fbpx
18.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Vali Toprak, Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı

Vali Toprak, Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı

Fırat Kalkınma Ajansının 'nın Kasım ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Elazığ Valisi ve FKA Dönem Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında FKA Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Mustafa Toprak, Bingöl Valisi Yavuz Selim Koşger, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve illerin Ticaret Odası Başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Vali Zorluoğlu, “Fırat Kalkınma Ajansı'nın Kasım ayı Yönetim Kurulu Toplantısı için değerli Yönetim Kurulu
Üyelerimizle Malatya'da bir aradayız.

Bugünkü toplantımızda,' temel olarak 2016 Yılında Ajansımıza sunulan projelerin değerlendirme süreçleri ele alınacaktır. Yaşam Kalitesi-Sanayi Altyapıları başlığı altında 7 milyon TL.-  kaynak için başvurusu alınan projelerin değerlendirme sürecinde sona gelinmiştir.

Programın bütçesinde, Ajansımızın bütçe olanakları dikkate alınarak bir miktar artış sağlanmış olup, esasen değerlendirme süreci de büyük ölçüde bu sebeple gecikmiştir. Bugünkü toplantımızda bu süreci sonlandırmayı hedefliyoruz.

Ayrıca doğrudan faaliyet desteği başlığı altında sunulan projeler de toplantımızda değerlendirilecek olup, Ajansın idari süreçlerine ilişkin 6 ayık faaliyet raporu, 2017 yılı planlaması gibi çeşitli konular da ele alınacaktır.

Fırat Kalkınma Ajansı, kurulduğu günden bu yana bölge illerinde yürütülen 534 projeye 80,8 milyon TL kaynak sağlamıştır. Bu kapsamda Bingöl'de 108 projeye 23,4 milyon TL, Elazığ'da 143 projeye 22,7 milyon TL, Malatya'da 207 projeye 24,4 milyon TL, Tunceli'de 76 projeye 10,3 milyon TL hibe kaynak aktarılmıştır. Ajans hibe destek programlarının yanı sıra bölge illerimizde, ulusal veya AB kaynaklı projelere yönelik geliştirme, işbirliği-koordinasyon, yatırım destek ve rehberlik, sektörel araştırma gibi pek çok konuda hizmet vermektedir.

Sn. Başbakanımızın Eylül ayı başında Diyarbakır'da açıkladığı Cazibe Merkezleri Programı hazırlıklarında da son aşamaya gelinmiş olup, önümüzdeki haftalarda uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir. Malumunuz olduğu üzere bu programda bölge illerimiz ve Adıyaman, Malatya-Elazığ cazibe merkezi kapsamında değerlendirilmiş olup, yatırımcılara bedelsiz arazi tahsisi, anahtar teslim fabrika, faizsiz / düşük faizli yatırım ve işletme kredisi gibi teşvikler öngörülmektedir.

Ajansımız da bu süreçlerde etkin rol alarak ilgili kurum ve kuruluşlarla yatırımcılara destek olacaktır.

Toplantımızın ve kararlarımızın bölge illeri için hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Üç sate yakın süren toplantıda gündemdeki konular görüşülerek karara bağlandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ