20.07.2024 - Malatya Siyaset Malatya Haberleri

Hak-İş ‘ten Dadaşlar Diyarı Erzurum’da Görkemli 1 Mayıs

Hak-İş ‘ten Dadaşlar Diyarı Erzurum’da Görkemli 1 Mayıs

PALANDÖKEN DAĞI’NIN HEYBETLİ GÖLGESİNDE GÖRKEMLİ 1 MAYIS 

HAK-İŞ, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü on binlerce emekçi ve vatandaşın katılımıyla Erzurum’da coşku, heyecan, sevinç ve yeni umutlarla kutladı.

“Daha Çok Örgütlenme, Daha Güçlü HAK-İŞ”, “Taşeron İşçilerine Kadro” ve “Geçici ve Mevsimlik İşçilere Sınırsız Çalışma Hakkı” talepleriyle gerçekleştirilen tarihi ilk kitlesel 1 Mayıs kutlaması, Erzurum İstasyon Meydanını dolduran on binlerin coşkusuna sahne oldu.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ, tüm üye sendikalarıyla ve üyesi on binlerce işçiyle birlikte kutlamaların yapıldığı meydana sığmadı. Kutlamalara kadını-erkeği, yaşlısı-genci, engellisi binlerce Erzurumlu yoğun ilgi gösterdi. Erzurumlular HAK-İŞ’in 1 Mayıs’ı Erzurum’da kitlesel kutlamasının sevincini davul-zurnalar, halaylar, oyun havaları, türküler, şarkılar ve şiirlerle paylaştılar. 

Mitinge, Erzurum ve çevre illerden katılan on binlerce HAK-İŞ’li emekçi ile HAK-İŞ ve Türkiye sevdalısı vatandaşların yanı sıra,  HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, MEMUR – SEN İl Başkanı Abdullah Duman, Palandöken Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Bülent Engin, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylacı, Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çolaklı ve konfederasyonumuza bağlı Hizmet-İş, Öz Finans-İş Sendikası, Çelik-İş Sendikası, Öz Gıda- İş Sendikası, Öz Büro-İş Sendikası, Öz-İş Sendikası, Öz Orman-İş Sendikası, Öz İplik-İş Sendikası, Öz Taşıma-İş Sendikası, Öz Ağaç-İş Sendikası, Öz Sağlık-İş Sendikası, Oleyis Sendikası, Enerji-İş Sendikası, Öz Güven-Sen Sendikası, Liman-İş Sendikası, KKTC Kamu-Sen Sendikası, Medya-İş Sendikası, Öz Toprak-İş Sendikası, Öz İletişim-İş Sendikası, Öz Petrol-İş Sendikası, Öz İnşaat-İş Sendikası, Öz Maden-İş Sendikasının on binlerce üyesi katıldı.

Miting folklor ekibinin yöresel halk oyunları gösterisiyle başladı. Ardından Mehteran Takımı sahnedeki yerini aldı. Miting alanındaki emekçiler, mehter marşlarıyla coşkulu anlar yaşadı. 

On binlerce emekçi Erzurum İstasyon Meydanını hınca hınç doldurarak kutlama coşkusuna katıldı.

Program şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından 1 Mayıs mitingi hazırlık ve tertip komitesi adına HAK-İŞ 1 Mayıs bildirisi Kiraz Bilge ve Ahmet Karagöz tarafından okundu.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti tüm işçiler tarafından tarafından huşu ve sessizlik içinde saygıyla dinlendi.

 

GENEL BAŞKAN ARSLAN, ERZURUMLULARI COŞKUYLA SELAMLADI

 

Açılış konuşmasının ardından alana seslenen HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Erzurumları ve tüm katılımcıları coşkuyla selamladı.

“YÜREKLERİ PALANDÖKEN DAĞI KADAR YÜCE, AZİZ YOL ARKADAŞLARIM”

 

Arslan, Erzurumlulara “Onurlu insanlar, kocaman yürekli yiğitler, bu meydanı dolduran ülkemin yiğit insanlar, yürekleri Palandöken Dağı kadar yüce, aziz yol arkadaşlarım” şeklinde hitap etti. 

“ERZURUM’UN SOĞUĞU ÜŞÜTSE DE ERZURUMLULARIN HOŞGÖRÜSÜ ISITIR BİZİ”

 

Arslan, “Pasinler Savaşından bu yana yaklaşık bin yıldır Türk-İslam medeniyetinin yaşandığı ve yaşatıldığı Erzurum topraklarındayız. Biz biliyoruz ki Erzurum’un soğuğu üşütse de Erzurumluların hoşgörüsü, samimiyeti ısıtır bizi…Erler Yaylasının yiğit evlatları sağ olun, var olun bugün bizi bağrınıza bastınız” dedi.

 

ARSLAN, TÜRKİYE’NİN VE DÜNYANIN BÜTÜN MEYDANLARINDAKİ EMEKÇİLERİN 1 MAYIS’INI KUTLADI

“HAK-İŞ OLARAK SADECE TÜRKİYE DEĞİL, ŞİKAGO’DA HAY MARKETTEYİZ”

 

HAK-İŞ olarak yalnızca Erzurum’da İstasyon Meydanı’nda değil, tüm Türkiye’de ve 1 Mayıslara adını veren Şikago’da/Hay Markette olduklarını belirten Arslan, Türkiye’nin ve dünyanın diğer meydanlarında toplanan emekçileri de selamladı. 

 

“TÜM DÜNYA EMEKÇİLERİNİN 1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Arslan, “Bütün renkleriyle, bütün sesleriyle alanları dolduran, hakkını arayan, hakkına sahip çıkan, insanlık onurunun yiğit ve saygın temsilcileri, sizleri HAK-İŞ adına sevgi ve saygıyla bir kez daha selamlıyorum! 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününüzü bütün kalbimle kutluyorum. Erzurum’dan, 1 Mayıs alanından, Konya’dan İstanbul’a, Samsun’dan Ankara’ya, Eskişehir’e, Şırnak’tan Edirne’ye, Van’dan Kütahya’ya, ülkemin tüm emekçilerini selamlıyorum. Arnavutluk’tan, Azerbaycan’a; İran’dan Brezilya’ya, Sudan’dan Portekiz’e; Bulgaristan’dan, Kuzey Kıbrıs’a; Malezya’dan, Somali’ye; Japonya’dan, Ruanda’ya, Pakistan’dan Kosova’ya, Suriye’den Amerika’ya tüm dünya emekçilerinin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutluyorum” diye seslendi.

ARSLAN EMEKÇİ ŞEHİTLERİ ANDI

Mısır’da, Filistin’de, Suriye’de, İdlib’te, Orta Afrika’da zulme uğrayan mazlum, mağdur ama her şeye rağmen kendini ezdirmeyen, başı dik duran tüm halkı sevgiyle ve muhabbetle selamlayan Arslan, fabrikalarda, maden ocaklarında, kamu kurumlarında, özel sektörlerde evine ekmek götürebilmek için hayatlarının en güzel çağında hayata veda eden emekçileri de rahmet ve minnetle andı.

“15 TEMMUZ GECESİ HAK-İŞ OLARAK MEYDANLARA İNDİK”

Sadi Akatay’ın “Dadaş çelik bir yaydır, onu germeye gelmez çağlayan bir sel olur dağlara baş eğmez" mısralarını dile getiren Arslan, 15 Temmuz gecesi tıpkı şairin dediği gibi halkın, çağlayan bir sel gibi her karış toprağı aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış olan bu güzel vatanımıza ve milli iradeye darbe yapmak isteyenlerin karşısına dikildiğini hatırlatarak şöyle devam etti; “Fetöcü hainler başlarına halkın balyozunu yedi. Pensilvanya’daki o hainin alçakça planları vatanını seven bu halk sayesinde suya düştü. O gece biz de HAK-İŞ olarak meydanlara indik ve HAK-İŞ mensubu olan Celalettin İbiş, Ali Karslı, Ahmet Özsoy’u, Hakan Gülşen’i şehit verdik.”

“TERÖRE KARŞI YÜRÜTÜLEN MÜCADELEYİ DESTEKLİYORUZ”

HAK-İŞ olarak, Türkiye'nin devletiyle, milletiyle, tüm kurumlarıyla terörle mücadele konusunda daha aktif ve daha etkin olmasını istediklerini ifade eden Arslan, Türkiye üzerine oynanan oyunlara dikkat çekti. Arslan, “Ülkemiz üzerine oynanan siyasi oyunlara, kaos oluşturma çabalarına, demokrasi dışı yöntemlere ve bütün darbe girişimlerine karşı milletimizle tam bir dayanışma içinde olacağımıza bu meydandan tüm dünyaya bütün gücümüzle bir kez daha haykırıyoruz. HAK-İŞ olarak, adı ne olursa olsun, ülkemize, bayrağımıza, geleceğimize ve milli iradeye kasteden bütün terör örgütlerinin ve her türlü girişimin karşısında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Ülkemizin içerde ve sınır ötesinde her türlü teröre karşı yürüttüğü mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz” diye konuştu.

ARSLAN, HAK-İŞ’İN YENİ ANAYASA TALEBİNİ YİNELEDİ

HAK-İŞ’in, üzerine darbecilerin ve cuntacıların habis ruhunun sindiği 82 Anayasasının yerine yeni bir anayasa talebini inatla, ısrarla ve kararlılıkla bugüne kadar sürdürdüğünü ve 16 Nisan referandumunda da ‘Anayasa Değişikliğine Tam Destek, Geleceğimiz İçin Evet’ sloganıyla anayasaya destek çalışmaları yürüttüklerini hatırlatan Arslan, HAK-İŞ’in sivil, katılımcı, çoğulcu, özgürlükçü toplumsal mutabakatla hazırlanacak yeni bir anayasa talebini yineledi.

“TAŞERON İŞÇİLERE KAMUDA İŞÇİ KADROSU İSTİYORUZ”

Arslan, kamuda çalışan taşeron emekçilere işçi statüsünde kadro istedi. Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmediklerini, bundan sonra da etmeyeceklerini belirten Arslan, hükümete, “Taşeron işçilerin taleplerini duyun, anlayın ve gereğini yapın” diye seslendi.

“GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLERİN SORUNLARI ACİLEN ÇÖZÜLMELİ”

Taşeron emekçilerin yanı sıra geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının da acilen çözülmesini isteyen Arslan, kamuya kadrolu işçi alımının da yeniden başlatılması gerektiğini söyledi.

Arslan, çalışma hayatının pek çok sorunu bulunduğunu, emeğin ve emekçilerin önündeki bütün engellerin kalkmadığını, örgütlenmenin önünün hala açılamadığını dile getirdi.

ARSLAN, HAK-İŞ’İN TALEPLERİNİ SIRALADI

HAK-İŞ’in emekçilerin, mağdurların ve mazlumların vicdanı olduğunu ifade eden Arslan, HAK-İŞ’in taleplerini şöyle sıraladı: 

“Kıdem tazminatı sorunumuz var. Kıdem tazminatımız güvence altına alınsın istiyoruz. Canımızı yakan iş kazaları var. İnsan onuruna yaraşan iş ve ücret talebimiz var. Daha iyi bir sosyal güvenlik sistemi, eğitim hakkı ve fırsat eşitliği talebimiz var. Angaryaya dönüşen fazla çalışmalara, çocuk işçiliğine karşı olduğumuz için alanlardayız.  Güvencesiz çalışmayı, kuralsızlığı körükleyen, kayıt dışı istihdamı kabul etmediğimiz için alanlardayız. Gelir adaletsizliğinin son bulması için, sosyal koruma ve sosyal devlet için alanlardayız. Çalışanlara yönelik şiddetin ve mobbing’in önlenmesini istiyoruz. Annelik hakkı korunsun, kreş ihtiyacı karşılansın, kadınların her alanda istihdamı sağlansın diyoruz. HAK-İŞ olarak, insanı, emeği ve çalışanı öncelikli gören ekonomi politikaları istiyoruz.”

ARSLAN, TÜM EMEKÇİLERİ HAK-İŞ’TE ÖRGÜTLENMEYE ÇAĞIRDI

Erzurum’dan, sendikasız olan tüm emekçilere seslenen Arslan, “Alın teriyle ekmeğini kazanan bütün emekçi kardeşlerimi, Erzurum’dan, 1 Mayıs alanından, bir kez daha sendikalı olmaya davet ediyorum. HAK-İŞ olarak tüm sendikalarımız ile sizleri kucaklamaya, sizlerin sorunlarını çözmek için mücadeleye sizlerle yeni ufuklara yürümeye, aydınlık bir gelecek inşa etmeye, dünden daha fazla inançlıyız, dünden daha fazla kararlıyız. Gelin, örgütlü olun, sendikalı olun, güçlü olun” dedi.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ HAK-İŞ’İN 1 MAYIS KUTLAMALARINA KATILDI

“BUGÜN EMEĞİN VE EMEKÇİNİN GÜNÜ”

Mitinge katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Bugün emeğin günü, bugün emekçinin günü, bugün alın teriyle, elinin emeğiyle Rasulullah (SAV)’in ifadeleriyle kazanabileceğinin en hayırlısını, en helalini kazanan siz değerli işçilerimizle beraber olmanın şerefini, mutluluğunu taşıyoruz” dedi.

“SİZLER HER ZAMAN DOĞRUNUN YANINDA DURDUNUZ”

İşçilere seslenen Bakan Akdağ, “Sizler elinizin emeğiyle, alnınızın teriyle, çoluk çocuğunuzun, ailenizin helal nafakasını kazanırken, bu ülkenin ne zaman ihtiyacı olduysa her zaman doğrunun yanında durdunuz. Her zaman dimdik bir şekilde hakkın, adaletin yanında durdunuz” sözlerini kullandı.

“MİTİNG ALANINDAKİ MESAJLARI BU AKŞAM BAŞBAKANIMIZA VE BAKANLAR KURULUMUZA GÖTÜRECEĞİM”

Miting alanındaki pankartları gördüğünü anlatan Akdağ, “Pankartlarınızda ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ diyorsunuz. Bunun dışında ‘taşerona kadro’ diyorsunuz. Mesajlarınız alınmıştır. Bugün bakanlar kurulumuz var. Başbakanımız akşam Bakanlar Kurulunu topluyor. Erzurum’dan aldığım mesajı bu akşam Bakanlar Kurulumuza ve Başbakanımıza götüreceğim” müjdesini verdi.

“1 MAYIS’TA TAKSİM DAYATMALARINA HAYIR DEDİK”

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Şahin, “Tüm dünya işçileriyle yine 1 Mayıs’ta alanlardayız. 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününüzü kutluyorum. HAK-İŞ olarak 1 Mayıs kutlamalarında Taksim dayatmalarına hayır dedik. Önce Ankara’da sonra Karabük’te, Kayseri’de, Konya’da ve geçen yıl da Sakarya’da bugün olduğu gibi tüm emekçilerle bir aradaydık” şeklinde konuştu.

“HAK-İŞ Anadolu’ya koştu, Anadolu HAK-İŞ’i bağrına bastı” diyen Şahin, “Bu yıl 1 Mayıs’ı havası soğuk, insanı sıcak Erzurum’da kutluyoruz” dedi.

“NEREDE YATIRIM VARSA, NEREDE ÜRETİM VARSA ORADA İSTİHDAM VARDIR, ORADA SENDİKAL HAREKET VARDIR”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, tüm emekçilerin 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutladı.

Sekmen, “Emek ve alın teriyle ülkemizin kalkınmasına ve refahının artırılmasına vesile olan kıymetli işçilerimiz sizler demokrasimizin temel taşısınız” diye konuştu.

Sekmen, “Nerede yatırım varsa, nerede üretim varsa orada istihdam vardır, orada sendikal hareket vardır. Bunu böyle biliyoruz” dedi.

“1 MAYIS İŞÇİ GÜNÜNÜ GERÇEKTEN İŞÇİ GÜNÜ OLARAK GÖRÜYORUZ”

“Biz 1 Mayıs işçi gününü gerçekten işçi günü olarak görüyoruz ve öyle kutlanmasını da talep ediyoruz” ifadelerine yer veren Sekmen, “HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü HAK-İŞ, işçiden yana, emekten yana ve çalışma ortamının barışından yana bir sendika olması dolayısıyla biz de bütün görev alanlarımızda hep HAK-İŞ’in yanında yer aldık, destek verdik ve vermeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Mitingde konuşan HAK-İŞ İl Başkanı Erol Aksakal da “Başı Palandöken dağı gibi dik, buram buram vatan, bayrak ve memleket kokan Dadaşlar Yurdu Erzurum’a hoş geldiniz” diye emekçileri selamlayarak tüm işçilerin 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününü kutladı.

Aksakal, “Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu bizlere çalışma alanındaki sorunlarımızı da çözüme kavuşturacaktır. Ancak unutmayalım ki 1 Mayıs bir hesaplaşma günü değildir. 1 Mayıs sorunlarımızı dile getirdiğimiz işçi bayramıdır” ifadelerini kullandı.

 

Erzurum İstasyon Meydanındaki 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Emek ve Dayanışma Günü programı, işçilere karanfil dağıtılması, beyaz güvercinlerin salıverilmesi ve konfetilerin saçılmasıyla birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içinde sona erdi.

HAK-İŞ TAKSİM ANITINA ÇELENK BIRAKTI

1 Mayıs’ın kitlesel olarak kutlandığı Erzurum’un yanı sıra Türkiye’de 81 ilde çeşitli etkinliklerle kutlayan HAK-İŞ, İstanbul’da da HAK-İŞ Konfederasyonu İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman başkanlığındaki heyet, Taksim anıtına çelenk bırakarak 1 Mayıs bildirisi okundu. 1977 yılında Kazancı Yokuşunda hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ