19.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Atatürk’ün Malatya’ya Gelişi Törenlerle Kutlandı

Atatürk’ün Malatya’ya Gelişi Törenlerle Kutlandı

ÇAKIR: ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ HEDEFLE MALATYA’YI GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Malatya’ya gelişinin 86. Yıldönümü törenlerle kutlandı. Yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı önünde de bir tören düzenlendi.

13 Şubat Pazartesi günü saat 10.30’da düzenlenen törene; Malatya Valisi Mustafa Toprak, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır başta olmak üzere, askeri erkan ve Malatya protokolü katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır Anıt Şeref defterini imzaladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır,  Anıt Şeref Defterine yazdığı yazıda;

“Aziz Atatürk,

İlimize teşriflerinizin 86’ncı yılında minnet ve şükranlarımızı sunmak üzere manevi huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz.

Ülkemizi kendi aralarında bölmek isteyen itilaf devletlerine karşı, binbir güçlük içerisinde göstermiş olduğunuz mücadele azim ve kararlılığınız bugün de bizler için örnek teşkil etmektedir.

Dün olduğu gibi bugün de ülkemiz üzerinde bir takım karanlık oyunlar sergilenmeye devam edilmektedir.

Bu global şer güçlerinin yerli işbirlikçileri olan FETO  terör örgütü aracılığı ile 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan hain darbe girişimi bunun somut, en son örneği olmuştur.

Bu girişim, Sayın Cumhurbaşkanımızın feraset ve kararlılığı ile saygıdeğer halkımızın onurlu/şanlı direnişi sayesinde önlenmiş, bugün bu teşebbüste bulunanlar yakalanarak bir bir yargı önüne çıkarılmış ve çıkarılmaya devam etmektedir.

Aziz milletimiz; ne bu hain girişimi yapanları, ne de buna karşı gösterilen şanlı direnişte bulunan şehit, gazi ve fedakar halkımızın yaptıklarını unutmayacak, unutturmayacaktır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak; bir taraftan bu şer güçlere karşı her daim uyanık olma şuurumuzu diri tutarken, diğer yandan 2023 vizyonu doğrultusunda şehrimizi daha modern ve daha yaşanılabilir bir hale getirmek amacıyla gece gündüz demeden yaptığımız ve yapacağımız çalışmaların gayreti içerisinde olduğumuzu belirtir, bütün hemşerilerim adına saygı ve şükranlarımı sunarım” dedi.

Halk Eğitim Merkezi’ndeki Tören

Anıt önünde düzenlenen törenin ardından Atatürk evi gezilerek, Halk Eğitim Merkezi salonunda da bir program düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır burada bir konuşma yaptı. Başkan Çakır yaptığı konuşmada;

“Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunu tamamladıktan sonra, ülkenin kalkınmasına ve imarına yönelik çalışmalara başlamış, bu amaçla yurt gezilerine ağırlık vermiştir.

Bu kapsamda, bazı vilayetleri ziyaret eden Atatürk; ilki 13 Şubat 1931’de ikincisi de 14 Kasım 1937’de olmak üzere iki defa ilimizi ziyaret ederek, gelişen ve büyüyen Malatya’ya verdiği önemi göstermiştir.

Bizler de bugün bu kutlu ziyaretin 86. Yıldönümünde bir araya gelmiş bulunuyoruz. 94 yıl sonra bugün Atatürk’ün kurarak bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, onun gösterdiği hedefler doğrultusunda dünya devletleri arasındaki müstesna yerini alırken, Malatya’mız da kabuğunu kırmış modern bir Büyükşehir olarak yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

O’nun Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında ifade ettiği, ‘Millete efendilik yoktur, hizmet vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur’ düsturunu ilke edinen yönetimimiz, halktan aldığı güç ve yekti ile Malatya’mızı gerek fiziki, gerekse sosyal ve kültürel alanda daha yaşanılabilir bir kent yapma adına yoğun bir gayretin içerisindedir.

Amacımız, 86 yıl önceki ziyaretinde yapmış olduğu, ‘Önemli ve Feyizli Şehir’ nitelemesine layık olmak üzere Malatya’mızı alt ve üst yapısı ile birlikte bütün kentsel sorunlarını asgari düzeye indirmiş bir bütün şehir konumuna getirmektir.

Konum olarak zor ve stratejik bir coğrafya üzerinde bulunan ülkemiz, tarih boyunca birçok dahili/harici savaş ve darbelere maruz kalmıştır. Lakin bunların hiç biri 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi kadar sinsi ve haince olmamıştır.

15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ’nün öncülüğünde yapılan bu darbe teşebbüsü, Sayın Cumhurbaşkanımızın feraset ve kararlılığı, aziz milletimizin onurlu direnişi ile önlenmiştir. Bu vesile ile gerek bu hain girişim ve gerekse sonrasında yaşanan olaylarda hayatlarını kaybeden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.

Aziz milletimiz, ne bu hain girişimi yapanları, ne de buna karşı gösterilen şanlı direnişte bulunan şehit, gazi ve fedakâr halkımızın yaptıklarını unutmayacak, unutturmayacaktır.

Bu vesile ile büyük önderin ilimize teşriflerinin yıl dönümünde; Büyükşehir statüsü ile taçlanmış olan Malatya’mızı ‘Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma’ hedefi doğrultusunda yarınlara hazırlamanın heyecanı ile O’nu bir kez daha saygı ve şükranla anıyorum ” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ