30.05.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Tüfenkçi : Türkiye’de  ‘Efendim diplomasisi” ve  ‘Baş üstüne” politikaları bitmiştir

Tüfenkçi : Türkiye’de  ‘Efendim diplomasisi” ve  ‘Baş üstüne” politikaları bitmiştir

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Eski sistemin devamından yana olanlar da artık Türkiye'yi maniple edemeyecekleri, provakasyonlar gerçekleştiremeyecekleri için 'hayır' diyorlar. Eski Türkiye'nin devamından yana olanlar 'hayır' diyor. Bu sistemin açıklarından, boşluklarından faydalanarak zengin olanlar, Türkiye'nin rantını yiyenler 'eski sistem devam etsin' diyor. Ama benim çiftçim, esnafın, köylüm, sistem değişsin yeni bir Türkiye kurulsun, üreten, dünyayla rekabet eden bir Türkiye olsun istiyor” dedi.

  Bakan Tüfenkci, Yazıhan ve Durucasu’da 16 Nisan referandumu kapsamında vatandaşlarla bir araya geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yazıhan ilçesinde atlı cirit takımı tarafından karşılanırken, Bakan Tüfenkci için Dırejan aşiretinin geleneksel Tura oyunu gösterisi de gerçekleştirildi. Yazıhan ilçe girişinde kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan Bakan Tüfenkci,  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk ile partili yöneticilerin eşlik ettiği Yazıhan Belediyesine yaptığı ziyaretin ardından Durucasu Mahallesine geçti ve burada vatandaşlarla bir araya geldi.

  Ziyarette konuşan Bakan Tüfenkci, “Bir yandan Türkiye'yi büyütmeye çalışıyoruz, diğer taraftan dış güçlerle mücadele içindeyiz. Biz, Türkiye büyüsün istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkeyi kalkındırıp daha fazla yatırım yapabilmek için, daha fazla üretim yapabilmek için koşturuyoruz. Türkiye'nin bir sıçrama yapma zamanı geldi. Artık depara kalkma zamanı; enerjimizi, sermayemizi birbirimizle uğraşmak için değil büyümek için kullanmamız lazım. Bunun için 16 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmemiz gerekiyor. Bizim derdimiz işimizi, aşımızı, ekmeğimizi büyütmek. Biz daha fazla gencimize iş bulalım, aş bulalım, milletimizin refah düzeyini yükseltip dünyada rekabet edecek hale gelelim istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Tüfenkci, Malatya’nın cazibe merkezleri arasında yer aldığını anımsatarak, şunları söyledi: “Malatya'nın da içinde bulunduğu 23 ilimizi cazibe merkezi haline getirdik. Kamulaştırma işlemlerini hızlandırdık. Alt yapısıyla üst yapısıyla sanayi bölgemizi yatırımcıya hazır hale getirdik. Cazibe merkezleri programı kapsamında Malatya'ya başvuran 334 yatırımcı oldu. Bu 334 firma Malatya'ya yatırım yaparsa Malatya'da tam 43 bin işsizimiz iş bulma fırsatı bulacak. Bizler Malatya'yı büyütmenin derdindeyiz. Malatya sağlık üstü haline geldi. Malatya Devlet Hastanesini Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürdük. Kadın Doğum ve Çocuk hastanesinin temellerini attık. 150 yatak kapasiteli Fizik tedavi merkezimizin ise en kısa zamanda temelini atmış olacağız. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi kapsamında Onkoloji Hastanemizi hayata geçirdik. Mayıs ayı içerisinde müstakil Onkoloji Hastanemizin temelini atacağız. Malatya'da barajlar ve göletler çok önemli, Recai Kutan barajını yaptık. Sulama noktasını takip ediyoruz. Mayıs ayında sol sulama kanalını sulamaya açacağız. Yazıhan ovasını sulanır hale getireceğiz.”

  Yazıhan'da Ata sporu olan Atlı Cirit'i geliştireceklerini belirten Bakan Tüfenkci, "Spor Toto’nun yatırım programı içerisinde takibi bizzat yapıyorum. Geleneklerimize sahip çıkmak için, ilçeyi büyütmek için bu projeyi önemsiyorum. 2023 yılına kadar hızlı tren projesini Malatya'ya kazandıracağız. Bu proje kapsamında Yazıhan'a istasyon kurulacak. Yazıhan ulaşımını iyileştireceğiz.  Yazıhan'ı büyütüp geliştirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yazıhan bizi hiçbir zaman mahcup etmedi. 16 Nisan’ın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Yazıhan'ın en yüksel oyu çıkarmasını talep ediyorum. Bu bir parti meselesi değil memleket meselesi, elimizin güçlü olmasını istiyorsanız bizlere destek verme zamanı. Hayvan organize sanayimiz bitti hızlı bir şekilde faaliyete geçirme vakti geldi. Hayvancılığa katkı sunacak bu yatırımla Malatya ve Yazıhan önem kazanacak. Herkes kimliğiyle, mezhebiyle, meşrebiyle, vatanıyla, toprağıyla, bayrağıyla övünsün istiyorum. Herkes birinci sınıf vatandaş olarak Türkiye'de yaşasın. Terör belasında kurtulsun. 16 Nisan'da güçlü bir Türkiye olsun bunun için tabii ki de evet diyeceğiz. Bu coğrafya kolay ve ucuz bir coğrafya değil, bu coğrafyada güçlü olmak istiyorsak güçlü liderlerimizin olması lazım. Türkiye'de olan seçime Avrupa hayır kampanyası başlatıyor. Türkiye'de efendim diplomasisi yerine, ülke çıkarlarını koruyan bir hükümet var bundan rahatsızlık duyuyorlar. Eskiden baş üstüne diyen fasoncu bir Türkiye yerine patron bir Türkiye olacağı için hepsi endişe içerisinde. Eski Türkiye'nin devamından yana olanlar hayır diyorlar. Benim esnafım, benim çiftçim, benim köylüm sistem değişsin yeni hızlı bir Türkiye olsun istiyor” şeklinde konuştu.

  AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ise 16 Nisan’ın Türkiye için büyük önem taşıdığını kaydederek, "Bugüne kadar 3 yerel, 5 genel, 3'de referandum süreci geçirdik. Bu seçimlerde desteğinizi bizden esirgemediniz. Bundan sonra da esirgemeyeceğinizden eminim. Şunu bilelim bu ülkede koalisyon dönemlerinde neler yaşandı, çift başlılığın olduğu dönemlerden neler çektik. Biz bu ülkede bir daha hükümet krizi yaşansın istemiyoruz, koalisyonlara mahkum kalınsın istemiyoruz. Ülke iradesi zayıf düşüp ülke üzerinden oyunlar yaşansın istemiyoruz. Bugün bu mesele memleket meselesi hep birlikte bir araya gelip güçlü bir evet deme zamanı. Malatya bugüne kadar güçlü desteğini esirgemedi. Bu seçimde Malatya Türkiye rekoru kıracak" ifadelerini kullandı.

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da referandum sürecinin çok iyi şekilde analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Ülkemizin hangi süreçlerden kıtlık ve yokluklardan geçtiğini herkes hatırlar. Ülkenin vesayet sisteminin elinde olduğunu, şapkasını 8 defa bırakıp tekrar alanların elinde olduğu dönemleri unutmadık.  15 yıl içinde AK Partiyle birlikte millet gibi düşünen kadrolar oluşturuldu. Türkiye bir taraftan güçlenip büyümeye çalışırken diğer taraftan şeytan taşlıyor. Darbecilerin, Avrupa'nın tutumunu görüyorsunuz. Bugüne kadar AK Parti'ye güç verdiniz şimdi referandumda aynı güçlü desteği verme zamanı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçeceğiz, güçlü Türkiye için tek yürek tek bilek olmak için referandumda güçlü bir 'evetle' sandıklara gitmeliyiz" dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ