25.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Turizm Tanıtım Paydaşları Ortak Akıl Toplantısı” Malatya’da Düzenlendi

Turizm Tanıtım Paydaşları Ortak Akıl Toplantısı” Malatya’da Düzenlendi

“Turizm Tanıtım Paydaşları Ortak Akıl Toplantısı” Malatya’da Düzenlendi

Vali Aydın Baruş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği “İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” kapsamında gerçekleştirilen “Malatya Turizm Tanıtım Paydaşları Ortak Akıl Toplantısı’na” katıldı.

Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan toplantının amacı Malatya’nın Turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması, turizm rotalarının ve destinasyonlarının tanıtımı konusunda kamu kurumları, turizm acenteleri ve oteller ile ortak çalışmaların yapılması, sorunların belirtilmesi ve çözümü noktasında yapılacaklar olarak dile getirildi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman toplantı öncesi yapmış olduğu konuşmasında; “2021 yılında uluslararası alanda destinasyonlarımızın daha etkin tanıtımını destekleyecek bir organizasyon yapısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) içerisinde kurulmuştur. “İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” adı verilen söz konusu organizasyon ile iller arası koordinasyonun üst seviyeye taşınması, illerde turizm adına faaliyet gösteren paydaşlarla işbirliği modeli geliştirilmesi, her ilin kendini çok daha güçlü bir şekilde tanıtmasının sağlanması ve ülkemiz turizm tanıtımının resmi platformu yapısına kavuşturulan www.GoTurkey.com üzerinden, illerimizin turizm potansiyelinin dünyaya aktarılması için kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır.

Bu çalışma kapsamında stratejinin ana hatlarını paylaşmak, il ve bölgelerdeki turizm tanıtımı kapsamında yapılmış ve yapılmasını planlanan faaliyetler konusunda bilgiler almak ve sinerji sağlayan bir tanıtım stratejisi üzerinden çalışmaları değerlendirmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi.

Vali Aydın Baruş ise yapmış olduğu konuşmasında; “İller ve destinasyonlar tanıtım çalışması kapsamında Malatya’mızın da bütün değerlerinin layıkıyla dünyaya tanıtılması, turizmin canlandırılması bakımından güzel gelişmelerin yaşanacağını temenni ediyorum. Bu güzel gelişmelerin sizlerin desteğiyle ivme kazanacağına inanıyorum.

Her il sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek hem ekonomisini geliştirmek, insanlarına istihdam sağlamak hem de yöresini, kültürünü dünyada tanıtmak amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyor. Ancak bu çalışmaların belli bir koordinasyon içerisinde gerçekleştirilmemesi, her ilin kendi çabalarıyla sınırlı kalması umulan etkiyi sağlamıyor. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın tüm illerde gerçekleştireceği bu çalışmanın hem iller, hem bölgesel hem de genel olarak Türkiye anlamında dünya turizmine değerlerimizin kazandırılması noktasında büyük katkılar getireceğini düşünüyorum.

Malatya binlerce yıllık kültür ve medeniyet tarihi ile sahip olduğu kaynaklarla hem turizm bakımından hem kültür bakımından eşsiz değerlere sahip. Malatya’da turizmin hareketlenmesi, insanlarımızda turizme karşı yeni bir heves uyanması ve bunun sonucunda da Malatya ekonomisine katma değer sağlaması, insanlarımızın iş bulması açısından da bu toplantının önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Malatya ekonomisinin tarım ve sanayi üzerine kurulu olduğunu söyleyen Vali Baruş, Toprak Mahsulleri Ofisinin bu yıl kayısıyı desteklenen mahsuller arasına almasının sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Sanayi Bakanlığınca Malatya’nın Cazibe Merkezleri arasına alındığını da söyleyen Vali Baruş, böylece organize sanayilerimiz önemli bir ivme kazandı dedi.

Sözlerine devam eden Vali Aydın Baruş; “Tarım, sanayi ve hizmetler sektörünü dengeli bir şekilde devam ettiren iller ekonomik olarak daha da gelişir. Hizmet sektörü denince ilk olarak akla ‘Turizm’ gelir. Çünkü hizmet sektöründe en fazla istihdamı turizm sağlar. Turizm, “Bacasız Sanayi” olarak adlandırılır. Turizm ile illerin hem üretim hem de ticaret kapasiteleri artar.

Turizm aynı zamanda yerel, ulusal ve global kültürlerin kaynaşmasını sağlar. Bir anlamda dünyaya açılma kapısı olarak görülebilir. Bir bölgeye dünyanın değişik coğrafyalarından insanlar geldiği zaman çok değişik kültürler ile karşılaşıyoruz. Böylece o bölgenin insanlarının vizyonları gelişiyor ve dünyaya daha geniş açıdan bakma olanağı sağlıyor.

Malatya’da şu an 40 adet otel mevcut. Bunlardan 16’sı turizm işletme belgeli, 24’ü ise belediye belgeli. Toplam 4125 yatak kapasiteli bu otellerimiz. Bu sayılar Malatya için çok az.

2019 yılı yerli turist sayısı 297467 iken yabancı turist sayısı sadece 7770. Dolayısıyla toplamda 305000 olan turist sayısını önümüzdeki yıllarda arttırarak ilimiz ekonomisinin gelişmesi ve istihdamımızın olumlu yönde arttırılması anlamında çok büyük değer taşıyor.

İlimiz çok sayıda kültürel ve doğal güzellik barındırıyor. 714 adet tescilli taşınmaz kültür varlığı, 4 adet de Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı müzemiz var. Belediyelerimizin de müzelerimiz ile ilgili yürütmüş olduğu pek çok proje var. Aslantepe gibi Dünya Kültür Mirasına kaynaklık edecek çok önemli bir değere sahibiz. Şu an da Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesine alınma süreci devam ediyor. Diğer taraftan hanlar, camiler, Somuncu Baba Külliyesi gibi yoğun ziyaret edilen manevi huzur buldukları bir uğrak noktası, Sultansuyu Harası, Gürpınar Şelalesi, kanyonlarımız,  vadilerimiz, Tohma ve Girmana Vadisi, Levent Vadisi gibi tarihi ve doğal güzelliklerimiz, Nemrut Dağı Milli Parkı gibi önemli bir destinasyon olan dünyaca tanınan bir kültür yolu üzerinde bulunmamız, Arapgir gibi tarihi mimari ve yapıların yoğun olarak bulunduğu, Türklerin Anadolu’ya yerleşmeleri sırasında önemli bir uğrak yolu olduğunu gösteren yapıları ile önemli bir ilçeye sahibiz. Sahip olduğumuz bu değerler ile önemli bir turizm potansiyeline kaynaklık ettiğimizi gösterir” dedi.

İlimizde turizmin geliştirilmesi noktasında pek çok kurumun faal olarak çalıştığını söyleyen Vali Baruş, Fırat Kalkınma Ajansının bölgesel olarak turizmin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yaptığını söyledi. Yukarı Fırat Havzası olarak bölgesel tanıtımın önemli olduğunu, kişilere sadece belli bir il değil de bölgesel olarak tanıtma çabasında olduklarını söyledi. Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl başta olmak üzere çevre illeri de kapsayacak projeler üretip, yapılan diğer projelerinde desteklendiğini söyleyen Vali Baruş, “ Fırat Kalkınma Ajansımız bu destinasyon kapsamında bu yıl projeleri destekleme kararı aldı. Levent Vadisi’nin Geliştirilmesi Projesi, Horata’nın Turizme Kazandırılması Projesi ve Yeşilyurt Belediyesi tarafından gençlerin spor aktiviteleri gerçekleştirebileceği Mahalleler Parkı Projesine destek verme kararı aldık. Böylece Malatya hem değerlerini tanıtma hem de farklı aktivitelere imkan sağlama bakımından önemli bir potansiyele sahip olacak. Diğer taraftan İnönü Üniversitesi tarafından bu yıl bitirilen “Rota Malatya” çalışmasının da Malatya’daki destinasyonların tanıtımı ve altyapılarının, uğrak noktalarının belirtilmesi ayrıca aplikasyon ortamında ziyaretçilere sunulması da büyük önem taşıyor ” diyerek sözlerini tamamladı.

Vali Aydın Baruş ve ilçe belediye başkanları, büyükşehir belediye temsilcileri, otel temsilcileri ve seyahat acentesi temsilcilerinin katıldığı toplantı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen’in sunumları ile devam etti. Son olarak ilimiz turizminin daha iyi noktalara ulaşması için neler yapılması konusunda soru-cevap etkinliği ile görüş alış verişinde bulunuldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ