21.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Sadıkoğlu: “KGF Kredi Faizi Deprem Şehirleri İçin Sabitlenmeli”

Sadıkoğlu: “KGF Kredi Faizi Deprem Şehirleri İçin Sabitlenmeli”

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, deprem sonrası işletmelere sağlanan Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli kredilerin değişken faiz oranları nedeniyle firmaların zor durumda kaldığını belirtti. Malatya’dan 447 işletmenin toplam 1,1 milyar TL deprem kredisi kullandığını ifade eden Sadıkoğlu, kredi maliyetinin anaparanın üzerine çıktığını ve bu durumun işletmeleri zorladığını vurgulayarak, deprem kredisinde değişken faiz uygulamasından vazgeçilerek sabit faiz uygulanması talebinde bulundu.

6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenen Malatya, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Elazığ, Kilis ve Sivas ili Gürün ilçesindeki işletmeler için hayata geçirilen Hazine destekli KGF kefaletli kredi faiz oranlarındaki olağanüstü artış, firmaları geri ödemede zorluyor.

**”Maliyeti Anaparanın Üzerine Çıktı”**

Kredinin değişken faizli olmasının işletmeleri ciddi anlamda sıkıntıya soktuğunu belirten MTSO Başkanı Sadıkoğlu, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Deprem sonrası yeniden ayağa kalkma mücadelesi verdiğimiz bu günlerde hükümetimizin sağladığı destekler için teşekkür ediyoruz. Ancak bu desteklerin yeterli olduğunu söyleyemeyiz. En önemli ihtiyacımız finansman. Ancak en çok zorlandığımız konu da finansa erişim. 6 Şubat sonrası sunulan deprem kredisi, firmalarımıza önemli bir nefes aldırdı. Malatya’dan 447 firmamız Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletiyle toplam 1,1 milyar TL deprem kredisi kullandı. Finansal durumu iyi olan firmalar kredi borçlarını kapattı ancak krediyi işletmesinin onarımında veya üretim sermayesi olarak kullanan firmalarımızın borcu katlandı. KGF kredisinin değişken faizli olması firmaları çok zorluyor. Depremden hemen sonraki ay yüzde 7,6’ya kadar gerileyen KGF kredilerinin faiz oranı, Türk Lirası Gecelik Referans Faizine (TLREF) endeksli olduğu için tekrar yükselmeye başladı. Depremin hemen ardından yüzde 7,62’ye kadar gerileyen referans faiz oranı bugün yüzde 53 sınırına dayandı. Depremzede firmalarımızın şu anda geliri borcunu karşılayamaz hale geldi. KGF kredilerini ödemek imkansız hale geldi. Bu kredi nedeniyle birçok firmamız iflasın eşiğinde. Deprem illeri için KGF kredi faiz oranının sabitlenmesini talep ediyoruz. Yaşanan onca acı ve zorluğa rağmen bu zamana kadar milletimizin cesareti ve fedakarlığı, toplumun yeniden ayağa kalkma iradesini ortaya koymuştur. Ancak bu sürecin üstesinden yalnızca vatandaşlarımızın cesaret ve iradesiyle değil, aynı zamanda somut destekler ve kapsayıcı çözümlerle gelinebilir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ