25.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Hamit Fendoğlu ölüm yıl dönümünde İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen bir programla anıldı.

Hamit Fendoğlu ölüm yıl dönümünde İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen bir programla anıldı.

17 Nisan 1978 yılında Malatya’da evine gönderilen bombalı paketin patlaması ile gelini ve 2 torunu ile hayatını kaybeden Malatya eski Milletvekili ve Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ölüm yıl dönümünde İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen bir programla anıldı.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu ise amcası Hamit Fendoğlu’nun bölgede sevilen bir isim olduğunu ve herkesin derdiyle yakından ilgilenen biri olduğunu ifade ederek “Şahsına münhasır bir yapısı vardır.  Milletin vekili oldu ama milleti sırtında taşıdı. Zengin fakir demedi ayırt etmedi herkesin derdine derman olmaya çalıştı” dedi.

Hamit Fendoğlu’nun ‘Hamido’ lakabıyla tanındığını da anımsatan Milletvekili Fendoğlu, “Kendisinin tabiri ile isminin anlamını her yerde okurdu. ‘Ha’ ile haktan yana, ‘Mi’ ile milletten yana ‘Do’ ile doğruluktan yana. Bunları birleştirirseniz ‘Hamido’ olurdu diye tabir ederdi kendisini.” İfadelerine yer verdi.

Hamit Fendoğlu’na bombalı suikast düzenlenmesinin sıradan bir olay olmadığını vurgulayan Fendoğlu, “Allah böyle acıları kimseye yaşatmasın. O günkü süreç içerisinde Hamido seçilmiş bir insandı. Öyle tesadüfen evine bombalı paket gönderilmemişti. 1978 yılında bize gösterilmek istenen tablo, bu saldırının solcular tarafından yaptırıldığı algısıydı. Milletin bakış açısını bu yöne çevirdiler. Aslında geniş açıdan bakıldığında bugün Cumhur ittifakı ile kurduğumuz bir ortamı kendisi 77 yılında başarmış, 3 partiyi bir araya getirerek yaklaşık 55 yıllık siyasi rakibini olan partiyi devirerek milli şuura dayalı bir fikrin yönetime geçmesine sebep oldu” şeklinde konuştu.

Hamit Fendoğlu’nun katledilmesi ve arkasından ihtilalin olması ile Türkiye Cumhuriyeti’nde oynanmak istenen oyunların peş peşe ortaya konulduğunu ifade eden Milletvekili Fendoğlu, “41 yıl geçmesine rağmen halen bu olay faili meçhul. Tüm çabalarımıza rağmen sonuçsuz kaldı. Bu memleket bir Hamido’yu kaybetti ama bu gün 41’inci yılında binlerde Hamido var” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Hamit Fendoğlu’nun kişiliği ve Türk Siyasi hayatına etkileri’ konulu konferans ile Canan Katılmış söz aldı. Katılmış, konferansında Hamido’nun hayatından kesitler sunarken, yaşamında karşılaştığı zorluklar ve bombalı suikaste giden süreci ayrıntıları ile katılımcılara anlattı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ