20.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Kanada’ya FETÖ Uyarısı

Kanada’ya FETÖ Uyarısı

Bakan Tüfenkci Niagara’da Türk İş Adamlarıyla Bir Araya Geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Niagara’da Türk iş adamlarıyla bir araya geldi.

İki ülke ilişkilerini geliştirme konusundaki özverili ve samimi gayretleri için iş adamlarına teşekkür eden Tüfenkci, ziyaret kapsamında Buffalo’da, ABD gümrük ve sınır geçiş uygulamalarını, ABD-Kanada sınırı özelinde görme imkânı elde ettiklerini belirtti. Bakan Bülent Tüfenkci, yapılan tespitleri kendi uygulamalarıyla da ülkemiz ve bölgemiz şartları içerisinde değerlendireceklerini söyledi.

Türkiye Ekonomisi Çok Güçlüdür

Ülke olarak pek çok terör şebekesiyle aynı anda mücadele ettiğimizi söyleyen Bakan Bülent Tüfenkci, buna rağmen ülkemizde ekonomik faaliyetlerin hiçbir kesintiye uğramadığını belirtti.

Biz Bu Süreçten Daha da Güçlü Çıkacağız

Türkiye ekonomisinin son yıllarda pek çok şoka karşı dayanıklılığını ispatladığını söyleyen Bakan Bülent Tüfenkci, güçlü bankacılık sektörü ve mali disiplinin bu dayanıklılığın en önemli temelleri olduğunu ifade etti.

“Darbe girişimi sonrası finansal piyasaların hızla normalleşmesini de buna borçluyuz” diyen Tüfenkci, “biliyorsunuz derecelendirme kuruluşlarının ülkemize yaklaşımı maalesef olumlu değil. Demokrasiye bu derece sahip çıkılması ve makroekonomik göstergeleri göz önüne aldığımızda hakkaniyetli bir yaklaşım olmadığı açık.

Geçtiğimiz günlerde, kredi notumuzu aşağıya çeken Moody’s’in yapmış olduğu değerlendirmelere baktığımızda bu kuruluşların aldıkları kararların altyapısının sağlam olmadığını görüyoruz.

Moody’s kredi notumuzdaki son güncellemesini Mayıs 2013’te yapmış.

O zaman kurumsal reformlarımıza dikkat çekerek ekonomik büyüme ve kamu maliyesi alanlarındaki güçlü performansımızdan dolayı kredi notumuzu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti.

Aradan geçen 3,5 yılda ekonomimizde hiçbir gerileme olmadı.

Hatta Hükümetimizin kararlılıkla sürdürdüğü yapısal reformlar ile sürekli bir ilerleme söz konusudur.

Bugün dünyadaki pek çok ekonominin bu kadar kısa bir sürede böylesine derin etkileri olabilecek hain bir girişimi bertaraf edip edemeyeceği meçhuldür.

Biz ise, 15 Temmuz tarihinde yaşanan hain darbe girişiminin etkilerinden Hükümetimizin yürütmüş olduğu yapısal reformlar ile beraber milletimizin de sağlam ve kararlı duruşuyla kısa sürede kurtulmuş durumdayız.

Şunu bilmenizi istiyorum: ülkemizin gerçeği, oluşturulan algısından çok daha güçlüdür” diye konuştu. 

Kanada’ya FETÖ Uyarısı

Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kanada-ABD sınırındaki gümrük ve güvenlik uygulamalarının, dünyadaki en iyilerden biri olduğunu belirtti.

Bu sınırdaki uygulamalardan bazılarını Türkiye'de hayata geçirebileceklerini anlatan Tüfenkci, "Amacımız, Türkiye'nin sınır geçişlerini daha güvenli hale getirmek. Aynı zamanda kolay ve kontrollü geçişle de ticaretimizin önünü açmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Tüfenkci, Türkiye-Kanada ilişkilerinin son yıllarda ivme kazanarak gelişmesini sürdürdüğünü vurguladı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'den ayrılması halinde sığınabileceği ülkelerden birinin Kanada olduğu iddiasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, şunları söyledi:

"Öncelikle Kanada'yı dostumuz olarak görüyoruz. Bizden önce Kanada bunu kabul etmez diye düşünüyoruz çünkü eğer demokrasinin, eğer özgürlüğün, eğer hukukun hakim olduğu bir ülkeyse, kendi ülkesinde sivil, asker, polis ayrımı yapmadan 241 kişiyi gözünü kırpmadan katleden bir örgütün başının, demokrasinin hakim olduğu bir ülkede yer almaması gerektiğini düşünüyoruz. Kanada da buna izin vermez diye tahmin ediyoruz."

FETÖ ile mücadelede çok hassas davrandıklarına dikkati çeken Tüfenkci, bunun için gümrüklerde çok sıkı önlemler aldıklarını aktardı.

Bazı ihracatçıların yakınmalarına rağmen gümrüklerde önlem almayı sürdüreceklerini kaydeden Tüfenkci, "İsim ve kılık değiştirmelerle kaçak girişler de dahil her türlü teknolojik altyapıyı ve istihbaratı kullanarak bu tür geçişleri önleme noktasında ciddi tedbirler aldık. Bu noktada hiçbir yasa dışı geçişe izin vermedik, vermeyiz de." diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ