22.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Millet iradesinin tek özne olduğu bir sistemi koyuyoruz

Millet iradesinin tek özne olduğu bir sistemi koyuyoruz

“Millet iradesi direkt olarak tecelli edecek”

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Parlamenter sistem artık miadını doldurmuş, pili bitmiş, aracın tamamen motorunu da değiştirmiş olsak bile hiçbir şekilde parlamenter sistem işlemez hale gelmişti. Onun yerine alternatif bir hükümet sistemi sunuyoruz. Millet iradesinin tek özne olduğu bir sistemi koyuyoruz” dedi.

  Çalık, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum kapsamında Eski Malatya’da Poyraz Konağı’nda muhtarlarla bir araya geldi. Eski Malatya’da esnaf ziyaretinde bulunan Çalık, MOTAŞ Genel Müdürlüğü’nü ziyaretinin ardından çalışmalarını Darende İlçesi’nde sürdürdü.

Çalık, referandum çalışmaları kapsamında ilk olarak AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte Eski Malatya’daki Poyraz Konağı’nda muhtarlarla bir araya geldi.

  Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, muhtarlara yaptığı konuşmada, “Ülkenin önünü açacak, ülkede milli birlik ve beraberliğin temelini oluşturacak anayasa referandumu oylaması gerçekleşecek. Battalgazi halkı bugüne kadar kendisine yakışanı ve yaraşanı en iyi şekilde yerine getirdi. Referandumla ilgili zaman zaman zihinlerinizi bulandıracak şeylerle sizlere gelebilirler. Yeni sistem, ülkemizde milli birlik ve beraberliğin temelinin atılmasını, istismarlarla yapılan politikaların önünün kapatılmasıdır, Türkiye’de hiçbir kaygı ve istismar olmadan, prangalarından kurtulmuş, daha çabuk ve seri hizmet alan, istikbale ve istikrara sahip çıkacak bir yönetim anlayışının hakim olmasını temel olarak almıştır” dedi.

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise AK Parti’nin gücünü halktan aldığını ifade ederek, AK Parti’nin halka hizmetin Hakk’a hizmet anlayışıyla daha çok sahada olduklarını belirtti.

Çakır, Türkiye’nin 16 Nisan’dan sonra gelişimini daha hızlı adımlarla sürdüreceğini kaydederek, “Türkiye bugüne kadar kaybettiği enerjisini 16 Nisan itibariyle yeniden kazanmış olacak. Türkiye kayıp yıllarını telafi etme fırsatını bulacak. Daha güçlü kalkınma, daha birliktelik oluşacak. Bu enerji ve sinerjiyle de Türkiye daha hızlı adımlarla yoluna devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

“Millet iradesi direkt tecelli edecek

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, milletin kendisini idare edecek hükümetin sistemini belirleyeceğini kaydederek, “Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. 15 yıllık AK Parti iktidarları döneminde hizmet sürecinde Türkiye’de hangi oyunlar oynanmak istenirse istensin biz onlarla mücadele ederken (darbe girişimleri, parti kapatmaları, 17-25 Aralık darbesi, 27 Nisan e-muhtırası, 15 Temmuz kanlı darbe girişimi) esas hedefimiz hizmeti milletimizle buluşturmak ve özellikle demokratikleşme sürecinde de memleketimizde demokrasiyi gerçek anlamda tesis etmektir. Parlamenter sistem artık miadını doldurmuş, pili bitmiş, aracın tamamen motorunu da değiştirmiş olsak bile hiçbir şekilde parlamenter sistem işlemez hale gelmişti. Onun yerine alternatif bir hükümet sistemi sunuyoruz. Millet iradesinin tek özne olduğu bir sistemi koyuyoruz. Milletimiz aynı gün Cumhurbaşkanı’nı yani hükümeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni seçecek. Millet iradesi direkt olarak tecelli edecek. 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi milletimiz tarafından oylanırken en önemli dikkat çekeceğimiz konu; milletimiz ilk kez kendisini idare edecek olan hükümetin sistemini belirleyecek” diye konuştu.

 

TRAMBÜSÜN KOLTUĞUNA GEÇTİ

  Çalık, daha sonra Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile birlikte MOTAŞ Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, trambüslerle ilgili bilgi aldı.

Trambüsün koltuğuna geçen Çalık, “Trambüse biniyoruz. Vatandaşlarımızla, öğrencilerimizle yolculuklarımızı da yaptık. Hem çok konforlu hem de çok rahat. Geniş ve binen vatandaşlarımızda memnunlar. Üniversite yol güzergahındaki öğrencilerimiz trambüs istemişlerdi. Turgut Özal Tıp Merkezi’ne giden hastalarımızla öğrencilerimiz trambüse bindiğinde doluluk olduğunu söylemişlerdi. Büyükşehir belediye başkanımızla konuştuk ve ikinci etap trambüslerin beş tanesi geldi” dedi.

 

“TRAMBÜS MALATYA’YA CİDDİ BİR KALİTE GETİRDİ”

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise büyükşehirle birlikte daha rahat, güvenli ve kaliteli bir ulaşım sağlama adına çalışmalar yaptıklarını ve trambüs sistemini Türkiye’de ilk defa Malatya’da hayata geçirdiklerini kaydetti.

  Çakır, trambüsün verimli bir sistem olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Türkiye’de ilk olmasıyla ilgili bir endişe vardı ama biz bunu Avrupa’nın birçok gelişmiş ilinde incelemiştik. Malatya’da da uygun olduğu için gidiş geliş 38 kilometrelik bir güzergahta trambüs sistemini kurduk. İlk etapta 10 araçla çalışıyorduk, şuan itibariyle 10 aracımız daha hizmete girecek. Bunlardan 5 aracımız teslim edildi, önümüzdeki hafta itibariyle seferlere başlayacak. Trambüs Malatya’ya ciddi bir kalite getirdi.”

 

“Türkiye devletinin rejimi cumhuriyettir”

  Çalık, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum kapsamında Darende İlçesi’nde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

  Düzenlenen toplantıda konuşan AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, 16 Nisan referandumunda Malatya’nın Türkiye’de, Darende’nin ise Malatya’da rekor kırmasını temenni etti.

Kahtalı, Malatya’nın kararının net, oyunun evet olduğunu kaydederek, “Bizim şehitlerimize karşı borcumuz var. Şehitlerimiz bu ülke için, bu topraklar için, bu vatan için şehit oldu. Bugün ‘hayır’ cephesine baktığımızda FETÖ, PKK, DHKP-C ve dışarıdaki bağlantılarına, ağababalarına baktığımızda Almanya’sı, Hollanda’sı, İsviçre’si ve benzerlerini görüyoruz. Bunlar hep beraber ‘hayır’ cephesindeler. Bu parlamenter sistemin değişmemesi yönünde gayret gösteriyorlar. Ama milletimiz 11 seçimdir iradesini sağlam bir şekilde ortaya koydu ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Allah’ın izniyle bu referandumda da yalnız bırakmayacak ve onların kurmuş oldukları oyunları başlarına geçirecek” şeklinde konuştu.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise demokrasinin kendileri için vazgeçilmez olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye devletinin rejimi cumhuriyettir. Değiştirilemez ilk dört maddeden birinci maddedir. Bizim devletin sistemiyle ilgili hiçbir problemimiz yok. Türkiye devleti, cumhuriyet rejimiyle yönetilir. Bizim problemimiz hükümet sistemi, parlamenter sistemle ilgili” dedi.

Çalık, Türkiye’yi elit bir kesimin yönetmeye çalıştığını ifade ederek, “Demokratik parlamenter sistemde yaşanılan sorunları ve darbeleri anlattık. Tarihin kronolojik sıralamasına yeniden bakarsak Kürtler, Aleviler, Türkler, Sünniler, dindarlar ötekileştirildi. Sadece ülkeyi bir elit kesim yönetmeye kalktı. 'Siz bu işleri anlamazsınız çiftçilik yapın' dediler. Şimdi milletin adamları devlette görev yapıyor” diye konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ