fbpx
05.03.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Vali toprak,‘Okuyan Şehir Malatya’dan Hediyem Kur’an Olsun’ kampanyasını başlattı

Vali toprak,‘Okuyan Şehir Malatya’dan Hediyem Kur’an Olsun’ kampanyasını başlattı

Vali Mustafa Toprak, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Türkiye genelinde başlatılan ‘Hediyem Kur'an Olsun’ Kampanyası dahilinde ilimizde oluşturulan ‘Okuyan Şehir Malatya'dan Hediyem Kur'an Olsun’ Kampanyasını İl Müftülüğünde düzenlenen basın ve tanıtım toplantısı sonrası başlattı.

Battalgazi İlçe Kaymakamı Vedat Yılmaz’ın ve Müftü Yardımcıları ile personelinin de hazır bulunduğu toplantıda İl Müftüsü Ümit Çimen yaptığı açıklama ile “Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın ortaklaşa olarak düzenlemiş olduğu ‘Hediyem Kur'an olsun’ projesinin tanıtımı için bir aradayız. İnşallah okuyan ve okumayı seven şehir Malatya'dan ‘Hediyem Kur'an Olsun’ kampanyasını Saygıdeğer Valimizin katılımı ve himayelerinde Malatya'da başlatacağız. Bu uzun zamandır, Diyanet İşleri Başkanlığımızca, Müftülüklerimizce, Türkiye Diyanet Vakfınca yurtiçinde ve yurtdışında, ülkemizin dışındaki gönül coğrafyamızda Kur’an-ı Kerim, Kur’an-ı Kerim Meali ve dini kitaplar talep edilmektedir. 

Bunu çözmek için Türkiye Diyanet Vakfı 50 yıllık süreç içerisinde milletimizin değerlerine, tarihimize, kültür ve medeniyetimize hizmet etmiş, tarihimizin yüz akı olmuş bir vakfımızdır. Bu 50 yıllık süreç içerisinde milletimizin değerlerine halel getirmemiş bir vakfımızdır. Bu anlamda da yurt dışındaki Kur’an-ı Kerim taleplerine, yurtiçindeki taleplere karşılık vermek üzere “Hediyem Kur'an olsun” projesi hazırladı. 10 dilde mealler hazırlandı. Kur’an-ı Kerim ulaşmayan bulunmayan hiçbir yer kalmasın duygu ve düşüncesi ile bu proje yürütülmektedir. 

Şimdiye kadar 40 ülkeye Kur’an-ı Kerim ulaştırıldı. Kur’an-ı Kerim meali ulaştırıldı. Bununla birlikte yurt içinde de özellikle de Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda kalan öğrencilerle, İmam Hatip Liseleri'ne, İlahiyat Fakültelerine, cezaevlerine, hastanelere, ilimiz ve çevremizdeki kütüphanelere varıncaya kadar Kur’an-ı Kerim ulaştırma gayreti içerisinde olduk.

Bizim en önemli değerimiz Yüce dinimiz İslam’dır.  İslam'ın da değer verdiği en önemli kaynağı yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Peygamber efendimizde sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğrenen ve öğretendir buyuruyor. Bu anlamda inşallah bu projeye Malatya’nın desteğini ülkemizde göstermek için bugün buradayız. Sayın Valimizin de desteğiyle Malatya’mızda daha önce düzenlenen ‘Halep'te İnsanlık Ölmesin’ kampanyasına verdiği destekler gibi bu faaliyetlere de destek vereceğini düşünüyorum. Himayelerinden ve desteklerinden dolayı Sayın Valimize şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

Vali Toprak’da “Bugün ‘Okuyan Şehir Malatya'da Hediyem Kur'an Olsun’ kampanyasını, geçmişten bugüne kadar çok ciddi manada okumaya önem veren, okuma üzerine kampanyalar yürüten, okumanın önemi ve gereğini ciddi manada hisseden bir şehir olması hasebiyle, bu kampanyanın daha önce başlamış olmasına rağmen bizde bir aşamasını Malatya'dan seslendirelim diye düşündük.

Gündeme getirdiği için, bizi de bu projenin, kampanyanın bir parçası yaptığı için İl Müftümüze çok teşekkür ediyorum.

Hakikaten yüce kitabımızın herkese ulaşması ve herkes tarafından anlaşılması ve okunması gerekiyor. Bu anlamda Kur’an-ı Kerim'in bir kampanya ile birlikte dünyada her bir noktaya ulaşması, her bir eve girmesi ya da ülkemizde İhtiyaç olan her bir noktaya ulaştırılması için Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Diyanet Vakfımızın düzenlemiş olduğu bu kampanya aracılığıyla, Malatya'dan da bu katkılarla kampanya daha iyi bir noktaya gelecek. Bu katkılarla her bir noktaya Kur’an-ı Kerim ulaşsın istiyoruz.

Kur’an-ı Kerim'in bildiğiniz gibi bir bedeli yok. Hediye olarak takdim ediliyor. Bir değerle eşit bir halde anlamlandırılmıyor. Dolayısıyla Yüce kitabımızın bu noktada dünyada her bir noktaya ulaşması için üzerimize düşen görevler var. Biz de bu görevi bu kampanyanın bir parçası olarak, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Diyanet Vakfımızın bu kampanyasına Malatya'dan da dokunarak, katkı sağlayarak bu yüce görevi yapmış olacağız.

Kur’an-ı Kerim, yüce kitabımız, önemli emirleri, buyrukları, içerikleri üzerinde barındırıyor. Dolayısıyla bizim inancımızın temel direği olan Kur’an-ı Kerim'i anlamamız, anlatmamız, anlaşılması ve okunması içinde tüm dünya üzerinde ihtiyacı olan alanlara da onu anlayabilecekleri dilde de tercümesini yaparak hem orijinal Arapçasıyla hem de ulaşacağı yerlere ulaştırılması gerekiyor.

Bugüne kadar 40'a yakın ülkeye bu kampanya çerçevesinde Kur’an-ı Kerim ulaştırmış oldu. Bundan böyle de 10 farklı dilde tercümesinin yapıldığı ve basımının gerçekleştirilmekte olduğunu da biliyoruz.

Bu kampanyanın hayırlara vesile olmasını yüce dinimizin temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim'in anlaşılması, anlatılması, okunması ve dünyadaki her bir noktaya ulaşması noktasında hayırlara vesile olmasını diliyorum. Biz de burada sembolik bir bağışımızı da gerçekleştirmiş olacağız. Diyoruz ki dünyada huzur olsun, güzellik olsun, ülkeler arasında kardeşlik olsun. Bu anlamda her şeyde yerli yerinde güzel olsun diye ifade ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ