fbpx
23.02.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

PÜTÜRGE, TÜRKİYE REKORUNA KOŞUYOR

PÜTÜRGE, TÜRKİYE REKORUNA KOŞUYOR

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerine sayılı günler kalırken Malatya’nın Pütürge İlçesinde AK Parti Belediye Başkan Adayı Mikail Sülük’e verilen destek her geçen gün giderek artıyor. Cumhur İttifakı kapsamında MHP’nin de destek verdiği Mikail Sülük’ün, yapılan son araştırmalarda yüzde 85 oranında seçmenin güven ve desteğine ulaştığı bildirildi.

Varyans Araştırma’nın 25 Şubat – 04 Mart 2019 tarihleri arasında Pütürge İlçesi genelinde yaptırdığı Kamuoyu Araştırması doğrultusunda hazırlanan rapor açıklandı. Raporda özetle; Pütürge seçmeninin yerel ve genel siyasi tercihlerini tespit etmeye yönelik bazı analizler içerdiği kaydedildi.

Araştırmada yaş, cinsiyet, eğitim, meslek gibi demografik bilgilerin yanı sıra, Pütürge’nin en önemli sorunlarıyla birlikte, yaklaşan yerel seçimlerde Pütürge seçmeninin oy tercihlerini ölçmek amacıyla 5 tane soru sorulduğu ve bu soruların; 1) ‘’Pütürge’nin En Önemli Sorunu Nedir?’’ 2) ‘’24 Haziran 2018 Milletvekili Seçimlerinde Hangi Partiye oy vermiştiniz? 3) ‘’31 Mart 2019’da Yapılacak Pütürge Belediye Başkanlığı Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?’’ 4) ‘’Hangi, Parti Adayının Pütürge’ye Daha Çok Hizmet Edeceğini Düşünüyorsunuz?’’ 5) ‘’31 Mart 2019’da Yapılacak Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?’’ şeklinde olduğu kaydedildi.

Araştırma, Pütürge ilçe genelinde 68 mahallede 18 yaş ve üzeri toplam 1691 katılımcıyla CATİ (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemiyle gerçekleştirildi. Araştırma örnekleminin, demografik bilgilere göre dağılımında TÜİK verileri, lokasyon dağılımında ise genel seçimlerdeki seçmen sayısı baz alındı.

 Özet Bulgular

 ‘’Pütürge’nin En Önemli Sorunu Nedir?’’ sorusunda, katılımcılar ağırlıklı olarak yol ve ulaşım sorunlarını dile getirdiler. Yol ve ulaşım sorunlarından hemen sonra, katılımcılar işsizlik ve ekonomik sorunları öncelikli olarak ifade ettiler.

‘’31 Mart 2019’da Yapılacak Pütürge Belediye Başkanlığı Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?’’ sorusunda kararsızlar dağılmadan önce AK Parti oyu %71,5, İkinci sırada %14,2 oranıyla Saadet Partisi olduğu tespit edildi. ‘’Kararsız, Oy Kullanmam ve Cevap Yok’’ diyenlerin toplam oranının %14,1 olduğu kaydedildi. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti oyu %83,3’tür. Bunu %16,5 oranıyla Saadet Partisi takip ediyor.

Çıkan sonuçlara göre AK Parti, Pütürge Belediye Başkanlığı seçimlerinde rakipsiz olmasının yanı sıra, kararsız seçmenin oy tercihlerine göre %85 civarında oy alma potansiyeline sahip olduğu açıklandı. Pütürge seçmeni, %93,6 oy oranıyla ‘’Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’’ seçiminde AK Parti’yi destekliyor.

“Hangi Parti Adayının Pütürge’ye Daha Çok Hizmet Edeceğini Düşünüyorsunuz?’’ sorusunda AK Parti adayı Mikail Sülük’ün %85,4 gibi çok yüksek bir oranda seçmenin güven ve desteğini kazandığı görüldü.

Cumhurbaşkanı ziyaret edecek

AK Parti Pütürge Belediye Başkan Adayı Mikail Sülük, Türkiye genelinde en çok oy alan ilçe olmaları halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pütürge’yi ziyaret edeceğini belirtti. Belediye Başkan Adayı Mikail Sülük, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Malatya ziyaretinde bizzat görüşmemizde kendisi söz verdi. İnşaallah oy rekoru kıracağız. Pütürge’nin çok güçlü bir şekilde AK Parti ile yoluna devam etmesi için gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Rekor hedefimize ulaşmak için tüm Pütürgeli hemşehrilerimden güçlü destek istiyorum. Seçimler demokratik yarışlardır. Oy rekoru kıracağız ve Cumhurbaşkanımızı bu vesileyle Pütürge’de ağırlamanın onur ve gururunu yaşayacağız. Sorumluluğumuzun farkındayız, yüklendiğimiz emaneti layıkıyla yerine getirip, hizmette Pütürgemizi şahlandıracağız. Güçlü, büyük Pütürge için, hizmete, yatırımlara hazırız. Pütürgemizi layık olduğu yere hep birlikte taşıyalım istiyorum ve destek olan tüm hemşehrilerime can-ı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ