30.05.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Selahattin Sarıoğlu Kernek ve Kırçuval mahallelerini ve muhtarlarını ziyaret etti.

Selahattin Sarıoğlu Kernek ve Kırçuval mahallelerini ve muhtarlarını ziyaret etti.

CHP Battalgazi İlçe Başkanı Av. Selahattin Sarıoğlu yönetim kurulu ile birlikte mahalle gezilerini ve muhtar görüşmelerini sürdürüyor. Önce mahalleyi gezip gözlemlerde bulunan CHP Battalgazi Yönetimi, daha sonra muhtara giderek sorunlar ve çözüm önerileri hakkında sohbet ediyor.

Sarıoğlu bu çalışmalar kapsamında önceki gün merkezde bulunan Kernek ve Kırçuval mahallelerini ve muhtarlarını ziyaret etti.

Kernek Mahallesi Muhtarlığına yapılan ziyarette konuşan muhtar Metin Türkoğlu, ziyaretten duyduğu mutluluğu belirttikten sonra, "Mahallemizin en önemli sorunu bir muhtar evimizin olmamasıdır. Bu sorunumuz, burada bulunan Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Sosyal Tesis'inden yer verilmesiyle halledilebilir. Bir başka sorunumuz da sokak kaldırımlarına araçların park etmesidir. Kaldırımlar tamamen işgal altındadır.  Yayalar araç yolunda yürümek zorunda kalıyor. Bu da tehlike demektir. Bir de dağ mahallelerinde yaşayan Suriyelilerin akşam olunca buralara inmesi, geceyarılarına kadar sokaklarda dilencilik yapması, dolaşması. Bu durum hem kendileri, hem de mahallemiz sakinleri için bir güvenlik sorunu oluşturmaktadır." dedi.    

Başkan Sarıoğlu da yaptığı konuşmada, "Burası alt yapı ve üst yapı sorunları halledilmiş köklü bir mahallemizdir. Az ileride bulunan Kernek Parkının ve içindeki Havuzun kapatılması büyük bir hatadır. Havuzun yerine Malatya'yla, çevreyle ilgisi olmayan bir yel değirmeninin dikilmesi acayipliktir.  Yel değirmeninden artan yer de bugüne kadar bir şeye yaramayan ve neye yarayacağı da bilinmeyen  taştan büyük bir boşluğa dönüştürülmüştür. Böylece suyun ve yeşilin yerini taş ve acaip değirmen almıştır ve Kernek öldürülmüştür. Bu yapanlar tam bir Malatya suçu işlemişlerdir. "

Sarıoğlu, Kernek Muhtarlığındaki sözlerini, "Yine Malatya Kimliğine işlenmiş bir başka yerimiz olan Kanalboyu da, yine aynı kafanın yöntemi olan kes-boz-yık-yoket yöntemiyle dejenere edilmiş ve deyim yerindeyse  kirletilmiştir. Bu eylem de yine bir Malatya suçudur. Bunca para boş yere buraya harcanacağına, kenar mahallelerimize harcansaydı birçok derde derman olabilirdi." dedi.  

CHP Battalgazi yönetimi Kernek'ten sonra Kırçuval Mahallesine giderek burada incelemelerde bulundu, ardından da muhtarlık binasına giderek Muhtar Hıdır Kahve ile görüştü. Muhtar Hıdır Kahve, CHP Heyetini mahallesinde görmekten duyduğu memnuniyeti belirttikten sonra şunları söyledi: "Mahallemiz Malatya'nın en eski mahallelerinden biri. Neredeyse bir sorunumuz yok. Yalnız sokaklarımız bakımsız, kaldırımsız. Çeşitli nedenle kazılan yerler uzun zaman olduğu gibi bırakılıyor. Mahallemizin temizliği de zamanında yapılmıyor."

CHP Battalgazi İlçe Başkanı Avukat Selahattin Sarıoğlu da yaptığı konuşmada, "Bu mahalleye adını veren sokağın adı Kırçuval Sokağıydı. Gelirken baktım Malatya'nın bu en ünlü sokağının adı Aytaç olmuş. Kim bu Aytaç, ne? Bu sokak neden çok önemliydi, neden çok tanınmıştı? Çünkü Malatya'nın en önemli simaları bu sokak ta ve yakın çevresinde yetişti. Kim bu önemli simalar? Turgut Özal, Recai Kutan,  Mehmet Kırçuval, Nuri Nebioğlu, Hamit Fendoğlu, Seyhan Semercioğlu,  Münir Erkal. Bunlardan biri Başbakan, Cumhurbaşkanı, biri bakan, diğer beşi de Malatya Belediye Başkalığı yapmış kişilerdir. Nasıl olur bu denli önemli kişilerin yetiştiği, yaşadığı, hala evlerinin bulunduğu bu kadim sokağın adı kaldırılır da yerine saçma, naylon bir ad verilir? Buna karşı koyacak bir güç yok mu? Neden kimsenin sesi çıkmaz? Bu adın derhal kadim adına döndürülmesi gerekir." dedi.

selahattinsarioglu_kernek

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ