20.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Herkesin Eli Üreticinin Cebinde

Herkesin Eli Üreticinin Cebinde

Malatya Malatya Bulunmaz Eşin… Malatya Deyince İlk Aklımıza Gelen Tabi Ki Kaysıdır.

Malatya’mızın ekonomi anlamda ilk sırada kaysı gelmektedir.

Malatya kaysımız Dünyada bir numaradır diyorlar ne hikmetse sahip çıkan bilen olmuyor. Sayın yetkililer kaysı üreticinin sesine kulak veriniz. Kaysımızın değerini bilelim ve bu kaysımızı birkaç kişinin eline bırakmayalım.  Bakınız şu günlerde kaysı fiyatları kaç liradır. Sayın yetkililer kaysı fiyatların düşük olması, Kaysı üreticisini zora sokmuştur.

Komşu İllerdeki mahsullerine bir bakınız kaç liradan satılıyor. Bir kaç yıl öncesinde Kaysı fiyatları kaç liradır ve şimdi kaç liradan satılıyor. Adıyaman Üzümün kilosu kaç liradır. Antep Fıstığın kilosu kaç liradır. Karadeniz’in Fındığın kilosu Kaç liradır. Ege bölgesinin incirin kilosu kaç liradır. Sayın yetkililer kaysı üreticinin sesine kulak ver ve destek ol.

Ne hikmetse Malatya’mızda oda seçimleri yaklaşırken şimdiden üyelerini gezmeye başladılar ve oy istiyorlar. Keşke bu oda seçimleri gelmeden esnaflarda bir ziyaret etseler. Esnafının durumunu sormayalar ne hikmetse bu gün çıkmışlar oy istiyorlar birde  teflonlarla oy istemeye başladılar. Peki, oda seçimler gelmeden neden esnafları ziyaret etmediniz ve kayısı esnafının  sorunlarını gündeme taşıdınız.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Kaysıyla ilgili ne çalışmalar yapmıştır. Malatya kaysısına ne kadar katkı sunmuştur ve bundan sonraki çalışmalar hakkında kaysı üreticisine ne tür açıklamalar yapacaksınız. Bulunduğunuz makamlar oturma yeri değil  çözüm yeridir ve esnafına hizmet etme yeridir. Peki, sizler acaba şimdiye kadar Malatya ekonomisine ne katkılar sağladınız. Hele hele kaysıyla ilgili ne yaptınız.

Malatya Ticaret Borsası acaba ne iş yapar hala merak ediyorum. Kaysı üreticileri şu anda sıkıntı içerisinde. Sayın Ticaret Borsası Başkanı ve yetkilileri, Kaysı üreticilerin sesine kulak veriniz. Kaysının fiyatı kaç liradır ve kaç liradan satılıyor. Kaysı üreticileri sıkıntılar çekerken Ticaret Borsası ne iş yapar. Bu güne kadar Malatya’mızda kaysıyla ilgili sağlıklı her hangi bir çalışma yapılmadığını söyleyen kaysı üreticileri dert yanıyorlar ne hikmetse Ticaret Borsasında Ses bile çıkmıyor.

Malatya’mızda bir kaysı birliği kuruldu. Peki bu kaysı birliği neden kapatıldı. Kaysı birliği varken, Kaysı taban fiyatı belirlenirken Kaysı üreticisi kazanıyordu. Neden derseniz bir birlik vardı ve burada açıklanan taban fiyatlarıyla ilgili kaysı gereken değerini buluyordu.

Kaysı birliği neden kapatıldı ve neden iflas etti. Bu kaysı birliği kim ve kimler tarafından batırıldı ve neden peşkeş çekildi. Yoksa başkalarına ucumu dokundu ? Ne hikmetse bazıları tarafından yeniden kaysı birliği kurulsun diye zaman zaman haberler yapılmaktadır. Öncelikle kaysı birliğin iflas etiği o dönemlerde kim ve kimler görevdeydi ve kimler çalışıyordu, Öncelikle onlarda hesap sormalıdır ve mutlaka yargılanmalıdır. Bu devletin ve yetimin parasını yiyende mutlaka hesap sormalıdır. İşte o dönemde kaysı birlikte görev alanlar kral gibi kollarını sallaya sallaya vatandaşın içinde geziyorlar. Önce hesap versinler sonra halkın içinde  gezsinler. Bu kurumu zarara uğratanlardan mutlaka hukuk önünde hesap sorulmalıdır. Bu kuruma zara verenlerin o dönemlerde ve o dönemlerdeki mal varlıklarına mutlaka bakılmalıdır. Devletin ve milletin yetimin parasını yiyenlerden hesap sormalıdır.

Kaynak:

Malatyabirlikgazetesi.com

Habermalatya44.com

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ