fbpx
18.04.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Facebook, Google, Microsoft, IBM ve Amazon’dan Yapay Zeka alanında tarihi iş birliği – Webrazzi

Facebook, Google, Microsoft, IBM ve Amazon’dan Yapay Zeka alanında tarihi iş birliği – Webrazzi

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden beşi, Yapay Zeka (AI) alanında iş birliği yaptı. Facebook, DeepMind/Google, Microsoft, IBM ve Amazon’un bir araya gelerek kurduğu Partnership on AI (PAI), şirketlerin bu alandaki çalışmalarını iş birliği içinde yürütmesi ve etik, şeffaflık ve gizlilik konularında en iyi pratikleri geliştirmesini amaçlıyor.

2/4 We need an open & transparent dialogue on ethical AI #PAI https://t.co/JXk0W25sVq

— Mustafa Suleyman (@mustafasuleymn) September 28, 2016

Hükümetlerle lobi faaliyetlerinde bulunmayacağını açıklayan birliğin yönetim kurulunda şirketlerle birlikte uzmanlar, akademisyenler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan üyeler de yer alacak. Kurumsal ve kurumsal olmayan üyelere eşit temsil sağlanacak. İnsanlar ve topluma fayda sağlayacak AI teknolojileriyle ilgili fırsat ve tehditleri adreslemeyi amaçlayan birlik, geniş katılımla bu çalışmaları tüm endüstriye yaymak istiyor.

Organizasyonun kurucu üyeleri, yani aralarında Facebook ve Google’ın olduğu beş teknoloji şirketi, ortaklığa finansal ve araştırma açısından kaynak sağlayacak. Yapay Zeka alanında öncü şirketlerin ortak araştırmayı desteklemesi oldukça önemli. Zira Alphabet’in DeepMind‘ı, Amazon’un Alexa’sı, IBM’in Watson’ı, Microsoft’un chatbot projeleri ve Cortana’sı ve Facebook’un başta haber akışı ve chatbot’lar olmak üzere bu alanda dev çalışmalara imza attıkları biliyor.

Henüz birlikte yer almasa da Apple’ın da bu tip bir iş birliğine sıcak bakabileceği belirtiliyor. Yapay Zeka denilince akla gelen bir diğer isim, Elon Musk’ın yakın zamanda kurduğu kar amacı gütmeyen OpenAI ise yeni kurulan birlikte yer almıyor.

KAYNAK : http://webrazzi.com/2016/09/29/facebook-google-microsoft-ibm-amazondan-yapay-zeka-alaninda-tarihi-is-birligi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ