20.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Sosyal medyada bu fotoğrafları yayınlamayın!

Sosyal medyada bu fotoğrafları yayınlamayın!

İşte ebeveynlerin, çocuklarının fotoğraflarını Facebook, Instagram, Twitter vs’den paylaşmamaları gereken durumlar.

Çocuklarınızın çılgın, sevimli ve gerçek dışı anlarını soysal medyada sevdiklerinizle paylaşma isteğinizi çok iyi anlıyoruz, emin olun. Gururlu ebeveynler, çocuklarının başarılarını – küçük ya da büyük olsun, fark etmez – (sanal) çatıdan dünyaya haykırmak isterler. Ancak internet, geniş ve potansiyel tehlikeleri olan bir yer; ailelerimizi korumak ise bize düşüyor. Tüm o güvenlik ayarları güvenli birer bariyer olabilseydi hoş olurdu ancak yine de her güvenlik ağında dikkate alınması gereken uyarılar bulunuyor. 

1- Başkalarının çocukları

Çocuklarının yüzlerini sosyal medyada açığa vurma konusunda her ebeveynin duruşu farklı; bu yüzden, bir doğum günü partisinden ya da okul gezisinden sonra, çocukların toplu fotoğraflarını paylaşmadan önce, söz konusu diğer ailelerin görüşlerine saygı duyduğunuzdan emin olun.

2- Nerede okula gittikleri konusu

Çocuklarımızın okullarının güvenli bölgeden başka bir şey olabileceğini düşünmekten nefret ediyoruz; ancak gerçek şu ki dışarıdaki dünya, ürkütücü. Çocuklarınızın sınıftaki ya da okul bahçesindeki fotoğraflarını paylaşmak istiyorsanız, okulun yerini belli eden özellikleri ya da ismi gizli tuttuğunuzdan kesinlikle emin olun.

3- Çıplak fotoğraflar

Bu kategoriden uzak durmanın nedenleri oldukça açık. Bebeğinizin banyo fotoğraflarını paylaşmak, sizin mantığınız çerçevesinde “çok tatlı!” dan öteye gidemiyor olsa da, hiçbir şey, bu fotoğrafların yanlış kişilerin eline geçmesi riskini almaya değmez. Sosyal ağların çoğu, çıplaklık standartları uyguluyor; ancak bizler, ebeveynler olarak, bu önlemleri bir adım öteye götürmeliyiz. Bir fotoğraf, cinsel ya da davetkâr olarak yanlış yorumlanabilecek potansiyelde ise, paylaşmaktan vazgeçin.

4- Tam isimlerinin göründüğü fotoğraflar

Büyük şehirlerde yaşayanlar, çocuklarının kişisel bilgilerini içeren sırt çantalarından ya da ceketlerden nasıl uzak duruyorlarsa, fotoğraf paylaşan ebeveynler de çocuklarının isimlerini içerenleri paylaşmaktan kaçınmalılar. Bir okul etkinliği için yaka kartı, takım forması ya da karne; paylaşmadan önce, çocuğunuzun isminin bulandırıldığından ya da kırpıldığından emin olun.

5- Çocuğunuzun insanların görmelerini istemeyeceği herhangi bir şey

Çocuğunuzun hangi fotoğrafını paylaşıp paylamama konusunda kararsız kaldığınızda, şu açıdan bakmayı deneyin: çocuğunuzun, fotoğrafın erişime açık hale gelmesini istemeyebileceğini düşünüyorsanız (şimdi ya da yıllar sonra), paylaşmayın. Bu kadar basit. Fotoğraf, utanç verici, kötüleyen ya da özel kalması gereken bir fotoğrafsa, çocuğunuza saygı duyun ve evdeki fotoğraf albümleri içerisinde saklayın.

6- Hasta ya da yaralı çocuklar

Acı çeken çocukların fotoğraflarını paylaşmak, onlardan faydalanmakla aynı şeydir. Hiçbir yetişkin, hasta ya da yaralı görsellerinin internette olmasını istemez. Aynı şey, çocuklar için de geçerlidir.

7- Utandıran fotoğraflar

Çocuk utandırma fotoğrafları – kabahatleri yüzünden cezalandırılan çocukların fotoğrafları – şu an oldukça revaçta; ancak bu uygulamanın, mevzu bahis çocuklar üzerinde uzun vadeli olumsuz etkileri olabilir. Çocuk ile ebeveyn arasında güven sorunları gelişmesine sebep olmakla kalmaz; aynı zamanda da hayatın sonraki yıllarında, post-travmatik stres, depresyon ve kaygı sebebi olabilir.

8- Tuvaletteki çocuklar

Tuvalet eğitiminde önemli bir köşe taşı belgelenmiş olsa da, ebeveynler, çocuklarının lazımlık fotoğraflarını özelde tutmalılar. İnternetin utanç verici yanı şu: paylaşılan şeylerin, sonsuza dek orada durma potansiyelleri var. Çocuklar, tuvaletteki fotoğraflarını tüm dünyanın görmesini istemeyebilirler.

9- Tehlikeli durumlarda olan çocukların fotoğrafları

Ebeveynler, çocuklarının ellerindeki içki şişesiyle fotoğraflarını çekip paylaşmanın sevimli olduğunu düşünüyorlar; ya da arabada, kucaklarındaki çocukla selfie çekmenin… Bu fotoğraflar, zararsız görünüyor olabilir; ancak ebeveynleri, online eleştiriye ve olumsuz tepkilere açık hale getirebilirler. İnsanlar, bu çocukların alınması için sosyal hizmetlere bile haber verebilirler.

HT Hayat

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar halis dedi ki:

    Elinize sağlık , güzel haber

BİR YORUM YAZ