30.05.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Dertleri Azmış Gibi Bir de Soğuktna Donuyorlar

Dertleri Azmış Gibi Bir de Soğuktna Donuyorlar

AĞBABA; “SOSYAL YARDIM DEĞİL, SOSYAL ÇİLE”

DERTLERİ AZMIŞ GİBİ BİR DE SOĞUKTAN DONUYORLAR

Malatya TOKİ konutlarında kömür bitince maddi durumu kötü vatandaşlar kış çilesi yaşamaya başladı. Ağbaba, “Çaresiz insanları haftalardır soğuğa mahkum eden anlayışı asla kabul edemeyiz.Bunun adı sosyal yardım değil, sosyal çiledir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya  Merkez Beydağı Mahallesi’nde TOKİ tarafından maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar  için yaptırılan 1+1 evlerin bazı bloklarında 15 günü aşkın süredir kömür olmadığı için kaloriferlerin yanmadığını, bazı blokların ise kömürlerinin bitmek üzere olduğunu, özellikle çocuk ve yaşlıların soğuktan hastalandıklarını, vatandaşların defalarca başvuru yapmasına rağmen soruna çözüm bulunamadığını ifade etti.

ELEKTİRİK SAYAÇLARI SÖKÜLÜYOR

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba, “Engelli, dul, yetimler ile maddi durumu çok kötü vatandaşların barındıkları TOKİ 1+1 konutlarına bu yıl gönderilen kömürlerin kalori değerlerinin çok düşük olduğu bu nedenle kömürlerin çok hızlı tükendiği ifade edilmektedir.

Maddi durumu iyi olmayan çok sayıda vatandaşın, evlerine elektrikli ısıtıcı alıp ısınmaya çalıştıkları, elektrik faturalarını nasıl ödeyecekleri konusunda ise çaresizlik içinde kaldıkları , bazı evlerin borçtan dolayı elektrik sayaçlarının da söküldüğü ifade ediliyor” dedi.

SOĞUĞA MAHKUM EDİYORLAR

Yaşlı,hasta ve çocukların soğuktan çile çekmeye başladıklarını belirten Ağbaba,”3 ayda bir Bin 20 lira maaş alan engellinin de, 1 hafta önce ameliyat olup evde 2 yorganın altında tedavisine devam eden hastanın da, yeni doğan bebeği üşümesin diye çaresizlik içinde kalan annenin de isyanlarını dinliyoruz.Bu sorunlar yetkililer tarafından nasıl görmezden geliniyor anlamak mümkün değil. Çaresiz insanları haftalardır soğuğa mahkum eden anlayışı asla kabul edemeyiz.Bunun adı sosyal yardım değil, sosyal çiledir” ifadelerini kullandı.

 

BAKANA SORULAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına konuyla ilgili bir de soru önergesi verdi. Ağbaba, önergesinde Bakan Sayan Kaya’ya ; Malatya’da maddi durumu iyi olmayan yurttaşlarımızın barındığı 1+1 TOKİ evlerinin kömür bittiği için kaloriferlerinin yanmadığı doğru mudur? Doğru ise neden ilave kömür verilmemektedir? Vatandaşlardan bazılarının evlerinde hasta olduğunu, çocuklarının kış aylarında battaniye altında ders çalışmak zorda kaldıklarını belirtmelerine rağmen yetkililerin yardım etmediği doğru mudur? Dar gelirli vatandaşların soğuk kış günlerinde evlerinde soğuğa mahkum edilmeleri Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir? AKP Hükümeti ve bakanlığınız tarafından sıklıkla sosyal yardımlar konusunda yapılan çalışmalar dile getirilirken, 2017 Ocak ayında Malatya’da 36 şar dairesi olan  30 bloklu TOKİ konutlarında yaşanan sorun nasıl izah edilmelidir? Hükümetinizin soysa yardımları fakir vatandaşlara kömür olarak gitmemekte midir? Malatya’da bu yıl dağıtımı yapılan kömürlerin geçmiş yıllardaki kömürlerden farkı nedir? Kömürün cinsi nedir? 3 ayda tükenen kömür dağıtılmadan önce incelenmemiş midir?” sorularını yöneltti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ