fbpx
23.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

VALİ TOPRAK, yamadağı kayak merkezi aynı zamanda yayla turizmi’nede hizmet etmeli

VALİ TOPRAK, yamadağı kayak merkezi aynı zamanda yayla turizmi’nede hizmet etmeli

Vali Toprak, Hekimhan ilçesi ziyaretinde özellikle hem İldeki kayak sporlarının gelişmesini hem de kış turizmini hareketlendirmesi amacıyla yapılan ve henüz açılamayan Yama Dağı Kayak Merkezinde incelemelerde bulundu.

2011 yılında temeli atılan ve bu güne kadar geçen süre içerisinde halen faaliyete geçmeyen Yama Dağı Kayak Merkezi’ nin neden faaliyete geçmediğini ve ne gibi eksikliklerinin olduğunu tespit etmek amacıyla yerinde görmek isteyen Vali Toprak hafta sonunda burada incelemelerde bulundu.

Beraberinde Hekimhan İlçe Kaymakamı Tunahan Efendioğlu, Yazıhan İlçe Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, Hekimhan İlçe Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, Yazıhan İlçe Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri yer aldı.

Vali Toprak, beraberindekiler ile birlikte gittiği merkezde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay ve Yüklenici Firma yetkilileri tarafından karşılandı.

70 yataklı otel binasında ve çevresi ile 1 250 metre uzunluğundaki teleski tesisinde incelemelerde bulunarak gözlemlediği eksikleri dile getiren Vali Toprak öncelikle ulaşımın büyük bir sorun olduğunu, yolun genişletilerek uygun sathi kaplamasının yapılmasını ya da ulaşımın sağlanması açısından daha uygun bir güzergâhın tespit edilmesinin öncelikli olduğunu belirtti.

Ayrıca teleski hattı altında kalan taş ve kaya parçalarının hat dışına alınmasının, çevre düzenlemesinin yapılmasının, yetersiz olarak gördüğü yakıt ve su deposunun kapasitesinin artırılmasının gerektiğinin, büyük bir tehlike arz eden elektrik trafosu, yakıt ve su depolarının çok küçük ve sıkışık bir alanda yan yana bulunmasının çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Binanın ısı yalıtımın yaz aylarının sonu sonbaharın başı olmasına rağmen çok çok yetersiz ve günümüz standartlarına uygun olmadığını gördüğünü belirterek yeniden yalıtım yapılması gerektiğini, kapı, pencere vb. doğramaların buranın hava şartlarına hiç uygun olmadığını, yalıtım vb. sorunları çok yerde tespit ettiğini dile getirdi.

Yakıt ve Su depolarının küçük olması nedeni ile yetersiz olduğunu, Mutfak malzemelerinin başka tesislerden kullanılmış olmamasına rağmen getirildiğini ve burada da kullanılmayacak halde olduklarını gördüğünü belirten Vali Toprak, en büyük sorunun ulaşım olduğunu dile getirirken bununda çözümü için daha önceden istişarelerde bulunduğu Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İlçe kaymakamları ve belediye başkanları ile birlikte bu gün buraya geldiğini ifade etti.

Burada hep birlikte tüm ilgililerle yeniden konuyu ele aldıklarını, Kültür ve Turizm Bakanlığından gelen kaynakla Büyükşehir Belediyesince Köylü Mahallesinden gelen mevcut yolun Karslılar Mahallesine kadar önümüzdeki yıl sıcak asfalt kaplama çalışmasının yapılacağını, Sn Bakanımızın girişimleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca gönderilecek ilave ödeneğin Başkınık Mahallesi ve Çimenlik Mahallesinden gelen yolda da genişletme ve asfalt çalışmalarının gerçekleştirileceğini, yolun rampa eğimi ve viraj açısından alternatif olarak ele alınan Başkınık Mahallesi ve Çimenlik Mahallesinden gelen yolun Güney'de olması ve daha az kar tutması nedeniyle daha uygun olacağının ortak kanaatine vardıklarını söyleyen Vali Toprak, vatandaşların böylelikle istedikleri güzergahı kullanabileceklerini dile getirdi.

Vali Toprak, ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığınca Turizm Master Planı çerçevesinde turizm gelişim bölgesi planlarının yapımı için YİKOB tarafından plan yapımı için ihaleye çıkıldığını, kayak merkezi alanı ve yayla alanlarını gördükten sonra ilave yaylaları ve alanlarıda kapsayan kısımların turizm gelişim alanlarına eklenmesi ve sınırlarının genişletilmesi için Bakanlar Kurulu Kararı çıkması için konunun takipçisi olacaklarını ve yetişir ise mevcut plan çalışmalarına ilave yapacaklarını, bu nedenle gerek ilimize tahsis edilen mekanik sistemler ödeneğinin yol çalışmalarında kullanılması amacıyla olur alınması ve ilave gelişim alanlarının Kültür ve Turizm Bakanlığına teklifi için çalışmaların yerine getirilmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürü Özbay’a talimat verdi.

Vali Toprak, son olarak kış aylarında kullanılması amacıyla inşa edilen bu tesisin yaz aylarında atıl durumda kalmaması ve aynı zamanda Yayla Turizmi’ ne hizmet vermesi ve Gençlik Kampı olarak da kullanılması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

yamadagi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Recep dedi ki:

    Yozgat merkezden ben Recep. Selam bu web sitesi valla ilgi uyandırıcı, linkedinde paylaştım 10-10-2016 06:01:37

BİR YORUM YAZ