29.05.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Şevket Keskin: Getirdiğiniz insanlardan da hesap sorun, hesap. Başta siz hesap verin @sevket_keskin

Şevket Keskin: Getirdiğiniz insanlardan da hesap sorun, hesap. Başta siz hesap verin @sevket_keskin

Keskin: “Topyekun enflasyonla mücadeleyi bırakmışlar, esnafla topyekun mücadele başlamış”

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Bütün piyasada bir sıkıntı var. Hiç kimse bunun üzerine gitmiyor. Şimdi topyekun enflasyonla mücadeleyi bırakmışlar, esnafla topyekun mücadele başlamış. Yazıktır, günahtır. Esnafın dükkanına gideceksin, ama mal tedarikçilerinin üzerine gitmeyeceksin. Olmaz böyle bir şey”  dedi.

MESOB Başkanlar Kurulu, birlik binasındaki toplantı salonunda gerçekleşti.

Toplantının açılışında konuşan Keskin, esnaf ve sanatkarların 2018 yılında büyük sıkıntılar çektiğini aktararak, “2018 yılının sonuna geldik. 2018 yılı esnaf ve sanatkar kesiminin en büyük sıkıntıyı çektiği yıllardan birisi oldu. İnşallah; 2019 yılı huzur, barış ve esnaf camiası için iyi bir yıl olur. 2019 yılının şimdiden barış, kardeşlik, bolluk ve bereketli bir yıl olmasını temenni ediyorum.” dedi.

“ODA KURULUŞLARI İCRA MAKAMI DEĞİL, RİCA MAKAMIDIR”

Kamuoyunda Oda kuruluşları hakkında yanlış bir algının yürütülmekte olduğunu belirten Keskin, “Oda kuruluşları icra makamı değildir. Kanunen böyle bir icra yetkimiz yoktur. Biz icra makamı değiliz, biz rica makamıyız. Elimizden geldiğince hem esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını, hem de Malatya’mızın ve Malatyalıların sorunlarını Valiliğimize, Belediyelerimize, resmi kurumlara duyurmaktır.  Çalışmalarımızda esnafımızın resmi kurumlardaki iş ve işlemlerini en aza indirmek ve yaşanılan sorunlara ortak akılla çözüm bulmayı hedefliyoruz. Bizde esnaf ve sanatkar kuruluşlarının icra makamı olmasını isteriz. Böyle bir yetkimiz olsa esnaf ve sanatkar camiasının çok güzel şeyler yapacağına ben yürükten inanıyorum.” dedi.

“EURO VE DOLAR DÜŞTÜ, ZAMLAR GERİ ÇEKİLMEDİ”

Enflasyonla mücadele konusunda yapılan kampanyaların miletin aklıyla alay eder duruma getirildiğini belirten Keskin; “Bir kriz yaşandı. Her şeye yüzde 100’ü geçen zamlar yapıldı. Bu doğrudur.  Bunu yaşadık.  Bunun sıkıntılarını Malatyalılarda, vatandaş da, esnaf ve sanatkar kesimi de çekti.  Ama bugün; Euro ve Dolar yeniden düştü. Dolarla gelen bu zamlar, neden Dolar düştükten sonra yeniden indirmediler? Bakınız; yüzde 120, yüzde 150 zam yapanlar var, halen bu zamlar devam ediyor. Bilbordlara asmışlar, televizyonlara reklam vermişler, diyorlar ki;  ‘Enflasyonla Topyekun Mücadele, yüzde 10 indirim’ . Gerçekten bu milletin aklıyla alay etmiyorlar mı? Bu inandırıcı mı? Bütün Oda başkanları olarak hep birlikte görüştük, istişare ettik, hangi üründe indirim yapıldı? Bir kere Devlet yaptığı zamlarda indirim yaptı mı, yapmadı. Şimdi biz bu durumu dile getirince ‘Bazı partilere karşısın’ diyorlar. Yok kardeşim böyle bir şey. Daha sizler yokken biz bu partiler için mücadele verdik, bu partilerin kurulması için mücadele verdik. Siz o zaman yoktunuz.  Bu partinin daha tabelası yokken, Kernek Meydanı’nda haykıran bizdik. Siz o zaman evlerinizde oturuyordunuz.  Siz daha  o zaman siyaseti dahi bilmezdiniz. Ama şimdi siz geldiniz ve tamamen her şeyi siz biliyormuşsunuz gibi hareket ediyorsunuz. Yok böyle bir şey.” diye konuştu.

“KRİZ ESNAFIN SERMAYESİNİ ERİTTİ, BORÇLANDIRDI”

MESOB Başkanı Keskin esnafın ekonomik krizdeki durumu hakkında da konuşarak şu ifadeleri aktardı; “Şimdi şöyle bir şey tutturmuşlar; ‘Esnaf zam yapıyor’ diye. Ya kardeşim esnafın gücü ney? Gelen zamlardan dolayı esnafın sermayesi eriyip yok oldu. Kriz öncesi aylık örneğin 5 bin TL’lik ürün alan bir esnaf, zamlardan sonra aynı ürün için 10 bin TL verdi.  Aradaki fark sermayesinden, birikiminden gitti, yada borçlandı. Kriz küçük esnaf ve sanatkarın sermayesini eritti, yada borç altına soktu. En büyük bakkal bile elindeki sermayesi ile stok yapacak güçte değil. Çünkü sattığı malın yerine mal koyamıyor.  Açıkça söyledim; gidin kayısı depolarına bakın, kim Malatya’yı sömürüyor, bunu görün.  Kim Malatya’nın kaderiyle oynuyor, bunu ortaya çıkartın. Kimler yıllarca Malatya’yı sömürmüş, bunları ortaya çıkartın. Ama bunların üzerine giden yok, gitmeye de niyetleri yok. ‘Esnaf zam yapıyor’ diyenler, esnaf bir ürünü 10 TL’ye de alsa, 2 TL’ye de alsa aynı karı üzerine koyacak. Başka bir karı yokki. 1 kiloluk bir salça 3-4 katına çıkmış, hiç kimsede bir ses yok, ama vatandaşta da bir ses  yok. Vatandaş, ‘Yüzde 10 indirim olmuş’ diye koşarak gidiyor, halbuki diğer taraftan yüzde 60-70 zam yapılmış. Esnafın zam yaptığı yoktur. Esnaf aldığı fiyata satamıyor. Bütün piyasada bir sıkıntı var. Hiç kimse bunun üzerine gitmiyor. Şimdi topyekun enflasyonla mücadeleyi bırakmışlar, esnafla topyekun mücadele başlamış. Yazıktır, günahtır. Esnafın dükkanına gideceksin, ama mal tedarikçilerinin üzerine gitmeyeceksin. Olmaz böyle bir şey. Bir torba un 65 TL’den alınıp, 110-150 TL’ye kadar satıldı. Bütün yetkililere söyledim; kayısı depoları ağzına kadar malzeme doluydu. Bunu 2 ay önce söyledim, belki şimdi boşaltmışlardır. Kimse bunların üzerine gitmedi.”

“ BAŞTA SİZ HESAP VERİN, DİĞER TARAFTAN DA MİLLETE HESAP VERECEK İNSANLARI GETİRİN.”

Yerel seçimlere yönelik adaylar konusunda da konuşan MESOB Başkanı Keskin şunları söyledi; “İnşallah haksızlığa karşı gelen, yolsuzluğa karşı gelen, şeffaf olan, gerçekten çıkıp bu millet hesap verebilecek olan, ama en büyük hesabı da Allah’a vereceğini bilen, sözde değil özde yapan insanların Şehri Emini olması gerekiyor.  Malatya’nın beklentisi de budur. Esnaf ve sanatkar camiası olarak bizim böyle bir şeyde gözümüz yoktur. Ama biz bunları takip edeceğiz. Eğer yine yanlış yaparsalar, ama yine  Malatya’nın beklentisi olan insanları getirmezseler, en önemlisi de  bir avucun içinde dönüp dolaşır ise, işte o zaman kıyametler kopar. Burada hem yetkililere, hem de milletvekillerine sesleniyor; milletini seven, Malatya’yı seven, halkını seven, yolsuzluğa ve haksızlığa bulaşmayan, belli grupların  emrine girmeyen  insanları bulun getirin. Dürüst insanları getirin. Getirdiğiniz insanlardan da hesap sorun, hesap. Başta siz hesap verin, diğer taraftan da millete hesap verecek insanları getirin.”

“MALATYA’YI SÖMÜRÜP GİDİYORLAR”

Tasarrufun sadece vatandaştan beklenemeyeceğini söyleyen Keskin, “Tasarrufu önce devletin kendisi yapacak, Belediyeler yapacak. En büyük tasarrufu belediyeler yapacak, belediyelerin tasarruf yaptığını görmedim.” ifadelerini kaydetti.

Malatya’da İstanbul ve Ankara’da getirilen gazeteciler için düzenlenen toplantı ve etkinliklere de tepki gösteren Keskin, “Gazeteciler boy boy gelip Malatya’yı sömürüp gidiyorlar.  Hiçbir şeyde anlatmıyorlar.  Gelip Reisi anlatıyorlar. Arkadaşım, gelip Reisi anlatmayın, Reisi bu millet kalbine basmış. Sayın Cumhurbaşkanımızı, Başkomutanımızı anlatmayın, bu millet başkomutanını tanıyor ve biliyor. Bu gelenler zamanında Reise sahip çıkmazken, bu millet Reisinin arkasında duruyordu, Reisi için bir sözü ölümüne koştu. Malatya’nın köylüsü, kentlisi, şehirlisine Reisi anlatma, sen başka şeyler anlat.”  diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ