01.02.2023 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri
Malatya Siyaset

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bakan Kurum’un “Malatya’da tek bir afetzedeyi evsiz bırakmadık” sözlerini eleştirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bakan Kurum’un “Malatya’da tek bir afetzedeyi evsiz bırakmadık” sözlerini eleştirdi

AĞBABA; “YÜZLERCE KİŞİ HALEN DIŞARIDA,BAKAN ‘HAYAL’ SATIYOR”

BIRAKIN TÜM AFETZEDELERE EV TESLİMİNİ HENÜZ HAK SAHİPLİĞİ BİTİRİLMEYEN DEPREMZEDELER VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bakan Kurum’un “Malatya’da tek bir afetzedeyi evsiz bırakmadık” sözlerini eleştirerek “İlçeleri geçtik, şehir merkezindeki Saray Apartmanı’nda 30 depremzede 3 yıldır evlerinin yapılmasını bekliyor. Bakan hayal satıyor.” dedi.

Sosyal medya hesabından “Afeti yaşayan Malatya’mızda el birliğiyle zor günlerin üstesinden geldik.Yaraları sarmakla kalmadık, benzersiz bir dönüşümü başlattık. Yeni binalar inşa ettik, tek bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık.Söz verdik,sözümüzü tuttuk” ifadelerini kullanan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 24 Ocak Elazığ-Malatya merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra Malatya’da tek bir afetzedenin evsiz kalmadığını iddia etti.

AFAD “1 AY ÖNCE KONUT YAPIMI DEVAM EDİYOR” DEDİ.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “24 Ocak depreminin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen Malatya genelinde evleri yapılmayan/teslim edilmeyen/hak sahipliği işlemleri devam eden depremzedeler var. 30 Ekim 2022 tarihinde AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada Malatya’da 24 Ocak 2020 depremi sonrası 6 bin 31 konut inşa edildiği, 3 bin 918’i hak sahibi olan depremzedelere teslim edildiği,Bin 597 konutun teslim sürecinde olduğu, 516 konutun ise yapım sürecinin ise devam ettiği açıklanmıştı. Bu veriler, Bakanın ‘Malatya’da tek bir afetzedeyi evsiz bırakmadık’ cümlesinin doğru olmadığının göstergesidir.En az 2 bin ev teslim  bile edilmemişken, nasıl oluyor da tüm depremzedeler evlerine yerleştirilmiş oluyor?” ifadelerini kullandı.

SARAY APARTMANI SAKİNLERİ 3 YILDIR KİRADA

Ağbaba,  “Sayın Bakana sormak lazım madem Malatya’da tek bir depremzedeyi evsiz bırakmadınız,Malatya merkezinde Saray Mahallesinde bulunan 30 daireli Saray apartmanına 24 Ocak depreminin ardından ağır hasarlı raporu verilmiş,apartman tahliye edilmiş, hak sahibi olan depremzedelere 11 bin lira ödeme yapılmıştır.30 daireli Saray apartmanı sakinleri 3 yıldır kendilerine yeni evlerinin yapılmasını beklemektedir. 3 yıldır kirada oturmakta, devlet tarafından kira yardımı da almamaktadır. Saray Apartmanı sakinleri yıllardır mücadele ediyor, verilen sözlerin tutulmasını bekliyor” dedi.

HEKİMHAN VE KULUNCAK 7 YILDIR TOPLU KONUT BEKLİYOR!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, açıklamasının devamında; “2015 Yılı depreminden dolayı Hekimhan merkez ve yakın mahalleleri için yapılacak toplu konut için henüz kazma dahi vurulmadı. Hekimhan ve Kuluncak’taki depremzedeler toplam depremzede sayısının yüzde 30-40’ı civarında. Yani  hem Hekimhan hem Kuluncak’taki afetzedelerin, hak sahiplerinin neredeyse tamamı 7 yıldır halen açıkta. Bakan Kurum, “Söz verdik, sözümüzü tuttuk” diyor ama verilen sözler askıda kaldı. 2020 Elazığ depreminden dolayı bırakın tüm afetzedelere konut teslimini henüz hak sahipliği neticelendirilmeyen yüzlerce depremzede var.Malatyalılar ‘1 yılda evleriniz teslim’ diyip kendilerini yüzüstü bırakanları çok iyi biliyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: