19.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Neden evlilikten korkuyoruz

Neden evlilikten korkuyoruz

Aileden kopup bireyselleşme ve sorumlulukları yerine getirememe endişeleri, ailelerinden gördükleri olumsuz evlilik yaşantıları, bireylerde evlilik korkularına neden olduğuna dikkat çeken Medicana Konya Hastanesi Uzman Psikolog Işıl Yenikaynak, konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Evlilikten korkmanın temel sebepleri

Evlilik; kendini anlamak, eşini anlamak, problemlere çözüm üretmek, farklılıkları kabul edebilmektir. Öncelik olarak evliliği düşünen kişiler olgunlaşmış olmalı, kendi kararlarını kendi verebilmeli, çıkacakları yeni yolda ailesinden kopup bireyselleşmeli ve sorumluluklarını yerine getirebilmelilerdir. Bunları başaramayan kişi hayatın ve evliliğin zorluklarıyla baş edemeyecek düzeyde olmaktadır ve bu yüzden kişilerde evlilik korkusu yaşanmaktadır.

Kadın ve erkekleri evlilikten korkutan durumlar

Erkekler ve kadınlarda ortaya çıkan evlilik korkusu, belirli bir yaş dönemi geldiğinde bireyin, aile ve çevre baskısı görmeye başladığında ortaya çıkar. Toplum, evliliği ideal kılıp sonu olmayan bir yaşantı halinde bireylere sunduğunda ise stres ortaya çıkmaktadır. Erkek ve kadınlar evlilik stresini farklı şekilde yaşamaktadır.

Erkekte; eşime ve çocuklarıma bakabilecek miyim? Onların isteklerini gerçekleştirebilecek miyim? Onlar için iyi bir eş ve iyi bir baba olabilir miyim? gibi sorularla stres faktörü ortaya çıkar ve erkek evlenmekten korkar.
Kadınlarda; baba evinde gördüğüm muameleyi eşimin evinde görür müyüm? Şiddete maruz kalır mıyım? Eşim beni aldatır mı? Eşimin annesi ile geçinebilir miyim? gibi sorular stres yaratmaktadır.

Evlilikte ilk gece korkusu

Eşler arasında, özellikle de kadınlarda evlilikte ilk gece korkusu hakimdir. Aynı zamanda cinsel sorunlar ve kaygılar evliliğin önüne bir engel olarak çıkmaktadır. Kendini hazır hissetmeme ve eksik görme, eşini tatmin edememe gibi birçok cinsel sorunların ortaya çıkması da bireyleri evlilikten uzaklaştırmaktadır. Evlilikten kaçmak isteyen birçok kişi de cinsel korkuları bahane etmektedir. Cinsel kaygılar psikolojik olduğu için bu konuda profesyonel yardım alınabilir.

Evlilikte doğru iletişim sorunları çözebilir

Evlilik yolunda adım atan eşlerin evlilik öncesi yaşayacakları sorunları, kendileri çözmeleri de önemlidir. Bireyler birbirileriyle iletişim kurmada sorun yaşıyorlarsa öncelikle yapmaları gereken şey birbirilerinin iletişim dilini öğrenmek ve empati kurabilmeleridir. İyi bir iletişim dili, sorunların çözülmesinde büyük etkendir. Eşinin güvenini, desteğini her zaman arkasında hisseden bireyler kendilerini daha güvende ve huzurlu hisseder. Eşler birbirilerini incitmemeye, kırmamaya özen göstermeli, birbirilerine saygı göstermeli ve fikirlerine önem vermelidirler. Evlilikte birey olabilmek hem kişinin ruh sağlığı hem de eşlerin ilişkileri açısından önemlidir.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/neden_evlilikten_korkuyoruz.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ