20.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer :Adres şaşıran IPARD hibeleri için Meclis Araştırması açılmasını istedi 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer :Adres şaşıran IPARD hibeleri için Meclis Araştırması açılmasını istedi 

Gürer, adres şaşıran IPARD hibeleri için Meclis Araştırması açılmasını istedi 

Gürer: “IPARD destekleri nereye gitti?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde 42 ilde uygulanan, Sayıştay raporlarında ‘Amacına uygun bir şekilde uygulanmadığı’ ortaya çıkan Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Projesi’nin (IPARD), tüm yönleriyle ele alınması için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Gürer, “IPARD yardımları nereye gitti? Araştırılsın” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, amacı tarım kentlerinde kırsal kalkınmayı desteklemek olan ancak bir tarım kenti olmasına rağmen Niğde’de uygulanmayan IPARD Projesinin, TBMM’de mercek altına alınması için Meclis Araştırması Önergesi verdi.

Ömer Fethi Gürer, projenin 2008 yılından bu yana 42 ilde uygulandığını ancak aralarında Niğde’nin de bulunduğu 39 ilin proje kapsamındaki hibe desteklerinden yararlanamadığını belirtti.

Sayıştay denetim raporunda IPARD Programının ana hedef kitlesinin kırsal alanlarda yaşayanlar olmasına rağmen faydalanıcı olarak bu hedef kitlesine yeterince ulaşılamadığı değerlendirilmesinin yapıldığını ifade eden  Ömer Fethi Gürer, “IPARD Programı ile desteklenen yatırımların, istihdam sağlayarak kırsal alanların ekonomik kalkınmasına katkı sağlaması, kırsal alanlarda ekonomik faaliyet düzeyinin yükseltilmesi, kırsal nüfusun azaltılmasının tersine çevrilmesi gibi katkıları olsa da Programın faydalanıcı olarak kırsal alanlarda yaşayanlara çok fazla ulaşamadığı Sayıştay raporlarında yer alıyor. IPARD programı proje seçimi kriterlerinde, faydalanıcı bazda kırsal alanlarda yaşayanlara yönelik bir puanlama sisteminin mevcut  olmadığı saptanmış. Programa kırsal alanda yaşayanların faydalanıcı olarak daha çok katılımını sağlamak için sistem değişikliği yapılmalıdır. Proje seçim kriterlerinde kırsal alanda yaşayanlara puan verilerek daha avantajlı konuma getirilebilir. Örneğin kırsal alanda kurulu çiftçi kooperatiflerinin projelerine, sıralama kriterlerinde daha fazla puan verilmesi ile kırsal alanda yaşayanlar daha çok teşvik edilebilir. Bu arada genç çiftçi uygulamasının kırsal alanda yaşayanlar için getirilmiş bir destek olarak ele alınmadığı da raporda yer alıyor” ifadelerini kullandı.

GENÇ ÇİFTÇİ UYGULAMASI DA SORUNLU

Gürer, “Gıda; Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının genç çiftçi projesinde “genç çiftçi” kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren ve göstermek isteyen gerçek kişiler olarak tanımlanmıştır. Genç çiftçi olmanın şartlarından birisi, kırsal alanda ikamet etmektir. Hâlbuki TKDK uygulamalarında Bakanlığın getirmiş olduğu genç çiftçi tanımına uyulmamış, 40 yaşın altındaki her başvuru sahibi genç çiftçi olarak kabul edilmiştir. Görüleceği üzere genç çiftçi, mevzuatta kırsal alanda yaşayanlar için getirilmiş bir destek uygulaması olmakla birlikte IPARD desteklerinde ikamet şartı aranmaksızın 40 yaşın altındaki herkes için genel bir uygulama haline gelmiştir. IPARD desteklerinde genç çiftçi uygulamasının Bakanlık mevzuatına uygun olarak gerçekleştirilmesinin kırsal alanda yaşayanlar için avantaj sağlayacağı değerlendirilmesi Sayıştay raporunda yer almaktadır” dedi.

Gürer proje uygulamaları kapsamında Meclis araştırması açılması istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ