20.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, AKP Devletin Varlıklarını Vakıflara Taşıyor

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, AKP Devletin Varlıklarını Vakıflara Taşıyor

CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN:

“AKP, DEVLETİN VARLIKLARINI VAKIFLARA TAŞIYOR!”

“AKP; KIYMETLİ ARAZİ VE BİNALARI KAMUDAN ALIP, VAKIFLARA DEVREDİYOR”

“DEVLETİN EN KIYMETLİ ARAZİ VE BİNALARI VAKIFLARA DEVREDİLİYOR”

“İSTANBUL ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ ATATÜRK HAVALİMANININ BOŞ HANGARLARINA TAŞINIRKEN, ARAZİSİ İLE BİRLİKTE TÜM BİNALARININ VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DEVREDİLDİĞİ ORTAYA ÇIKTI. ORADAN DA ÖZEL VAKFA AKTARILACAK”

CHP’Lİ AYGUN:

“TAKSİM GEZİ PARKININ MÜLKİYETİ, SULTAN BEYAZIT HANI VAKFINA DEVREDİLMİŞTİ. DEVLETİN GIDA GÜVENLİĞİNİ YAPAN İSTANBUL ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ DE VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE DEVREDİLMİŞ. BELEDİYE BİNALARI VAKIFLARA DEVREDİLİYOR. DEVLETİN İÇİNİ BOŞALTIYORLAR! SİSTEMATİK BİR OPERASYON VAR!”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, devletin en kıymetli arsa ve arazileri ile tarihsel yapılarının ve kritik kurum ve binalarının Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, oradan da adını duymadığımız vakıflara devredildiğine işaret ederek, “Devletin varlıklarını, vakıflara taşıyarak, içini boşaltıyorlar. Sistemli bir operasyon, farklı bir plan var” dedi. Aygun,  gıda ithalat, ihracat kontrolü ve denetimi yapan ve kritik derecede önemli görevleri olan İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün apar topar Atatürk Havalimanı’nın boş hangarlarına taşınarak, trilyonluk ekipmanlarının riske atıldığını, bu konuda bir soru önergesi verdiğini vurgulayarak, “Gelen yanıtta, müdürlüğün Halkalı’daki 10 dekarlık arazisinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildiği açıklandı. Taksim Gezi Parkı Mülkiyeti de Sultan Beyazıt Hanı Vakfına devredilmişti. Planlı bir harekât ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

BAKAN’DAN GARİP YANIT!

Aygun, İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün Halkalı’daki 10 dekarlık arazisinin, İlim Yayma Vakfı’nın kurduğu İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne devredilmesine ilişkin soru önergesi verdiğini kaydetti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu özel vakfa ilişkin bilgiyi geçiştirerek genel geçer bir yanıt verdiğini kaydeden Aygun, şöyle devam etti:

“Bakan Pakdemirli yanıtında, ‘İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün faaliyetlerini yürüttüğü taşınmaz Hazine adına kayıtlı iken Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçmiştir. Taşınmazın Vakıflara devri ile Bakanlığımızın bir ilgisi bulunmamaktadır. Yeni hizmet binası yapılıncaya kadar İstanbul Atatürk Havalimanında hizmet verilecektir’ demiştir. İyi de hizmet binası tamamlanmadan, bu konuda hazırlık yapılmadan bu ne aceledir ki 10 dekarlık Hazine arazisini Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devrediyorsunuz?”

İSTANBUL ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜNÜN YENİ BİNASI NEREDE?

İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasının nerede olduğuna ilişkin tek bir bilgi verilmediğinin altını çizen Aygun, “Belli ki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçen arazi İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Vakfı’na devredilecek. Çok stratejik cihazların olduğu İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü, pandemi döneminde önemli bir denetim yapmakta ve karantina güvenliğini sağlamaktadır. Ancak halkın gıda güvenliği bile umurlarında değil!” diye tepki gösterdi.

Aygun, “İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü’nün kapatılması telafisi büyük sıkıntılar doğuracaktır. Zirai karantina meselesi, bir ulusal güvenlik sorunu değil midir? Tarımı, ekosistemi ve halk sağlığını tehdit edecek zararlı ve hastalıkların kontrolünün sağlanamaması, önemli bir konu değil midir?” yönündeki sorusuna Bakan Pakdemirli tarafından verilen yanıtı şöyle aktardı:

“Yeni hizmet binası yapılıncaya kadar İstanbul Atatürk Havalimanında hizmet verilecektir. Laboratuvar işlemleri için numuneler gecikmelere neden olmayacak şekilde laboratuvarı bulunan Antalya, İzmir ve Mersin Zirai Karantina Müdürlüklerinin yanı sıra Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İzmir Bornova Zirai Mücadele Enstitüsü Müdürlüğü ile Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüklerine de gönderilerek, ithalat/ihracat iş ve işlemlerde devamlılık sağlanmaktadır. Taşınma nedeniyle aksaklık yaşanması için çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.”

 “KRİTİK BİNA VE ARSALAR VAKIFLARA”

Pandemi döneminde yapılan bu devrin “devlet aklıyla” bağdaşmadığının altını çizen Aygun, burada daha farklı bir aklın tehlikeli hesapları olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Son dönemde belediyelerdeki bina ve arazilerin adını duymadığımız vakıflara devredildiğine işaret eden Aygun, kısa bir süre önce Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyetinin Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı’na devredildiğini anımsattı.

Aygun, şöyle devam etti:

“Sadece Gezi Parkı değil, Galata Kulesi, Selimiye Kışlası, Adile Sultan Sarayı, Pera Palas Otel, Vefa Lisesi, Şişli Etfal Hastanesi, Sait Halim Paşa Yalısı Vakıflar’a tescil edilmişti. Geçenlerde Esenler Belediyesi’ne ait 750 metrekarelik taşınmaz TÜRGEV’e devredildi. Bursa’da Mudanya Belediyesi mülkiyetinde bulunan Zabıta Müdürlüğü binası Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, oradan da Mazbut Bahram Vakfı’na devredildi. Zabıta binasını vakfa devretmek, kamu çıkarı ile bağdaşmaz Kağıt üzerinde olan, tanımadığımız vakıflara devirler yapılıyor. Sayıştay’ın denetim raporunda Samsun Büyükşehir tarafından Atakum’da öğrenci yurdu olarak kiralanan iki binanın daha sonra TÜGVA ve TÜRGEV’e devredildiği ve kira bedellerinin de belediye tarafından ödendiği tespit edilmişti. Sayıştay da bu usulsüzlükleri kayıt altına alıyor. Çorlu İlçe Halk Kütüphanesi de TÜGVA’ya tahsis edilmişti.  Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Devletin varlıklarını vakıflara taşıyorlar. Sistemli bir operasyon var.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ