20.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Jandarma 178. Yaşında

Jandarma 178. Yaşında

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI TARİHÇESİ

 

            KURULUŞU M.Ö.209 YILINA DAYANAN TÜRK ORDUSU’NUN ZAFERLERLE DOLU TARİHİ İÇERİSİNDE, ADI JANDARMA OLMASA DA EMNİYET VE ASAYİŞİN SAĞLANMASINA YÖNELİK HİZMETLER; YARGAN, SUBAŞI VE ZAPTİYE OLARAK İFADE EDİLEN, KONUSUNDA UZMANLAŞMIŞ ASKERİ STATÜLÜ KOLLUK MENSUPLARI TARAFINDAN YÜRÜTÜLMÜŞTÜR.

            03 KASIM 1839 TARİHİNDE İLAN EDİLEN TANZİMAT FERMANI İLE HALKIN CAN VE MAL EMNİYETİNİN KORUNMASI GÖREVİ, EYALET VE SANCAK VALİLİKLERİ EMRİNE GÖNDERİLEN SUBAYLAR TARAFINDAN YERİNE GETİRİLMİŞTİR.

            TANZİMAT FERMANININ İLAN EDİLDİĞİ 1839 YILI İLE ASAKİR-İ ZAPTİYE NİZAMNAMESİ (ASKERİ KOLLUK TÜZÜĞÜ)’NİN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ 14 HAZİRAN GÜNÜ BİRLEŞTİRİLEREK, 14 HAZİRAN 1839 TARİHİ, JANDARMA’NIN KURULUŞ TARİHİ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.

            1908 YILINDA 2’NCİ MEŞRUTİYET’İN İLAN EDİLMESİNDEN SONRA, ÖZELLİKLE RUMELİ’DE BÜYÜK BAŞARILAR GÖSTEREN JANDARMA, 1909 YILINDA YENİDEN DÜZENLENEREK, HARBİYE NEZARETİ’NE BAĞLANMIŞ VE “UMUM JANDARMA KUMANDANLIĞI” ADINI ALMIŞTIR.

            JANDARMA BİRLİKLERİ, 1914–1918 TARİHLERİ ARASINDAKİ BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İLE 1919–1922 TARİHLERİ ARASINDAKİ KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA, HEM İÇ GÜVENLİK GÖREVLERİNİ SÜRDÜRMÜŞLER, HEM DE BİRÇOK CEPHEDE SİLAHLI KUVVETLERİN AYRILMAZ BİR PARÇASI OLARAK YURT SAVUNMASINA İŞTİRAK ETMİŞLERDİR.

            29 EKİM 1923’TE CUMHURİYETİN İLANINDAN SONRA, DEVLETİN BİRÇOK KURULUŞUNDA OLDUĞU GİBİ, JANDARMA TEŞKİLATINDA DA YENİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI BAŞLATILMIŞTIR.

BU KAPSAMDA; JANDARMA BÖLGE MÜFETTİŞLİKLERİ VE İL JANDARMA ALAY KOMUTANLIKLARI YENİDEN TEŞKİLATLANDIRILMIŞ VE SEYYAR JANDARMA BİRLİKLERİ GÜÇLENDİRİLMİŞTİR.

            1937 YILINDA, DÖNEMİN JANDARMA TEŞKİLATININ YASAL DAYANAĞINI OLUŞTURAN “JANDARMA TEŞKİLAT VE VAZİFE NİZAMNAMESİ” YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ VE BU KANUNLA EMNİYET VE ASAYİŞ GÖREVLERİNE İLAVE OLARAK, CEZAEVLERİNİN KORUNMASI GÖREVİ DE JANDARMAYA VERİLMİŞTİR.  

            1939 YILINDA JANDARMA TEŞKİLATI; SABİT JANDARMA BİRLİKLERİ, SEYYAR JANDARMA BİRLİKLERİ, JANDARMA EĞİTİM BİRLİKLERİ VE OKULLAR OLMAK ÜZERE DÖRT GRUP HALİNDE YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR.

            1956 YILINDA YÜRÜRLÜĞE GİREN BİR KANUNLA, GÜMRÜK UMUM KUMANDANLIĞI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN SINIR, KIYI VE KARASULARIMIZIN, EMNİYET VE KORUNMASI İLE GÜMRÜK BÖLGELERİNDE KAÇAKÇILIĞI MEN, TAKİP VE  TAHKİK GÖREV  VE SORUMLULUĞU, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI’NA VERİLMİŞTİR. BU GÖREV 21 MART 2013 TARİHİNDEN İTİBAREN KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI’NA DEVREDİLMİŞTİR.

            1982 YILINA KADAR JANDARMA TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN KIYI VE KARASULARIMIZIN KORUNMASI GÖREVİ AYNI YIL KURULAN SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI’NA DEVREDİLMİŞTİR.

            1983 YILINDA GÜNÜMÜZ JANDARMASININ TEMEL MEVZUATINI TEŞKİL EDEN 2803 SAYILI JANDARMA TEŞKİLAT, GÖREV VE YETKİLERİ KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.

            2016 YILINDA 668 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE 2803 SAYILI JANDARMA TEŞKİLAT, GÖREV VE YETKİLERİ KANUNU 4’ÜNCÜ MADDESİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK İLE JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLANMIŞTIR.

            JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI ULUSLARARASI ALANDA ASKERİ STATÜLÜ KOLLUK TEŞKİLATLARI KAPSAMINDA;

— HALEN 10 ASLÎ (FRANSA, İTALYA, İSPANYA. PORTEKİZ, TÜRKİYE, HOLLANDA, FAS, ROMANYA, ÜRDÜN VE TUNUS ), 3 ORTAK (ARJANTİN, ŞİLİ VE KATAR) VE 3 GÖZLEMCİ (BİREZİLYA, FİLİSTİN VE UKRAYNA) OLMAK ÜZERE, TOPLAM 16 ÜYESİ BULUNAN FIEP (AVRUPA  AKDENİZ JANDARMALAR VE ASKERÎ STATÜLÜ KOLLUK KUVVETLERİ BİRLİĞİ)E 1998 YILINDA ÜYE OLMUŞTUR.

— SADECE AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ ÜLKELERİN KATILDIĞI VE 7 TAM ÜYESİ (FRANSA, İTALYA, İSPANYA, PORTEKİZ, HOLLANDA, ROMANYA VE POLONYA), 1 ORTAK ÜYESİ (LİTVANYA) BULUNAN, AVRUPA JANDARMA KUVVETİ (AJK)’NE 13 MAYIS 2010 TARİHİNDE GÖZLEMCİ ÜYE OLARAK KATILMIŞTIR.

— TÜRKİYE ÖNCÜLÜĞÜNDE, 2013 YILINDA AZERBAYCAN’DA KURULAN AVRASYA ASKERÎ STATÜLÜ KOLLUK KUVVETLERİ TEŞKİLATI (TAKM)’NA KURUCU ÜYE OLMUŞTUR.

            JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI HALEN, ÜLKEMİZ GENELİNDE 3.033 İÇ GÜVENLİK BİRLİĞİ, 369 KOMANDO BİRLİĞİ, 559 CEZAEVİ BİRLİĞİ, 160 KORUMA BİRLİĞİ VE 7 HAVACILIK BİRLİĞİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 4.128 BİRİMİYLE, VATANDAŞLARIMIZIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK MAKSADIYLA 24 SAAT ESASINA GÖRE VATAN SEVGİSİ İLE DOLU, TEVAZU, FEDEKARLIK VE KAHRAMANLIK ORDUSU OLARAK MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEDİR.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ