07.12.2023 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

“Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Barosu İş Birliğiyle Depremzedelere Hukuki Destek Sağlıyor”

“Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Barosu İş Birliğiyle Depremzedelere Hukuki Destek Sağlıyor”

6 Şubat depremlerinin ardından bölgede yaşanan yapısal problemlere karşı vatandaşlara yardımcı olmak adına Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Barosu Başkanlığı arasında özel bir protokol imzalandı. Protokole göre, depremzede vatandaşlar, Malatya Barosu avukatlarından hukuki destek alabilecek ve bu hizmetin ücreti Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

Bu protokolün talebinin Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından yapıldığı belirtilirken, Malatya Baro Başkanı Onur Demez de protokolün önemine vurgu yaptı. Demez, depremzedelere yönelik hukuki yardım projesinin başlatılmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın desteğine dikkat çekerek, belediyenin vatandaşların bu hizmetten yararlanmasını sağlamak adına protokolün imzalandığını ifade etti.

Başkan Gürkan, bu iş birliğinin katılımcı belediyecilik ilkeleri kapsamında gerçekleştiğini ve sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, kanaat önderleri ve yerel önderlerle yakın ilişkiler içinde olduklarını belirtti. Ayrıca 6 Şubat depremleri sonrasında Malatya’da yapısal danışmanlık hizmetlerine olan ihtiyacın görülmesiyle Malatya Barosu ile yapılan istişareler sonucunda hukuki destek de dahil olmak üzere bu protokolün imzalandığını belirtti. Bunun üzerine Baro başkanı ile vatandaşların ihtiyacının karşılanmasında mutabakat sağladıklarını aktardı.

Bu protokol, geçen dönemde de kadın hakları ve kadına şiddet konusunda baro ile gerçekleştirilen bir protokolün devamı niteliğindedir. Belediye başkanı, vatandaşların yapısal danışmanlık hizmetine olan ihtiyaçlarını gözlemlemeleri sonucu hukuki destek sağlanmasının da gerektiğini belirtti. Bu hizmetin bütçeden karşılanarak depremle ilgili hukuki sorunlara adli ve idari boyut, danışmanlık süreci dahil olmak üzere baro avukatları tarafından hizmet verileceğinin altını çizdi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Barosu arasında imzalanan bu protokol, depremzedelere hukuki yardımın maddi boyutunu belediye bütçesinden karşılanması ve bu hizmetin vatandaşlar için daha erişilebilir hale getirilmesi bakımından önemlidir. Bu anlaşma, Malatya’da yaşayan vatandaşlar için adil bir hukuki sistem tesis edilmesine yönelik önemli bir adımı temsil etmektedir ve bölgedeki depremzedelere önemli bir destek sağlayacaktır. Bu iş birliğinin, Malatya’daki toplum için olumlu etkiler doğurmasını temenni ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d