19.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Ufka Yolculuk Meal Yarışması Kayıtları Başladı

Ufka Yolculuk Meal Yarışması Kayıtları Başladı

Merkezi İstanbul’da bulunan Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından düzenlenen "5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması" başvuruları Malatya’da da başladı. 
Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından uluslararası çapta düzenlenen ve Malatya organizasyonu Öncü Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından gerçekleştirilen "5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması" Malatya Sorumlusu Hulusi Arıkan, yaptığı basın açıklaması ile kayıtların başladığını duyurdu.
Ufka Yolculuk Malatya Temsilcisi Hulisi Arıkan, yarışmayı merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan'ın kendilerine çizdiği ufuk doğrultusunda 4 yıldır düzenlediklerini belirterek, şunları kaydetti:  “Ufka Yolculuk Yarışmamıza her geçen yıl artan ilgiyi gördükçe mutlu oluyor, daha da fazla gayret sarf etmemiz gerektiği konusunda motive oluyoruz. Bu yıl da yarışmamızın konusunu ve tarihini ilan edene kadar geçen sürede gönüllülerimiz vasıtasıyla tarafımıza ulaşan bilgiler, gelen elektronik postalar, sosyal medyada yapılan değerlendirmeler doğrultusunda ağırlıklı Türkiye olmak üzere dünya genelinde toplamda bir milyon başvuru beklentisi içerisindeyiz.”
Yarışmanın her yıl belirlenen konuları itibariyle kaybedeni olmayan bir yarışma olduğunu ifade eden Arıkan, "Amacımız yüce dinimiz İslam'ın ilim adamlarımız tarafından kaydolmuş bilgilerini insanlarımıza anlatmak, hadis, meal gibi konularda hem bilgilenirken hem de ahirette alacakları mükafatın yanı sıra, bu dünya da onları mutlu edecek ödüller kazanmalarını sağlamaktır. Bu amaçla bu yıl yarışmamızın konusunu Kur'an-ı Kerim mealleri olarak belirledik. Yarışmacılarımıza Allah’ın ayetlerden soracağız." ifadelerine yer verdi.

Arıkan, yarışmada daha önce verdikleri Umre ödülünün yanı sıra, bu yıl "Dosta Yolculuk" ödülünü de eklediklerini vurgu yaparak, "Bu ödül, katılımcılarımız tarafından, internet sitemizde yapılacak bir ankete göre belirlenecek ve anket sonucuna göre derece alanlarımız,  Tunus,  Malezya,  Fas, Ürdün,  Birleşik Arap Emirlikleri ve Endonezya gibi ülkelerden birine gitmeyi de tercih edebileceklerdir. İnsanlarımız Umre'ye gitmeyi mi, kardeş coğrafyalarımıza gitmeyi mi tercih edecek açıkçası biz de bunu görmüş olacağız."

"Kur'an-ı Kerim'in mesajlarını hatırlatma gayretindeyiz"

Türkiye'nin 81 ilindeki gönüllülerin organizasyonuyla, bol ödüllü düzenlenen yarışmanın başvurularının 1 Kasım’da başladığı bilgisini veren Arıkan, şunları söyledi:  "Yarışmamızın başta güzel Türkiyemizin sıkıntılarla boğuştuğu, Müslüman coğrafyalarda terör ve  zulmün kol gezdiği, insanoğlunun kendisini yaratanı maalesef hatırlamaktan uzak olduğu şu günlerde, mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'deki barış, kardeşlik, yardımseverlik, yetimi, mazlumu gözetme gibi mesajlarını hatırlatmaya, ülkemizin ve dünyamızın sağduyuyla sarılmasına, özellikle ülkemizde ve Müslüman coğrafyalarda gerçek bağımsızlık ve özgürlüğün yayılması noktasında bir bilinç oluşturmasında vesile olmasını diliyoruz."

Yarışmanın 8 kategoride, 7'den 77'ye her yaş grubuna açık olduğunu ifade eden Arıkan, ilk günden 6 bin 176 başvurunun yapıldığını ve Malatya merkez ve tüm ilçelerimizden herkesin başvuru yapabileceğini, cezaevindeki mahkumların da yarışabileceğini söyledi.

Detaylarının "www.ufkayolculuk.com" internet sitesinden incelenebileceği yarışma başvuruları 19 Şubat 2017'de sona erecek.

İşte Yarışma Detayları…
İlk yılında Ömer Nasuhi Bilmen'in "Büyük İslam İlmihali", ikinci yılında "Kur-an-ı Kerim Meali", üçüncü yılında "Kur'an-ı Kerim'e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi", dördüncü yılında "Hadis" konusuyla düzenlenen yarışmada, ilk dört yılında, dünyanın 65 ülkesinden,  Türkiye'nin  tüm illerinden ve cezaevlerinden toplamda 880 bin kişi katıldı. 
Yarışmanın A, B, C, D, E, F ve G kategorilerinin sınavları 26 Mart 2017'de, H kategorisi sınavı ise 2 Nisan 2017'de gerçekleşecek.

Yarışmanın A, B, C, D, E, F kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre seyahati + 2 bin 500 lira veya 2 dosta yolculuk + 2 bin 500 lira ya da, 9 bin lira, ikinciler 2 Umre seyahati + bin 500 lira veya 2 dosta yolculuk + bin 500 lira veya 8 bin lira, üçüncüler 2 Umre seyahati + 500 lira veya 2 dosta yolculuk + 500 lira ya da 7 bin lira para ödüllerinden birini seçebilecekler. G, H kategorilerinde yarışanlar arasında birinci, ikinci ve üçüncü gelenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak.

Sınavda 60 puan ve üstü alanlar arasından yapılacak çekilişle 10 kişiye daha Umre seyahati ya da dosta yolculuk hediye edilecek.
Ayrıca, yarışmanın Malatya ayağında dereceye girenler yarışmayı organize eden Öncü Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından da ödüllendirilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ