13.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Yukarı Saz Cemevi Açıldı

Yukarı Saz Cemevi Açıldı

AĞBABA; “KARDEŞLİK TOHUMLARINA SAZ CEMEVİ’NDEN SU VERİLECEK”
Hekimhan İlçesine bağlı Yukarı Saz Mahallesi’nde vatandaşların katkılarıyla yapılan cemevinin açılışı gerçekleştirildi.Açılışta konuşan Ağbaba, “Zalime karşı mazlumun yanında, ezene karşı ezilenin yanında yer aldık.Pir Sultan geleneğinden gelen insanlar ne yapıyorsa onu yapmaya çalıştık.”dedi.
Hekimhan İlçesine bağlı Yukarı Saz Mahallesi’nde,  mahalle sakinleri tarafından yaptırılan cemevinin açılışı yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.Saz köylülerinin, Ankara ve İstanbul’daki Saz Derneklerin katkılarıyla yapılan Cemevi açılışında konuşan , Cemevi yaptırma komite başkanı Mehmet Ali Bal, Cemevinin başta Saz Köyleri olmak üzere Hekimhan’ın tamamına hizmet vereceğini belirtti.
MİLLİOĞULLARI; “BARIŞ İÇİN HERKESTEN DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERİYORSUNUZ”
Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları yaptığı konuşmada; “Yukarı  Saz’da açılışını yaptığımız Cemevinin  ilçemizde birliği, dirliği, demokrasi mücadelesi ve onurlu yaşam için göstermiş olduğu anlayışı ifade etme açısından önemli buluyorum. Barış kültürünün Türkiye coğrafyasında yaşayan halkların en temel ihtiyaçlarından birisi olduğunu biliyorum. Alevi-Bektaşi inancının bu kültürel yapılanma için çok özel, çok önemli ve çok değerli temelleri olduğunu da tanıyan ve gören birisi olarak ülkemizin geleceğindeki barışın teminatı olma gayreti içerisinde sizlerin herkesten daha fazla çaba sarf edeceğine yürekten inanıyorum. " dedi.
KİRAZ; “93 YILDIR CUMHURİYETİMİZE SAHİP ÇIKIYORSUNUZ”
CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise yaptığı konuşmada Cumhuriyet vurgusu yaparak; “Saz köyleri 93 yıldır Cumhuriyete, onun değerlerine, Atatürk’e sahip çıkıyor. Türkiye’nin aydınlanmasında çok önemli bir görev üstleniyor. Bu görevi yerine getiren başta kadınlarımız olmak üzere tüm Saz’a, Hekimhan’a şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.
AĞBABA; “CHP’Lİ 231 BELEDİYE,  CEMEVLERİNİ İBADETHANE OLARAK TANIDI”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Zalime karşı mazlumun yanında, ezene karşı ezilenin yanında yer aldık.Pir Sultan geleneğinden gelen insanlar ne yapıyorsa onu yapmaya çalıştık.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararına rağmen Cemevlerini yasal ibadethane olarak kabul etmeyen iktidara rağmen, CHP li 231 belediyede Cemevlerini meclis kararıyla ibadethane olarak kabul ettik. Cemevleri ibadethane midir değil midir tartışması var. Arapgir’in Onar Köyü’nde 900 yıllık bir cemevi var. Buradaki insanlar yüzyıllardır cemevlerinde ibadet ediyorlar. Siyasi iktidar kabul eder, etmez, ‘Cemevleri ibadethanedir’ diyorsanız, ibadethanedir. Bir kişi bile benim inanç merkezim burası diyorsa orada artık kimsenin laf söylemeye hakkı yoktur.” Şeklinde konuştu.
“CEMEVLERİNDEN NEDEN RAHATSIZLAR?”
Kalabalık kitleye “Cemevlerinde neden rahatsızlar? Cemevlerinde ne söylüyorsunuz?” diye soran CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba  “Cemevlerinde düşmanlık, ayrımcılık, kin, nefret girmez. Cemevlerinde dostluk, kardeşlik, kadın erkek eşitliği var. Ayrım yok, nefret yok. Hoşgörü, barış, kardeşlik var. Bundan rahatsızlar” dedi. 
“KARDEŞLİK TOHUMLARINA SAZ CEMEVİ’NDEN SU VERİLECEK”
Anadolu’da geçmişte yaşam sürmüş Hacı Bektaş- Veli’nin, Yunus Emre’nin, Ahmet Yesevi’nin, Pir Sultan’ın  kardeşliği, barışı aşıladıklarını ifade eden Ağbaba, “Yüz yıllar önce Hacı Bektaş-ı Veli bir elinde ceylan, bir elinde aslanı alarak barış hoşgörü mesajı vermiş, Pir Sultan, her türlü baskıya rağmen teslim olmamayı öğretmiş,Şeyh Bedrettin ‘yarın yanağından gayrı her yerde, her şeyde hep beraber’ diyerek dayanışmayı göstermiş. Bu topraklara bu tohumları ekenleri anıyoruz.Hoşgörü, barış, kardeşlik tohumlarına Saz Cemevinden su vereceksiniz.Sizlere kolay gelsin.” İfadelerini kullandı.
“BİZ AYRIMCILIĞI 1923 TE GERİDE BIRAKTIK”
“Cumhuriyet’in 93. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Yanı başımızdaki coğrafyaya bakınca Laik demokratik Cumhuriyetin değerini anlamamız gerekiyor.” Diyen Ağbaba, “Başkanlığın, tek adamlığın, diktatörlüğün olduğu bölgelere bakın. Savaş, kan, gözyaşı var. İnsanların mezhebinden, etnik kimliğinden dolayı katledilmesi var. 12-13 yaşındaki kız çocuklarının köle pazarlarında satılması var. Biz ayrımcılığı, nefreti, kini 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetle geride bıraktık. Bir daha  geçmişe dönemeyiz. Türkiye her şeye rağmen Suriye, Irak,Libya gibi değilse bunu laik demokratik Cumhuriyete borçluyuz. Bunu ,birileri iki ayyaş dese de,  bu toprakların yetiştirmiş olduğu en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.”şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından cemevinin yapımına katkı sunanlara plaket verilip, Yukarı Saz Cemevi’nin aşılışı gerçekleştirildi.Katılımcılara lokma ve aşure ikram edildi.

yukarisazcemevi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ