fbpx
05.03.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Vali Baruş, Şehit Aileleri, Gaziler ve Gazi Aileleri Onuruna Yemek Verdi

Vali Baruş, Şehit Aileleri, Gaziler ve Gazi Aileleri Onuruna Yemek Verdi

Vali Aydın Baruş, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile bir otelde, onurlarına verdiği yemekte şehit ailelerimiz ve gazilerimiz ile bir araya geldi.

Vali Aydın Baruş ve eşi Nagihan Baruş, 2’nci Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hançeri Sayat ve eşi Didem Sayat, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınlarının yanı sıra protokol üyeleri, askeri ve sivil erkânın da yer aldığı yemek programında Vali Aydın Baruş Şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınlarına hitaben yaptığı konuşmasında,” Aziz şehitlerimizin saygıdeğer aileleri, saygıdeğer gazilerimiz ve değerli aileleri Çanakkale Zaferi’nin 104 yıldönümünü idrak ettiğimiz ve şehitlerimizi andığımız bugün de bizlerin davetini kırmayarak buraya teşrif ettiğiniz için, aynı sofrada sizlerle birlikte bulunma imkânını verdiğiniz için sizlere minnettarız, çok teşekkür ediyorum. Hepimizin evlatlarının uğruna can verdiği, kanlarını döktüğü bu aziz vatan üzerinde yaşayan bu millet yaklaşık 1000 yıldır Anadolu topraklarında sımsıkı tutulmasını işte bu evlatlarımızın sahip olduğu anlayışa, şehadet ruhuna borçlu. Alparslan atamız 1071’de Malazgirt Zaferini kazandığında savaşa çıkarken üzerine beyaz kefeni giyerek çıkmıştı. Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’un fethine başlarken Allah’ın adını anarak besmele ile başlamıştır ve şehit olma azmi ile bu yola çıkmıştı. Çanakkale Savaşı’nda, Conk Bayırında Gazi Mustafa Kemal ‘Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum’ dediğinde öleceğini bile bile mermilerin önüne atılan o askerlerimiz, atalarımız işte bu şahadet ruhuna sahip oldukları için bu fedakârlığı gösterdiler. Kurtuluş Savaşı’ndan bugüne de bizi Anadolu’dan çıkartmak isteyen bizi bölmek isteyen hainlere karşı, terör saldırılarına karşı askerimiz, polisimiz, jandarmamız işte bu ruhla mücadele ediyorlar.

Bugün Suriye’de, Azez’de, Cerablus’ta, Afrin’de oradaki insanlara kol kanat germek, mazlumları korumak için oraya giden askerimiz, teröristlerin saldırılarından ülkemizi korumak için oraya giderim askerimizde de aynı ruhu görüyoruz. Bu millet ölüme gülercesine giden bir millet. Yeter ki vatan ve millet söz konusu olsun. Siz değerli  ailelerimiz böyle evlatlar yetiştirmenin, siz değerli gazilerimiz de bu kahramanlığı sergilemenin onur ve gururunu yaşıyorsunuz, bunu çok iyi biliyoruz. Bizler de sizler gibi ailelere sahip olmaktan, sizin evlatlarınız gibi değerli kahramanlara sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Değerli ailelerimiz siz her zaman başımızın tacısınız. Sizleri üzen devleti üzer. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları her zaman bu yöndedir. Şehit Ailelerimiz üzüldüğü zaman bu milletin üzülmesi lazım. Gazilerimize bir kötü, kem laf edildiği zaman bu devletin üzülmesi lazım. Sizlerin gözyaşı bizim gönüllerimizi dağlıyor. Her zaman sizlerle birlikteyiz. İnşallah önümüzdeki zaman süresinde de sizlerle ailecek tanışmak, sohbet etmek imkânına, şerefine nail oluruz. Ben bu davete icap ederek buraya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Biz onları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimizi, kahramanlarımızı da şükran’la yad ediyoruz. Rabb’im memleketimize zeval vermesin, şehitlerimize rahmet eylesin, ruhlarını şad eylesin. Evlatlarımızı da aynı şuurla yetiştirmeyi bize de nasip etsin” dedi.

İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından okunan duanın ardından program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ