22.06.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

CHP Yeşilyurt İlçe Başkanlığı ilk tur mahalle veya muhtar ziyaretlerini tamamladı

CHP Yeşilyurt İlçe Başkanlığı ilk tur mahalle veya muhtar ziyaretlerini tamamladı

Son On Muhtar ve Mahalle Ziyareti
CHP Yeşilyurt İlçe Teşkilatı olarak 07, 08 ve 11 Şubat 2017 günleri toplam on mahalle (Şeyhbayram, Yavuzselim, Suluköy, Kadiruşağı, Seyituşağı, Yalınkaya, İkizce, Kaynarca, Gedik ve Koşu) muhtarını ziyaret ettik. Muhtarlar ve vatandaşlarla sohbet ettik, mahallenin sorunlarını dinledik. 
Böylece Yeşilyurt Belediyesine bağlı 82 mahallenin ilk tur ziyaretlerini tamamlamış olduk. Bu ziyaretlerimizi haftada ortalama 7 ziyaret gerçekleştirerek tamamladık. 06 Ekim 2016 tarihinde başladığımız ilk tur ziyaretleri 11 Şubat 2017 tarihinde bitirmiş olduk. 03 Aralık 2016 ayı içerinde icra ettiğimiz panel hazırlıkları nedeniyle durdurduğumuz bir aylık ara hariç, ziyaretleri yaklaşık üç buçuk ayda tamamlamış olduk. 
Özellikle son ziyaretlerimizde tespit ettiğim en önemli sonuç, bazı muhtarların bizimle görülmekten son derece rahatsız oldukları ve bazıları ile görüşemediğimizdir. Bunun artmaya başlayan siyasi gerginlikten ve iktidarın mahalleye hizmet vermeme tehdidinden kaynaklandığını değerlendiriyoruz.   
 07, 08 ve 11 Şubat günleri ziyaret ettiğimiz mahallelerin bir numaralı sorunları şunlardır: 
Şeyhbayram Mahallesi: 
Mahalle yollarının yarım kalan kaldırımlarının yapılması, elektrik direklerinin tamamen kaldırılarak elektrik hatlarının toprak altına alınması ve imar adaletsizliği,
Yavuzselim Mahallesi:
 Sokakların ışıklandırılması,
     Yolların yeniden ele alınması ve asfaltlanması,
    Kanalizasyon sisteminin yetersiz oluşu, yanlış tasarlanmış olması nedeniyle yeniden elden geçirilme ihtiyacı, 
    İçme suyu yetersizliği, 
    1+1 dairelerde oturan kiracı vatandaşlardan kaynaklanan sorunlar, 
Suluköy Mahallesi: 
İçme ve sulama suyu,
Kadiruşağı Mahallesi:
İçme ve sulama suyu,
Seyituşağı Mahallesi:
Güvercin Pınarı’nda bulunan içme suyunun yaklaşık 400 metre yukarıdaki düz alana pompa aracılığıyla çıkarılması,
Yalınkaya Mahallesi:
İçme suyunun daha yeterli hale getirilmesi için artezyen ihtiyacı, 
İkizce Mahallesi:
Kanalizasyon ihtiyacı, taş ocaklarının kurallara uymalarının sağlanması, 
Kaynarca Mahallesi:
Malatya merkezi Kaynarca’ya bağlayan ve Baraja kadar inen 50 metre genişliğindeki yolun açılması,
Gedik Mahallesi:
İki adet çocuk parkı yapılması ve bir ortaokul açılması,
Koşu Mahallesi:
İçme suyu ve Suriyelilerin varlından kaynaklanan sorunlar. 
Muhtarların ve vatandaşların şikâyetlerine konu olan sorunlar ve düşünceler aşağıya mahalle mahalle çıkarılmıştır. 

1. Şeyhbayram Mahallesi muhtarı Yusuf Canberk (07 Şubat 2017):
 
– Nüfus, 26.000 civarındadır. 
– Yaklaşık 2,5 yıldır Yeşilyurt Belediyesinden hizmet alamadığımız için sorunlarımız birikti. Örneğin mahalle içerinde bulunan ağaçlar kurudu. Niçin kurudu, kuruyan ağaçlar için ne yapmak gerekir, bunlarla ilgilenen kimse yoktur.
– Yeşilyurt Belediyesi yalan makinesi gibi olmuş, adeta bir Yalan Fabrikası kurmuşlar, sürekli yalan üretiyorlar. Hizmet yoktur. Telefon ediyoruz. Döneceğiz diyorlar, ancak bir türlü dönmüyorlar. Oysa kendi şahsımız için bir şey istemiyoruz.
– AYKOM Müdüründen mahallemizin alt yapı tesisinin haritasının olmadığını öğrendim. Alt yapı tesislerinin haritası yoksa doğal olarak işler planlı ve programlı olmayacaktır. Zaten sonuçlar da onu göstermektedir. 
– Mahallemizde 5-6 adet park alanı bulunmaktadır. Park alanları esrar, tiner, uyuşturucu kullanma sahası olmuş durumda, mutlaka tedbir alınması gerekiyor.  
– Temizlik, kanalizasyon ve içme suyu sorunu yaşamıyoruz. 
– Bir numaralı sorunumuz, mahalle yollarının yarım kalan kaldırımlarının yapılması ve elektrik direklerinin kaldırılarak elektrik hatlarının toprak altına alınmasıdır.  
– Tedaş’ın 20 gün sonra burada çalışmaya başlayacağı bilgisine sahibiz. Bir aksaklığın olmamasını ümit ediyoruz.  
– Ne sorsak “Proje” diyorlar. Bunu ben de söylerim. Uygulamaya gelince, yaprak kıpırdamıyor. 
– İmar konusu başlı başına kangren gibi bir sorun niteliğinde! Su deposu karşısındaki Lavinya sitesine 11 kat verilmiş, Sarıgül sitesi yine aynı şekilde, bunların yanında bulunan sitelere 4-5 kat müsaadesi verilmiştir. Niçin böyledir, bunların sebebini bilmiyoruz. 

2. Yavuzselim Mahallesi muhtarı Ramazan Yavuz ve vatandaşlar (07 Şubat 2017):
 
-Nüfus, 42.000 civarında.
– Bu mahallede her çeşit insan yaşıyor. 
– Sokaklarımızda aydınlatma olmadığı için gece olunca her yer zifiri karanlık oluyor. Kimse evinden dışarı çıkamıyor. Sokaklarda aydınlatma direkleri ve lambaları mevcut değil. Bunların yapılması gerekiyor. 
– Bu mahalle tepe yamaçlarına kurulmuş, ortalama eğimi yüzde 40 civarında, kış olunca her şey kilitleniyor. Mahallenin tepeye yakın kısımlarında herhangi bir alış veriş merkezi veya bir market mevcut değil. Mutlaka açılması gerekiyor. 
– Bir vatandaş: “Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın seçilmesi esnasında billboardlarda gösterilen TOKİ evleri ile mevcut durum arasında çok büyük bir fark var.” 
– Bir vatandaş: “Buradaki evlerinin alt yapı tesislerini de TOKİ’nin yapması gerekiyordu. Henüz altyapısı tamamlanmamış evler neden Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim alındı? Bunun adı peşkeş çekmektir.” 
– Bir vatandaş: “Yolların genişliğinden çalanlar ve yolun rampalarını indirmeden bu haliyle kabul edenler Belediye’dir.”
– Burada işsizlik çok fazladır. İş aradığını söyleyenler arasında bir vatandaş: “50 yaşından önce emekli olmuş, ancak günü dolmamış insanların da iş arıyor”  
– Halkın olmaz dediği 1+1 evleri yaptılar (toplam 1200 daire). Kanun gereği borcu bitinceye kadar bu evlerde ev sahiplerinin oturması gerekirken kiraya verilmiş. Yanlış kişilere kiraya verilen bu evlerde dövüşler, kavgalar ve her türlü yanlışlıklar oluyor. Mahkeme tarafından tespit yapılmış olmasına karşın kiracılar tahliye edilemiyor. Bu nedenlerle evlerin değerleri de düşmüş durumda!  
– 1+1 evlere doğalgaz bağlı olmadığı için en adi kömürü yakıyorlar. Merkezi ısıtmada günde 17 torba kömür yakılıyor. Bunun sonucu olarak buralarda duman kokusundan ve kömürün yarattığı pislikten geçilmiyor. 
– Yağmur sularını taşıyan kanallar ile kanalizasyon boruları birbirleri ile ilintili yapılmış. Birisinin tıkanması diğerini etkiliyor. Bu nedenle yazın buralarda kokudan durulmuyor. 
– TOKİ evleri çevresinin kalite düşüklüğünden dolayı, buralarda 150 bin lira değerindeki 130 metrekare evler 70 bine satılıyor. Bunun nedeni yetersiz alt yapı ve 1+1 evler için uygulanan politikadır. 
– Bir vatandaş: “TOKİ evlerinde oturup halinden şikâyetçi olmayan bir kişi dahi yoktur. TOKİ’nin yaptığı hiçbir konu tam değil.” 
–  Buralarda sahipsiziz. Yaşanan bu sıkıntıların çözüm makamının kim olduğunu bilemiyoruz. Biz buralarda mağduruz ve ancak mağduriyetimizi duyan yoktur. Vali dahi kapımızı çalmıyor.
– Geçmişte basına bildirdiğim bir konudan dolayı başıma gelmedik şey kalmadı. 
– TOKİ camimizi baştan savma yapmıştı. İnşaattan kalan 27 bin lira borcunu kendi aramızda toplayarak ödedik. Şu anda cami yarı kullanılır durumda, içinde ibadetimizi yapmaya çalışıyoruz, ancak can güvenliğimiz yoktur. Cuma namazlarında cemaat çok fazla oluyor. Bir gün felaket olacak diye korkuyoruz.  
– Bir vatandaş: “Caminin kullanılabilir hale gelmesi için para bulup tamamlamayanlar, yukarıdan bir talimat gelince caminin altını iki günde kreş yaptılar.” 
– Bir numaralı (sorunumuz değil) sorunlarımız:
    * Sokakların ışıklandırılması,
    * Yolların yeniden ele alınması ve asfaltlanması,
    * Kanalizasyon sisteminin yetersiz oluşu, yanlış tasarlanmış olması nedeniyle yeniden elden geçirilme ihtiyacı, 
    * İçme suyu yetersizliği, 
    *1+1 dairelerde oturan kiracı vatandaşlardan kaynaklanan sorunların giderilmesidir. 
– Son söz olarak, bu sıkıntılarımızı birilerine iletmenizi istiyoruz. Sorunlarımızın giderilmesini talep ediyoruz.  
3. Suluköy Mahallesi muhtarı Bayram Çay (07 Şubat 2017):
– Nüfus 1700 civarında. 
– İçme suyu olarak sondaj suyu içiyoruz. Ancak bu son derece kalitesiz, şehir şebekesine bağlanmak istiyoruz. 
– Sulama suyu konusunda da sıkıntılarımız var, yeterli gelmiyor. Bir çözüm bulunmasını arzu ediyoruz. 
– Bazı evlerimizde kanalizasyon yok. Bu evlerin de kanalizasyon sitemine bağlanması gerekiyor.   
4. Kadiruşağı Mahallesi muhtarı Baki Arslan (07 Şubat 2017):
– Nüfus 3000 civarında. 
– Mahallemizde bulunan bazı evler kanalizasyona bağlı değil. Bunların kanalizasyon şebekesine bağlanması gerekiyor. 
– Sulamada kullandığımız İnekpınarı’nın kuruması durumunda sulama sıkıntısı çekiyoruz. Bu sorunu aşabilmek için bu bölgede bir adet sondaj vurulmasına ihtiyaç var. 
– Kuyucak mezrasının içme suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için anılan mezra bölgesinde bir sondaj vurulmasını talep ediyoruz.   
– İnekpınarı-Kadiruşağı arası yolun yapımı için projelendirildiği bilgisine sahibiz. En kısa sürede bu yolun yapılacağını ümit ediyoruz. 
5. Seyituşağı Mahallesi muhtarı Yusuf Çiçek (08 Şubat 2017): 
  
– Nüfus yaklaşık 500 kişi.
 – Bir numaralı sorunumuz, hayvanlarımızı sulamada kullanacağımız Güvercin Pınarı’nda bulunan içme suyunun yaklaşık 400 metre yukarıdaki düz alana elektrik veya güneş enerjisi sistemi kullanılarak pompa ile çıkarılmasıdır. Bu, yaklaşık bin adet olan hayvanlarımızın suvarılabilmesi için çok önemlidir. 
– Ayrıca, mahallemizde kanalizasyon sistemi mevcut değildir. Pis sular kendi imkânlarımız ile yapmış olduğumuz fosseptiklerde toplanmaktadır. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaşantı için kanalizasyon sistemi oluşturulması gerektiğine inanıyoruz.  
6. Yalınkaya Mahallesi muhtarı Sabri Gökbalık (08 Şubat 2017): 
– Nüfus yaklaşık 160 kişi.
– Yolumuzu yapıyorlar, 6 kilometresi kaldı, onu da programa almışlar, en kısa süre içerisinde yapacaklarını ümit ediyoruz.
– İçme suyumuz yetersiz bir adet artezyene ihtiyacımız var. 
7. İkizce Mahallesi muhtarı Mahmut Çolakoğlu (08 Şubat 2017): 
 
– Nüfus, 650 civarındadır. 
– İkizce’nin Malatya-Doğanşehir yoluna yakın olan kesimlerindeki yerleşim yerlerinde kanalizasyon sorunu var. Bu konuyla ilgili olarak yıllardır uğraşıyorum. Çözümü konusunda umutlu olmamakla birlikte kanalizasyon İkizce’nin önemli bir sorunudur.  
– İçme suyu sorunumuz yoktur. Sulama suyumuz var, ancak çok yetersiz. 
– İkizce yollarının asfalt ve stabilize sorunları var. 
– İmar konusu bir numaralı sorunumuzdur. İkizce bölgesi tarım arazisi olarak ifade ediliyor. Eğer tarım arazisiyse ve bu ifade doğru ise MASKİ binasının İkizce arazisinde ne işi var? Bununla birlikte Gümrük binası da yapılmaya devam ediyor. 
– İkizce’ye sınır Yakınca arazisi sınırları içinde 325 gönüm arazi var. Bu arazinin içine bir üniversite yapılması için inşaata başlandı (şu an yarım olarak duruyor). Bu araziye yapılmakta olan üniversitenin hayata geçirilmesini talep ediyoruz.  
– Malatya-Doğanşehir yolu üzerinde, Seyituşağı, İkizce, Atalar, Yalınkaya, Koçdere, Yandere ve Kozdere girişleri olan ayrım noktasına bir kavşak yapılmasını önemle istiyoruz. Zira bir kaza olursa bu kazanın sorumlusu olarak buna izin vermeyen yetkililerin görüleceğini belirtmek isteriz. 7 adet mahalle ve mezra girişine bir kavşak çok görülürken Kara Yolları kendi girişine kavşak yapmayı kurallara uygun bulmuştur. 
– Hem tarımsal alan gerekçesiyle imar verilmiyor, hem de mahalle oldunuz gerekçesiyle meramız işgal ediliyor. Halen görevinin başında olan Meralar Komisyonu, meraların işgalinin durdurulması ile ilgili olarak bize yardımcı olmuyor. Meramıza sahip çıkamıyoruz. Talanın durdurulmasını istiyoruz. 
– Bölgemizde 3 adet taş ocağı var. Taş ocaklarının toz – dumanı bizi, hayvanlarımız ve ürünlerimizi çok etkiliyor. Bunların kurallara uygun üretim yapılması için sık sık denetlenmesi gerekiyor. 
– Bölgedeki taş ocaklarının üretim sınırı 90 bin ton iken, bir milyon ton üretim yapıyorlardı. Bunu mahkemeye verdik. Kazandık. Ancak mahkemenin bu kararını uygulatacak bir makam yoktur. Aynı uygulama devam ediyor. Bunlar bu cüreti ve gücü nereden alıyorlar bilemiyoruz.
8. Kaynarca Mahallesi muhtarı Osman Ay ve vatandaşlar (08 Şubat 2017): 
 
– Nüfus, 6.000 civarında.
– Bir numaralı sorunumuz, Malatya Merkezi Kaynarca’ya bağlayan ve Baraja kadar inen 50 metre genişliğindeki yolun açılmasıdır. Bu yolun açılması Kaynarcalı vatandaşlar için çok önemlidir. Bunu çok önemsiyoruz. 
– Sürekli ve her akşam kesilen içme suyu sorunumuz var. Bununla birlikte içme suyuna artezyen suyu da karıştırılması nedeniyle suyun kalitesi çok düşük.  
– Tedaş’tan hizmet alamıyoruz. Örneğin havai hatlarımız henüz toprak altına alınmamış durumda.  
– Sağır ve Dilsizler Okulunun çevresindeki evler yıkılmış, onların toz ve toprağı çevreye yayılmış durumda, bu nedenle yağışlı havalarda çamur dan geçilmiyor. Okul çevresinin çevre düzenlemesinin yapılmasına ihtiyaç var. 
– Genel anlamda Çevre Yolunun alt kısmında kalan mahallelere verilen hizmetler çok yetersiz. 
– Fazıl Baba Camii yapıldı, ancak el-yüz yıkama yerlerinde ve tuvaletlerinde musluk ve lavabolar takılmadı. Yani görünürde cami var, buna rağmen kullanılabilecek tuvaleti ve abdest alacak yerleri yoktur. 
– Kuzey Çevre yolunun ve bağlantı yollarının bir an önce yapılmasını talep ediyoruz. 
– Kaynarca–Uzunok arasındaki yolun çevresinde bulunan ağaçlar yolu kapatıyor. Yolu kapatan ağaçlar bu yoldan geçmek zorunda kalan araçların geçişine engel oluyor veya araçlara çok zarar veriyor. Bu ağaçların kesilerek yolun ferahlatılmasını istiyoruz.
– Mahallemizde işsizlik had safhada. Yetkililerin bu soruna çare üretmeleri gerektiğine inanıyoruz. 
9. Gedik Mahallesi muhtarı Abuzer Taylan(11 Şubat 2017): 

 
– Nüfus 10.000 civarındadır.
– Mahallemizde işsizlik çok fazla, işsiz olan gençlerimiz bali, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yöneliyor. Mutlaka tedbir alınması gerekiyor. 
– Mahallemizde bir sitenin çocuk parkından daha küçük ebatlarda bir çocuk parkımız var. Çocuk parkı yapabileceğimiz arazimiz mevcut, nüfusun yarısının çocuk olduğu gerçeğine istinaden mahallemiz için iki adet çocuk parkı istiyoruz.
– İçme sularımız bir gün durup bir gün kesilmeye başladı. Bu ne kadar devam edecek bilemiyoruz. Ancak sıkıntı çekiyoruz. 
– Kanalizasyon sorunumuz var, ancak 2017 programına aldılar. Bu yıl içinde yapılacağını düşünüyoruz. 
– Mahallemizde okula giden asgari bin çocuk var. Buna rağmen mahallemizde ortaokul yoktur. Ortaokula giden çocuklarımız için ortaokul istiyoruz. 
– Yakınca Mahallesi sınırları içerinde olan Çalık Hastanesi bir başka yere taşınıyor. Gerekçe olarak binanın çürük olması gösteriliyor. Oysa bu hastane binası 40 yıldır var ve kullanılıyordu. 
– Mahalle içerinde aşılması zorunluluk haline gelmiş olan yollar var. Bu yolların bir an önce açılmasını talep ediyoruz. 
–  Tedaş binasının altındaki park yeri olarak kullanılan alan, Yeşilyurt Belediyesi tarafından bir şahsa peşkeş çekilmiş, kontrolüne verilmiş. Halk olarak bizler bu alanı kullanamıyoruz. 
10. Koşu Mahallesinde mahalle sakinleri ve esnaflar (11 Şubat 2017): 
 
-Bir numaralı sorunumuz içme suyu. Sularımız kokuyor ve sık sık kesiliyor, artezyen suyu içiyoruz. Sular çok kalitesiz. Bununla birlikte işletmelerde ton başına 8 TL para ödüyoruz. Bir kadın esnaf ise sıkıntısını “Suların elinde kaldık.” diye özetledi.
– “Musluktan akan suları içemiyoruz.” diyen bir fırıncıya, “Peki hamuru hangi su ile yapıyorsunuz?” diye sorduğumuzda cevabı, koktuğunu ve içemediklerini söyledikleri musluktan akan su ile yaptıklarını ifade etti. 
– Bir esnaf içinde bulundukları ortamı; “Alıştık! Pis suya, Suriyelilerle aynı ortamda yaşamaya alıştık” diye özetledi! 
– Kadın bir esnaf: “Suriyeliler başımıza bela vaziyette, her tarafımız Suriyeli, bağırtılar, çağırtılar, gece gelen polisler… geceleri uyuyamıyoruz. Korkuyoruz ki dışarı mal bırakalım. Onlar burada turist, onların yerine bir Suriye’de savaşıyoruz” dedi.
– Bir başka kadın esnaf: “Suriyeliler nedeniyle fuhuş bile arttı” dedi. 
– Bir kadın: “Evli bir oğlumla birlikte aynı evde 8 kişi yaşıyoruz. Oturduğumuz yerde hayvan bile yaşamaz. Bize bir şey verilmiyor, ancak Suriyelilere her şey veriliyor” dedi.
– Bir esnaf: “Vergiler çok pahalı, 2500 TL vergi verdim. Ben ne kazanıyorum ki bu kadar vergi alınıyor” dedi.
– Bir fırıncı esnafı: “Benzin, mazot ve gaz çok pahalı” diye içinde bulunduğu sıkıntılı durumu vurguladı.  
– Mahallede işsizlik çok fazla. 
– Che Qera caddesinde lağım sularından kaynaklanan kokular mevcut. 
– Geçen yıl belediye bu mahallede çalıştı, ancak bu yıl hiçbir faaliyetini görmedik. 
– Kısmen yapılan kaldırımların tamamlanmasını arzu ediyoruz. 

Ahmet Küçükşahin
Yeşilyurt CHP İlçe Başkanı

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ