29.05.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

“Sancak’ta Türk Yatırımlarının Artırılması İçin Çalışıyoruz”

“Sancak’ta Türk Yatırımlarının Artırılması İçin Çalışıyoruz”

Sırbistan’ın Novi Pazar şehrinde Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi oturumunda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan konsey üyelerine hitaben, “Bulunduğunuz ülkelerde toplumsal hayata katılım sağlamanız, siyasi ve ekonomik bakımdan da güçlü olmanız en büyük temennimizdir” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere gittiği Sırbistan’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin Sancak bölgesinde yer alan Novi Pazar şehrinde Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi’ni (BNV) ziyaret etti.

Ülkedeki Boşnak halkını temsil eden önemli yapılardan biri olan BNV binasına gelişinde, ellerinde Türk bayrakları tutan Novi Pazarlı halkın sevgi gösterileri ile karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada BNV Başkanı ve aynı zamanda Sancak Demokratik Eylem Partisi (SDA Sancak) Genel Başkanı Süleyman Ugljanin’i kabul etti. Kabulün ardından, ziyareti vesilesiyle konsey tarafından onuruna düzenlenen oturuma katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumda konsey üyelerine hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşması, konsey binasının dışında kurulan dev ekrandan Novi Pazarlılar tarafından da takip edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancak sakinlerini ve Sırbistan’daki Boşnak azınlığı sadece yakın akraba olarak görmediklerini söyledi.

Boşnak azınlığın haklarını, Avrupa ülkeleri arasında en gelişmiş mevzuatlardan birine sahip olan Sırbistan’ın yasaları ve anayasası çerçevesinde arayabileceğini düşündüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, BNV Başkanı Ugljanin’ın bu konudaki çabalarını takdir ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hakların aranması sırasında yapıcı ve birleştirici bir dil kullanmanın herkesin yararına olacağına işaret ederek, aksi durumda uç çevrelerin ekmeğine yağ sürmüş olunacağını uyarısında bulundu.

Konsey üyelerine hitaben, “Bulunduğunuz ülkelerde toplumsal hayata katılım sağlamanız, siyasi ve ekonomik bakımdan da güçlü olmanız en büyük temennimizdir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki istihdam sorununa değinerek, Türk yatırımlarının Sancak’ta artırılması için çalışıldığını ve bunu teşvik ettiklerini aktardı.

“TİKA VE YURT DIŞI TÜRKLER BAŞKANLIĞININ PROJELERİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Sağlık, eğitim, altyapı gibi pek çok alanda iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TİKA’nın ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığımızın Sırbistan genelinde sağlık, tarihî eserlerin restorasyonu, eğitimde kapasite artırımı ve altyapı gibi alanlarda hayata geçirdiği projelerin büyük önem taşıdığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Belgrad’da Sırbistan yönetimiyle yaptıkları anlaşmalar kapsamında Sırbistan’dan Türkiye’ye 5 bin ton et ithaline yönelik bir adım attıklarını ve ithal edilecek ürünün belli bir kısmının özellikle Novi Pazar’a tahsisini istediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede mobilya üretim tesislerinin kurularak istihdamın artırılabileceğini ve ürünlerin Avrupa ve Türkiye’ye ihracını teşvik edebileceklerini görüştüklerini açıkladı.

“AYRILIKTA ZAFİYET, BİRLİKTE KUVVET VAR”

Belgrad-Saraybosna otoban konusuna da değinerek, proje ile ilgili Türkiye ve Sırbistan’ın ilgili bakanlıklarının beraber çalışacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretinde bazı iş birliği projelerine dair protokoller imzaladıklarına işaret ederek, tüm bu kalkınma ve kültürel projelerin Sancak’a ve Novi Pazar’a hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaklıların esenliği için Sırbistan makamlarıyla birlikte çalışma kararlılığını bir kez daha ifade etmek istediğini vurguladı ve şunları kaydetti: “Benim tek ricam, tek isteğim, tek arzum var o da şu: Novi Pazar bir olsun, iri olsun, diri olsun, kardeş olsun hep birlikte Novi Pazar olsun. Çünkü ayrılıkta zafiyet var, birlikte kuvvet var. İnşallah bu ayrılıkları bir kenara koyacağız, bir ve beraber olacağız. Allah’ın izniyle ondan sonra da gücün, kuvvetin burada olduğunu bulacağız, göreceğiz. Özellikle bu işin önünde olan kardeşlerimden bunu hassaten rica ediyorum ve böylece de istiyorum ki Novi Pazar’dan çok daha farklı sesler duyalım ve Novi Pazar’ın geleceği çok daha güçlü olsun.”

BNV BAŞKANI UGLJANİN: “TÜRKİYE, SON DERECE GELİŞMİŞ BİR ÜLKE HÂLİNE GELDİ”

BNV Başkanı Ugljanin de oturumda yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sancak bölgesini ziyaretinin bölge halkını ve Sırbistan Boşnaklarını onurlandırdığını söyledi. Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde son derece gelişmiş ve demokratik bir ülke hâline geldiğini vurgulayan Ugljanin, son dönemde Sırbistan ile Türkiye arasındaki başarılı siyasi ilişkilere dikkat çekti ve Türkiye’deki Sancak kökenli iş adamlarını bölgeye yatırım yapmaya, bölgedeki kalkınma projelerini desteklemeye davet etti.

Bu programla Sırbistan’daki temaslarını tamamlayarak Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından törenle uğurlandı. Törende, Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve diğer yetkililer hazır bulundu.

Uğurlamanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kendisine Sırbistan ziyaretinde refakat eden eşi Emine Erdoğan; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da aralarında olduğu heyetle birlikte Türkiye’ye dönmek üzere ülkeden ayrıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ