fbpx
23.02.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

TÖTM ‘de Web Tabanlı Sterilizasyon İzlem ve Yönetim Sistemi Kuruldu

TÖTM ‘de Web Tabanlı Sterilizasyon İzlem ve Yönetim Sistemi Kuruldu

Turgut Özal Tıp Merkezinde (TÖTM) HBYS (Hastane Bilgi/Bilişim Yönetim Sistemi) modülleri kapsamında sterilizasyon işlemlerini kayıt altına almak ve takip etmek için web tabanlı bir yönetim sistemi kuruldu. Bu web tabanlı sterilizasyon yönetim ve takip sistemi, uluslararası sterilizasyon uygulama ilkelerine dayalı olarak kurulmuştur. Ayrıca, uluslararası Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Standartları (SKS-SAS) çerçevesinde; “Sağlık Hizmetleri” boyutunun “Sterilizasyon Yönetimi” bölümünde yer alan “Sterilizasyon hizmetlerine yönelik süreçler tanımlanmalı ve kontrol altına alınmalıdır.” standardının “Sterilizasyon işlemlerinin her aşamasında; zaman, cihaz, yöntem, uygulayıcı ve kontrol parametrelerine ilişkin kanıtlar açısından izlenebilirlik sağlanmalıdır.” değerlendirme ölçütlerine ilişkin gereklilikler bulunmaktadır. Hastanemizde kurulan sterilizasyon izlem ve yönetim sistemi, uluslararası sterilizasyon uygulama ilkelerine ve International Society for Quality in Health Care (ISQua) Akreditasyon Üst Kurulu tarafından akredite edilmiş olan ve Türkiye’nin milli sağlık akreditasyon sistemi olan SAS Hastane setinin kriterlerine uygun olarak geliştirilmiştir. Böylelikle, hasta bakım kalitesinin optimal düzeyde geliştirilmesi, güvenli bir hasta bakım çevresinin oluşturulması, hasta ve çalışanlara yönelik risklerin en aza indirilmesi, kalite iyileştirme ve hasta güvenliğinin sürekliliğinin sağlanması konularında önemli bir süreç tamamlanmıştır.
TÖTM’de kullanılan sterilizasyon sürecine ilişkin aşamalar aşağıdaki şekilde gösterilmiş ve altında ise sürecin aşamalarına ilişkin açıklayıcı bilgiler sunulmuştur.

  • Teslim Alma İşlemleri “Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi ve etiket sistemi ile hızlı ve doğru işlemler”

Teslim alma işlemlerinde hızlı ve hatasız teslim bilgisi için Kimlik kartları ile entegre çalışan HBYS, set ve malzemeleri de barkod okuyucular ile hızlı ve hatasız olarak kayıt altına almaktadır.

  • Yıkama İşlemleri “çevrim içerik, program, testler ve yıkama bilgisi ile planlı işlemler

Yıkama işlemleri çerim numarası ve içerik bilgisi ile planlı bir şekilde kayıt altına alınmaktadır. Yıkama işlemlerinde çevrim numaralarına bağlı olarak set ve malzeme bilgileri kayıt altına alınarak gerekli durumlarda ulaşılabilmekte ve sorgulanabilmektedir.

  • Paketleme İşlemleri “Buhar-Etilen Oksit ve Hidrojen Peroksit İşlem İndikatörlü Etiketler ile Bilgi ve Güvenlik kontrolü

Paketleme işlemlerinde set ve malzemelerin sterilizasyon türlerine göre işlem indikatörlü etiketler ve üzerlerine otomatik yazılan barkod numarası, son kullanma tarihi ve diğer bilgiler ile işlemler kolaylıkla takip edilmektedir. HBYS ameliyathane modülü ile entegre çalışan sistemimizde, hasta kartına işlenen barkod numaraları ile hastalarımızda kullanılan malzeme ve setlerin sterilizasyon çevrim işlemleri ilk basamaktan en son basamağa kadar eksiksiz, hızlı ve doğru şekilde ulaşılabilmekte ve sorgulanabilmektedir.

  • Sterilizasyon İşlemleri “çevrim içerik, program, testler ve sterilizasyon bilgisi ile planlı işlemler”

Sterilizasyon işlemleri çevrim numarası ve içerik bilgisi ile planlı bir şekilde kayıt altına alınmaktadır. Sterilizasyon işlemlerinde çevrim numaralarına bağlı olarak set ve malzeme bilgileri kayıt altına alınarak gerekli durumlarda ulaşılabilmekte ve sorgulanabilmektedir.

  • Teslim Etme İşlemleri “RFID ve etiket sistemi ile hızlı ve doğru teslim etme”

Teslim etme işlemlerinde hızlı ve hatasız teslim bilgisi için Kimlik kartları ile entegre çalışan HBYS, set ve malzemeleri de barkod okuyucular ile hızlı ve hatasız olarak kayıt altına almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ