine yakalanmaması için önlem amaçlı, meme ve yumurtalıkların her iki taraflı alınması önerilmektedir.

 

Erken evrede kanser ölümcül değildir

Yumurtalık ya da meme kanserine yakalanan kadınların erken evrede tedavileri mümkündür. Hastalığın yakın takibi veya öncesinde yapılan cerrahi müdahale ile kanser yaşamı tehdit eden bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Genetik olarak kanser taşıyıcılığı olan kadınların, farklı gen mutasyonlarına bağlı olarak farklı yaşlarda koruyucu önlem olarak, yumurtalık ve memelerinin alınması önerilmektedir. Bu şekilde bir uygulama yaptırmak istemeyen hastalara ise yılda bir yapılması gereken MRI görüntüleme yöntemi, kanda kanser belirleyicisi olan CA-125 ve yumurtalık takibi yapılması gerekmektedir.

 

Genetik testler embriyolara da uygulanıyor

Günümüzde kanser türlerinin genlerle ilişkisi netleştikçe, erken tanı ve tedavi şansı da artmaktadır. Hatta yumurtalık veya meme kanseri genetik taşıyıcılığı bilinen genç kadınların, tüp bebek yöntemi ile yumurtalıkları toplanarak dondurulmakta, ileriki dönemde gebelik şansı olmaktadır. Ayrıca embriyolar anne rahmine yerleştirilmeden yapılan genetik test sonucunda ileride bebeğin genetik açıdan kansere yakalanma riskinin olup olmadığı da bilinmektedir.     

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ