fbpx
18.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Tekstil, hazır giyim ve deri ürünleri sektör temsilcilerine; Ar-Ge ve tasarım destekleri anlatıldı

Tekstil, hazır giyim ve deri ürünleri sektör temsilcilerine; Ar-Ge ve tasarım destekleri anlatıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB işbirliği ve Adana Ticaret Odası ev sahipliğinde; hazır giyim ve deri ürünleri sektörlerine yönelik olarak, “AR-GE, Tasarım Destekleri ve Proje Teklifi Verme Semineri” düzenlendi.​
Seminerin açılış konuşmasını yapan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, bilgi çağında AR-GE ve inovasyonun rekabette büyük üstünlük sağladığını vurguladı.

Menevşe, “Ülke olarak sanayi ve üretimde bir üst lige çıkma mücadelesi içerisindeyiz. Bu mücadelede şüphesiz en önemli avantajı AR-GE ve inovasyonla sağlayabileceğiz. Gerek üretim hacmimizin ve kalitemizin yükseltilmesinde gerekse yaratılan katma değerinin yükseltilmesinde ARGE ve inovasyon anahtar rol oynamaktadır” dedi.

Türkiye’nin sırasıyla istihdam sorununu çözmek, ithalata bağımlılığı düşürmek ve emek-yoğun üretimden bilgi-yoğun üretim ve teknolojiye geçişi sağlanmak şeklinde üç büyük hedefi bulunduğunu kaydeden Menevşe, bunları başarmak için de öncelikle AR-GE, inovasyon ve tasarımda başarı sağlanması gerektiğini söyledi.

Menevşe sözlerini şöyle sürdürdü: “Adana tekstil sektörü bakımından çok güçlü bir kent. Türkiye’de tekstilin anavatanı demek yanlış olmaz. Çukurova’da pamuğun yoğun olarak üretilmesi, Adana’da tekstili ve tekstile bağlı birçok sektörü hızla büyütmüş ve geliştirmiştir. Adana, bugün de Türkiye’de tekstil konusunda lider kentlerdendir. Ülkemiz için de tekstil 60 milyar dolar ciro, 27 milyar dolar ihracat ve 1 milyon istihdam ile çok önemli sektörlerden biridir. Hükümetimiz bilgi, teknoloji ve ihracat odaklı bir büyüme için bugün çok çeşitli teşvik ve destekler sağlamaktadır. Yatırım teşvikleri kapsamında firmalar gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi desteği, KDV iadesi alabilmektedir. Dahilde işleme rejimi kapsamında ithalat vergisi muafiyetleri ile ara mal temin edilebilmektedir. İhracatın finansmanı için Eximbank kredileri ve tutarları oldukça yükseltilmiştir. KOSGEB ve TÜBİTAK’ın AR-GE inovasyon ve tasarıma dönük çok sayıda destek programının yanında Ekonomi Bakanlığımız da sektörel kümelenme faaliyetlerine önemli teşvik ve destekler sunmaktadır. Oda olarak biz de Adana ekonomisinin işletmelerin yani sizlerin büyümesi ile gelişeceğine inandığımızdan dolayı Türkiye’de örnek bir programla, üyelerimize yurtdışı fuarları ziyaret ve stand açma teşviği sunuyoruz.”

Seminerin açılışında konuşan TOBB Reel Sektör AR-GE Uygulama Daire Başkanlığı’ndan Perviz Özdündar da Yüksek Planlama Kurulu’nun 18 Haziran 2015 tarih ve 2015/25 numaralı kararıyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde ilgili kamu kurum/kuruluşları ve özel sektörün katkıları ile hazırlanan ‘Türkiye Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Ürünleri Sektörleri Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın 25 Haziran 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi.

Özdündar, bu kapsamda, ‘Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Ürünleri Sektörleri Strateji Belgesi gereği sektörde faaliyet gösteren firmalara mevcut Ar-Ge, Tasarım destekleri ve proje verme konusunda seminerler verilmesi görevinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin sorumluluğunda olduğunu ve seminerin bu çerçevede gerçekleştirildiğini bildirdi.

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz ve konuyla ilgili firma yetkililerinin katıldığı seminerde daha sonra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzman Yardımcısı Muhammed Fatih Taşkın, KOSGEB Adana Müdür Vekili Aysun Dördü ile Çukurova Kalkınma Ajansı Proje Uygulama Birimi Uzmanı Murat Kaplan sunumlarını gerçekleştirdiler ve katılımcıların konuyla ilgili sorularını yanıtladılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ