fbpx
18.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

“Malatya Kayısısı” etiketiyle satılan ürünler, Malatya Kayısısı Değildir.

“Malatya Kayısısı” etiketiyle satılan ürünler,  Malatya Kayısısı Değildir.

                     TÜKETİCİ YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

                Malatya kayısısı Sadece Ülkemizde değil, dünyanın hemen her yerinde tadı, aroması ve bir çok özelliği ile bilinir “Malatya Kayısısı”  Coğrafi İşaret Tescil Belgesine,  2001 yılında sahip olmuştur. Fakat görüyoruz ve duyuyoruz ki, Malatya da yetişen kayısılar henüz üreticisi tarafından hasat edilmemiş, dalından koparılmamış olduğu halde ? Ülkemizin bir çok şehrinde, Manav tezgahların da, market reyonlarında, “Malatya Kayısısı” etiketiyle ürünler tüketiciye sunulmaktadır.

Türkiye’de ve dünyada “Coğrafi Tescile” sahip, marka değeri olan bir ürünün, ticari kaygılarla, etiket oyunları ve tüketicilerimizi yanlış bilgilendirmeyle, tezgahlarda değerinin düşürülmesi, bizleri derinden üzmektedir. Çünkü Malatya kayısısı; ancak  Haziran ayının  ikinci  haftasından sonra dalından koparılacak ve taze olarak yenecek, olgunluğa ve tada erişir. Bu tarihten evvel,  Malatya Kayısısı yemek mümkün değildir.  Bu tarihten evvel tezgahlarda Malatya kayısısı olarak tüketicimize sunulan kayısılar Malatya ürünü değildir.

 Tadı ve aromasındaki özelliklerin menşei belli olmayan bir takım kayısılarla, tüketiciye sunulması, Malatya kayısı üreticilerini üzdüğü kadar, milli ürünümüze de yapılan büyük bir haksızlık olarak düşünüyoruz. Bu konuda,  öncelikle illerimizin Belediyeleri, toptancı halleri,  Tüketici Dernekleri ve duyarlı olan Malatyalı hemşehrilerimize büyük görevler düşmektedir.

Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği olarak, Malatya kayısısının Marka değerini düşüren, tüketiciyi yanlış bilgilendiren bir takım tüccarlar konusunda;

 Tarım  Bakanlığımızın, İlgili Belediyelerimizin,  Sivil Toplum kuruluşlarının ve hemşehrilerimizin daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ