fbpx
23.02.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

 Gürer: “EYT bütçeye yük değil hak mücadelesidir.”

 Gürer: “EYT bütçeye yük değil hak mücadelesidir.”

Gürer: “Emekçiler ve emekliler  sorunlarına çözüm istiyor.”

 Gürer: “EYT bütçeye yük değil hak mücadelesidir.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hakları 17 yıldır görmezden gelinen emekçilerin, 31 Mart yerel seçimlerinde, AKP’ye oy vermeyerek iktidara yaptığı yanlışları öğreteceklerini söyledi. 

ÇALIŞMA HAYATINDA MAĞDURİYETLER ARTTI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamada, ülkemizde çalışma hayatında yaşanan sorunlar, emekçilerin mağduriyetleri ve AKP iktidarının dağ gibi biriken bu sorunlara kayıtsız kalmasının yarattığı olumsuzluklara değindi. 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN SORUNLARINA KULAK TIKANDI 

AKP iktidarının, çalışanların sorunlarına çözüm üretmediğini, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerini gidermediğini belirten  Ömer Fethi Gürer, “Emeklilikte yaşa takılanların sorunu bütçe bahanesi ile geçiştirilemez. Çankaya köşkü varken saraya milyarları gömen anlayış, EYT’lilere gelince mi bütçeyi hatırladı. Kayıt dışı % 40’ları  bulmuş, kayıt dışı ile mücadele edilse dahi EYT’lilere ödenecek maaş yük olmaktan çıkar. Keza EYT’lilerin en az 25 yıl ödedikleri primler ne oldu? EYT’li hakkını istiyor. Bütçe işin kılıfı, esasen iktidar sorunu çözmek istemiyor ama eninde sonunda bu sorun çözülecek” dedi.

ÇIRAK VE STAJYERLER

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çözüm bekleyen sorunlardan birinin de çırak ve stajyerlerin işe ilk başlama tarihinin emeklilik sigortasına sayılması olduğunu belirtti, Gürer, “Çırak ve stajyerlerin yaşlılık sigortası başlangıcının ilk işe başladıkları günden geçerli olmasını sağlayacak  kanun teklifimiz mecliste, bu sorunda çözülmelidir. Binlerce çırak ve stajyer bu konuda mağdurdur. İşe başladıkları gün çırak ve stajyer için emeklilik sigortası başlamıyor, bu büyük bir haksızlıktır. Bir an önce bu soruna da iktidar çözüm üretmelidir” dedi.

SORUNLAR DAĞ GİBİ BİRİKTİ 

İşe başlayan kadınların  sigortalılık öncesi doğum borçlanması için ayrıca kanun teklifi verdiğini belirten Ömer Fethi Gürer,  erkeklerde askerlik borçlanması gibi kadınlar içinde SGK öncesi doğum sürelerinin borçlanılmasını sağlanarak sigorta yapılmasını istedi.

TAŞERON SORUNU

 Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarlarının bugüne kadar taşeronda kalanların sorunlarıyla ilgilenmediğini ifade ederek, “KİT, BİT, Karayolları, PTT, Toplum yararına çalışan, Mevsimlik ve geçici işçilerin kadro sorunları çözülmedi. Yapılan taşeron düzenlemesi var olan taşeron sistemiyle ilgili sorunu çözmek yerine daha karmaşık bir hale soktu. Emeklilerin binlerce sorunu var, AKP tüm çalışanların ve emeklilerin sorunlarına kulak tıkadı” dedi.

 MODERN KÖLELİK YAYGINLAŞTIRILDI 

Emekçilerin grevlerinin ertelendiğini, ücretlerin düşük tutulduğunu, modern kölelik uygulamasının ülkenin tamamında yaygınlaştırıldığını, esnek çalışma, kıdemsiz ve ihbarsız çalışma gibi olumsuzlukların yaygınlaştırıldığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, hem emekçilerin hem emeklilerin mağduriyetlerinin yıllardır üst üste birikerek büyük bir sorun haline geldiğini belirtti. İş cinayetlerinde Avrupa birincisi olduğumuzu ve iş güvenliğinde sorunların çözülmediğini de ifade eden Gürer, emeğin hakkının verilmesini sağlamak, işçinin iş güvenliği ve uygun koşullarda çalışmasını sağlamak iktidarın başlıca görevidir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi  Gürer, 31 Mart Yerel Seçimlerinde, işçilerin, çiftçilerin, emeklilerin ve seçimde oy kullanacak tüm yurttaşların AKP’nin 17 yıldır yaptığı bu yanlışların bedelini, bu partiye oy vermeyerek göstereceğini de  inandığını sözlerine ekledi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ