07.12.2023 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Keskin “Belediyelerin Bankamatik memurlarından söz ediliyor, kim bu bankamatik memurları?

Keskin “Belediyelerin Bankamatik memurlarından söz ediliyor, kim bu bankamatik memurları?

KESKİN: “ HERKES HESAP VERMEK ZORUNDA”

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Büyükşehir Belediyesinin eski yönetimini sert şekilde eleştirerek,  “Geride bırakılan 2 katrilyonluk borcu milletin sırtına vurup gidenler  varsa  hesap vermelidir. Borçlar kalem kalem kamuoyu ila paylaşılmalıdır. Kimsenin zan altında bırakılmaması için  soruların cevapları verilmeli.”dedi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut borçlarının açıklanması ile ilgili değerlendireme de MESOB Başkanı Şevket Keskin, kimsenin  Büyükşehir belediyesini babasının çiftliği gibi yönetme hakkının olmadığını belirterek   “Fakirin fukaranın hakkını yiyene hak helal olmaz. Malatya halkı bunun hesabını sorar.  Sizler 2 katrilyonluk borcu ve belediyenin gelirlerini hangi hizmetler için kullandınız, bu hizmetleri halka açıklayın. Bu borcu yapanların yanlarına kar kalmamalıdır.  Malatyalının bunu bilmeye hakkı vardır. Borçlanırken kamu karı gözetildi mi?  İhaleler kimlere hangi referanslarla verildi,  Kimler girdi ihalelere, il içi ve il dışı hangi şirketlere hangi ihaleler verildi? Büyükşehrin  kendi bünyesine mevcut ne kadar iş makinesi vardı , üzerine ne kadar daha kiralama yapıldı? Bu iş makinelerini kimlerden kiraladınız, referanslar kimler? Ayrıca Büyükşehir belediyesinde kiralanan araçlar kimlere ihale edildi? İhaleler ne şekilde hangi şartnamelerde yapıldı? Biz kamu adına vicdanların rahatlaması için soru soruyoruz. Yetkililerin bunları açıklama zorunluluğu vardır. Söylemde kalmamsı lazım millet de bizde bu işin takipçisi olacağız.  Biz fakirin, garibin hakkını koruyanın her zaman yanındayız. Birileri gelmiş, 300 milyonluk borcu 700 milyon TL’ye  çıkarmış, bir diğeri gelmiş 700 milyon TL’lik borcu, 2 Katrilyona  çıkarmış. Bu borç nasıl yapılmış? Bu borçların yapılan hizmetlerde karşılığı var mı?  Ne hikmetse bu dönemde görev yapanlar, belediyeye mal verenler, tedarikçi firmalar  hepsi zengin oldu, belediyenin borçları katlanarak arttı, belediye züğürt  oldu.” ifadelerini ileri sürdü.

Keskin ifadelerine şöyle devam etti, “Sayın Gürkan’a sesleniyorum, Borçlar nasıl yapılmış? Karşılığında Malatya ya hangi hizmetler kazandırılmış? Bu paralar kimlere ödenmiş, eski yönetimlerin yaptıkları hangi dönemde ne kadar borç var ise onlar halka açıklanmalıdır,  Kulağımıza gelen, bize iletilen bir sürü sıkıntılı durum var. Neden babayiğit gibi çıkıp, bizim borcumuz şu kadardır demediler. Öyle çekip gitmek olmaz. Bir sürü basın kuruluşuna akla hayale gelmeyen paralar aktarılmış. Bu borcu keyfi yapıp sonra milletin sırtına yükleyenler hesap vermelidir. Biz Sayın Gürkan’ın şeffaf olduğu sürece arkasındayız, nerede bir kara delik varsa oraya neşter atsın. Kim usulsüz hareket etmişse hesabını versin.”

MESOB Başkanı Keskin şöyle devam etti;  “Tamam Malatya Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık 2 katrilyon borcu  olduğu söyleniyor. Peki Malatya Büyükşehir Belediyesinin yıllık geliri ne kadar.? Gelirden hiç bahsedilmiyor. Borç gözüküyor ama gelir nereye gitmiş bunun hesabını vermek zorundalar. Aynı durum borçlu şirketler içinde geçerli.  Aslında bu hesabı vermek bütün sivil toplum örgütlerinin, benim dahi boynumuzun borcudur. Harcayacağımız her kuruşta tüyü bitmemiş yetimlerin, şehit evlatlarının, gazilerimizin hakkı vardır; bunu unutmayalım.  Herkes hesap vermek zorunda. Kamuoyunu rahatlatmak için bugüne kadar Malatya Büyükşehir ve Merkez ilçe belediyeler  dahil görev yapan herkesin sorumlu olduğunu ve zan altında kaldığını unutmamaları lazım. Çıkıp yaptıkları borçların hesaplarını açıkça vermelerini, kamuoyuna açıklamalarını bekliyoruz.  Bu hesapları bugün göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan olmak üzere 2 merkez ilçe Belediyeler dahil sorduğum sorular halka açıkladıkları müddetçe esnaf camiamızın ve halkımızın yanlarında olacağını bilmelerini isterim.”

Keskin “Belediyelerin Bankamatik memurlarından söz ediliyor, kim bu bankamatik memurları? Ayrıca seçim sürecinde  harcanan paralar adayların cebinde mi çıkmış yoksa belediyelerin kasasında mı çıkmış ? Halkın merak ettiği bu soruları da aydınlatmalarını istiyoruz. Kim ne kadar para harcamış nereye harcamış ? Bunların cevabını bekliyoruz. Sadece son dönemden bahsetmiyorum örneğin Sayın Ahmet Münir Erkal dönemi dahil olmak üzere görev yapan Bütün Belediye Başkanları ve belediye yetkilileri  herkes hesap vermek zorunda.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d