25.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Malatya iş dünyasında kadın topuk sesleri duyulmaya başladı.

Malatya iş dünyasında kadın topuk sesleri duyulmaya başladı.

Malatya iş dünyasında kadın topuk sesleri duyulmaya başladı. İş kadınları, Ekim Ayında yapılacak Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde “biz de varız” diyerek yetki ve karar organlarında yer almak istediklerini belirtiler. MAİKAD Başkanı Prof. Dr. Aktay, “Malatya’mızın en önemli kuruluşlarından olan Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde ve yetkili kurullarında iş kadınlarımızın da görev almasını istiyoruz” dedi.

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan   MAİKAD Başkanı Prof. Dr. Göknur Aktay, “Malatya İş Kadınları Derneği MAİKAD, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu  İş Dünyasında Kadın (TÜRKONFED  İDK) Komisyonu üyesidir. MAİKAD Başkanı Prof.Dr. Aktay, “ Bizler de MAİKAD olarak Ekim Ayında yapılacak olan oda seçimlerinde aktif olarak yer almak istiyoruz” diyerek TÜRKONFED İDK Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Yasemin AÇIK’ın mektubunu paylaştı. TÜRKONFED Başkan yardımcısı ve İDK Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yasemin AÇIK tarafından yapılan açık çağrıda iş kadınlarına oda seçimlerinde aktif olun mesajı verilmiştir. Malatya Kamuyoyu ve İş Dünyasına duyurulur.

TÜRKONFED İDK KOMİSYONU’NDAN İŞ KADINLARINA ÇAĞRI:

“ODA SEÇİMLERİNDE AKTİF OLUN”

TÜRKONFED İDK Komisyonu Başkanı Dr. Yasemin Açık, 35 kadın derneğinin üyelerine gönderdiği mektupta, Ekim-Kasım 2017 döneminde Türkiye genelinde yapılacak olan oda ve borsa seçimlerinde aktif olmaları çağrısında bulundu. Açık mektubunda, “Türkiye’nin önemli kuruluşları olan odalarımızın ve borsalarımızın seçimlerinde ve yetkili kurullarında iş kadınlarımızın topuk seslerini duymak, kadının organizasyon yeteneği ve zekâsı ile yönettiğini görmek en büyük dileğimiz” dedi.

20 Eylül 2017- Türkiye’nin yalnızca en büyük KOBİ yapılanmasına sahip iş dünyası örgütü değil aynı zamanda çatısı altındaki 35 kadın derneği ile en büyük örgütlü kadın gücü de olan TÜRKONFED’in İş Dünyasında Kadın (İDK) Komisyonu’ndan üyelerine Ekim-Ağustos 2017 döneminde Türkiye genelinde yapılacak olan oda ve borsa seçimlerinde aktif olun çağrısı yapıldı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İDK Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık imzalı olarak Türkiye genelindeki 35 kadın derneğinin üyesi iş kadınlarına gönderilen mektupta, “Türkiye’nin önemli kuruluşları olan odalarımızın ve borsalarımızın seçimlerinde ve yetkili kurullarında iş kadınlarımızın topuk seslerini duymak, kadının organizasyon yeteneği ve zekâsı ile oda ve borsa yönetimlerinde görev aldığını görmek en büyük dileğimiz” denildi.

Türkiye’de son derece önemli bir yapılanma olan oda ve borsaların çeşitli kademelerinde iş kadınlarının da yer alması için TÜRKONFED İDK Komisyonu olarak çalışmaya başladıklarını anlatan Prof. Dr. Yasemin Açık, şöyle devam etti: “Bulundukları yerin ticari, sınai ve ekonomik parlamentosunu oluşturan oda ve borsaların yasalar çerçevesinde yerine getirmesi gerekli görevleri yanı sıra bulundukları bölgenin ticari ve sınai kalkınmasında da önemli bir rol oynadıkları açıktır.

Bütün kurulan şirketlerin ve tacirlerin üye olmasının zorunlu olduğu oda ve borsalar 1,5 milyonu aşkın şirket ve taciri temsil etmektedir. Bu büyük yapının içerisinde Türkiye genelinde çok sayıda şirket sahibi iş kadını varken, bu iş kadınlarının oda ve borsa yönetimlerinde, yetki ve karar mekanizmalarında yeterince yer almamaları oldukça düşündürücüdür. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise odaların işleyiş ve görevlerinin yeterince bilinmemesi ve iş kadınlarının bu görevlere çok fazla sayıda aday olmamasıdır. Öncelikli olarak, iş kadınlarının temsile yetkili oldukları şirketin hangi grupta yer aldığını, oy kullanma ve seçilme kriterlerine uygun olup olmadıklarını bağlı bulundukları odalardan kontrol etmeleri, güç birliği yaparak bulundukları illerde kadın adaylar çıkarmaları ve bu kadın adayları desteklemeleri gerekmektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ